Местните данъци и такси скачат от 16% до 500%
От малките общини "ударник" е Златица, от големите - Русе
Увеличението на местните данъци и такси през 2024 г. е между 16% и 500% в различните общини, пише вестник "Сега". Все пак трябва да се отчете, че не са много местните власти, решили да вдигат сумите. Например стойностите остават непроменени в трите най-големи града София, Пловдив и Варна. Но има и доста неприятно сюрпризирани граждани.
На този етап (приемането на бюджетите тече в момента) като лидер в поскъпването се очертава община Златица. Лошите новини бяха съобщени почти веднага след встъпването на новия кмет Любомир Цветков. Той заяви, че общината е в плачевно финансово състояние и няма друг избор, освен да предприеме непопулярната мярка. Макар поскъпването да е спрямо ниска база, непроменена от доста години, в реални пари то е осезаемо. Например при таксата за битови отпадъци изглежда така - 10 лв. годишно вместо 2 лв. (определена през 2013-а) за празно дворно място в града с данъчна оценка до 5 000 лв., от 12 на 40 лв. за апартамент с оценка до 8 000 лв., от 2.25 лв. на 10 лв. за празно дворно място в селата. Данък сгради за евтин апартамент, основно жилище, се увеличава от 8.75 лв. (2017 г.) на 12.25 лв., по-скъп основен апартамент - от 12.50 лв. на 17.50 лв. "Дори с планираното увеличение на таксата (смет - б.а.) не се покриват необходимите разходи за тази дейност", гласи коментар от името на общината на нейния фейсбук профил. А за увеличението на данък сгради се казва, че целта е да се подобрят условията за живот на всички граждани. Някои потребители обаче коментират, че кметът Цветков е бивш председател на общинския съвет - нелепо е да заема поза, все едно току-що се е събудил за финансовото състояние на общината.
В Девня за битови отпадъци физическите лица ще плащат вече 4, вместо 3 промила. „Макар да звучи стряскащо, годишната такса за домакинствата реално ще бъде 10 - 15 лв.“, коментира общинската управа. В Горна Оряховица жилищният данък от 2 става 3 промила, а такса смет се вдига от 5,2 на 6,2 промила. Така за апартамент от 80 квадрата собственикът му вече ще плаща 90 вместо 60 лева, а за смет - 186 вместо 156 лева, изчисли наскоро bTV.
От големите градове "ударници" в поскъпването са Бургас и Русе. В морския град таксата за битов отпадък се увеличава от 1 на 1,3 промила, тоест с 30% (15-ина лв. повече за средно голяма панелка в най-населените квартали). В дунавския град пък с 50% (от 2 на 3 промила) се вдига имотния данък. В Русе скача и данъкът за придобиване на имущество по възмезден начин - от 2,2% на 2,7%. В Благоевград са заложени 2.5 промила вместо 1,9 за сградите, а такса смет се увеличава от 2,1 на 2,5 промила. Леко увеличение - 1,7 промила, вместо досегашните 1,45, има в Стара Загора за имотите.
НАДОЛУ
Колкото и парадоксално да изглежда, Кюстендил смъква с 20% данъка за най-масовите коли - от първа и втора категория. Реално обаче налогът бе увеличен през 2023 г., тоест сега се прави компенсация.
Екобулпак фирмата която уж разделя боклука е собственост на Кауфланд, Била, Лидъл и три четири физически лица, вероятно посочени от Цар Мишка....
В Бургас се депонира в пъти по малко , таксуват се с такса смет и празните търговски помещения и апартаменти без някой от Общината да дава обяснение защо като една справка от ЕВН може да се докаже при липса на потребление на Ел. енергия.
Общината събира двоен данък около 10 ,% в повече без да създава условия за разделяне като в Германия където се заплащат разделните отпадъци в големите вериги ..