×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро
  • Поне 24 индийски туристи загинаха при стрелба в Кашмир
  • Мъж е с опасност за живота след падане от въртележка в Ямбол
  • Отиде си журналистката Даниела Кънева
  • Поне 10 убити и над 100 ранени след нощна бомбардировка в Киев
  • СОС отхвърли искане на кмета метростанция да се казва "СК ЦСКА"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Всички ученици ликуват след тази новина


11 Януари 2024, Четвъртък, 16:09 ч.
Автор: Флагман.бг

Родителите ще могат да ги освобождават за 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни от училище по семейни причини с бележка от родителя. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред БНТ. В момента тези дни са до 3 с молба към класния ръководител и още 7 - с разрешение на директора на съответното училище.

"Обсъждаме този проблем с различни родителски асоциации през последните месеци. Понякога се налага детето да не посещава училище заради неразположение или семеен проблем. Затова правим промяна в наредбата за приобщаващо образование - увеличаваме тези отсъствия по семейни причини на 15 за всяка учебна година", обясни министър Цоков. По думите му ще се облекчи и редът за тяхното използване, като молбата за всички полагаеми дни ще се подава само пред класния ръководител. С това ще се разтоварят и директорите на училищата, които досега трябваше да разрешават част от тези отсъствия.

Реакцията на МОН идва в резултат на призиви от родители да се увеличат дните, които родители могат да извиняват отсъствията на децата си с декларация, тъй като децата често имат леки неразположения, които не изискват ходене при лекар. Депутати също възприеха идеята и заявиха, че подготвят подобни промени.

Днес стартират 276 конкурса за училищни директори в цяла България, съобщи още министър Цоков. "Ще се търсят директори визионери и лидери, а не само администратори", подчерта той. Конкурсите ще се провеждат по нови правила, като в комисиите по избора им ще има по трима представители на регионалните управления по образованието, а не по двама, както досега. Представителите на съответната общинска администрация и на обществения съвет в училището остават по един. По думите на министър Цоков писменият тест за кандидатите за директори е променен по начин, който да измерва на само знанията им за нормативните документи, но и техните компетентности - възможностите за развитие на екипи и справяне с кризисни ситуации. В устния изпит са включени казуси, които са свързани с характеристика на съответното училище. Предвижда се процедурите да бъдат аудио и видео записвани.

Министърът съобщи и че ведомството работи по цялостна промяна на наредбата за статута и професионалното развитие на учителите и директорите, в която е предвидено да има ежегодни оценки на директорите. Идеята е те да могат да бъдат сменени, ако се види, че не се справят със задълженията си. "Това обсъждаме сега с парламентарната комисия по образование, надяваме се да стане част от промените в закона за училищното образование", посочи той.

Министър Цоков съобщи още, че през следващите седмици и месеци ще се разработи стандарт за качество на обучението, въпреки че на други събития е коментирал, че въпросният стандарт вече е почти готов и ще бъде представен "до седмици". "Той ще даде възможност за самооценка на отделните образователни институции, както и външен поглед как те се справят с конкретните индикатори за качество. Ще имаме поглед върху това кои училища се справят добре, кои - по-лошо и кои не се справят с поставените задачи", посочи той. Въпросният стандарт за качество се чака от години, като на него се залагат големи надежди за действителна промяна в образованието.  

"През последните дни на 2023 г. подписахме нов колективен договор, с който заплатите на учителите и другите педагогически специалисти се увеличиха с 8.4% и началната заплата на учител е в порядъка на 1853 лв., на старши учител е 1911 лв., а директор - 2250 лв.", припомни още министър Цоков.


В категории: Просвета


"Али Реза ряпа да яде"
"Али Реза ряпа да яде" 24/04/2025, Четвъртък 22:00 1
Получи интересен приз
Получи интересен приз 24/04/2025, Четвъртък 21:40 0
Карат се за имот
Карат се за имот 24/04/2025, Четвъртък 21:21 0
Подиграваха му се и реши да...
Подиграваха му се и реши да... 24/04/2025, Четвъртък 21:00 1
Китай и Русия с грандиозен план
Китай и Русия с грандиозен план 24/04/2025, Четвъртък 20:47 2
Фрапиращ инцидент в България
Фрапиращ инцидент в България 24/04/2025, Четвъртък 20:18 0
Мъчи го коронавирус
Мъчи го коронавирус 24/04/2025, Четвъртък 20:00 0
Много грозен побой в страната
Много грозен побой в страната 24/04/2025, Четвъртък 19:48 0
Прави интересен ход
Прави интересен ход 24/04/2025, Четвъртък 19:21 0
5
Коментара по темата
5.
Запознат
12.01.2024 08:34:51
0
3
Учете ги на краснопис и правилно писане !! Не ,давай юруш …всички пишат грозно и неправилно …..това ли ви е правилното обучение ?!
4.
Запознат
12.01.2024 08:27:46
1
1
Децата са адски натоварени ,9часа са на у-ще ! Това не е нормално! Учат и нищо не запомнят ,защото са преуморени ! За събота и неделя още домашни ! Не могат да усетят семейния уют ,защото и в почивните дни ,пак са ангажирани !!! После защо били агресивни ?! Ами какви да са ?!!
3.
Z
11.01.2024 18:06:25
0
4
Няма смисъл от конкурси!!!
2.
Умишленото
11.01.2024 16:58:22
2
5
Затъпяване на децата продължава с пълна сила
1.
Родител
11.01.2024 16:36:40
2
2
Тази бележка за отсъствия по семейни причини, училището на детето ми я иска ПОНЕ 2 дни по - рано от деня , в който ще отсъства, а не ако не се чувства ок сутринта и аз да я попълня и да я занесе на следващия ден .
Ако може да споделите и при Вас как е!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Ергенът Мартин излезе от „харема“ и Силвия полетя за Бургас, обляна в сълзи Ергенът Мартин излезе от „харема“ и Силвия полетя за Бургас, обляна в сълзи Шри Ланка напуснаха също Мартина и Анна-Мария, след като Елвиса обяви решението си да се отдаде на любовта с Даниела Посланикът ни във Вашингтон се връща в Поморие заради скандала с Елка Русков? Посланикът ни във Вашингтон се връща в Поморие заради скандала с Елка Русков?  Това е формалната причина да бъде поискана оставката на Георги Панайотов след куп гафове "Али Реза ряпа да яде" "Али Реза ряпа да яде" Златева каза за олимпийските шампиони Нападателят с меча твърди, че травеститът е започнал да се заяжда пръв Нападателят с меча твърди, че травеститът е започнал да се заяжда пръв Случаят се пренасочва към Отдел „Културно-абсурдни инциденти“ при Столична община Фрапиращ инцидент в България Фрапиращ инцидент в България Младеж си спретна гонка с полицията Размина ли ни се водният режим? Министър уверява, че язовир Камчия има достатъчно вода Размина ли ни се водният режим? Министър уверява, че язовир Камчия има достатъчно вода Иван Иванов съобщи, че в момента ВиК Варна работи по проект за захранването на града от друг водоизточник Много грозен побой в страната Много грозен побой в страната 42-годишен мъж посегна на баща си Димитър Николов: Всички одобрени за саниране блокове в Бургас ще са със скелета от 1 юни Димитър Николов: Всички одобрени за саниране блокове в Бургас ще са със скелета от 1 юни Премиерът Росен Желязков пък призна, че програмата за енергийна ефективност се е забавила почти фатално, но но увери, че се работи активно Посланикът на България в САЩ подаде оставка! Завръща се в Поморие? Посланикът на България в САЩ подаде оставка! Завръща се в Поморие? Георги Панайотов зае поста през 2022 г Министър Мирослав Боршош и кметът на Велико Търново обявиха кога ще се проведе важно изложение Министър Мирослав Боршош и кметът на Велико Търново обявиха кога ще се проведе важно изложение Събитието е без аналог на Балканите
Тръмп притиска руснаците да върнат на Украйна АЕЦ "Запорожие" и окупираната земя край Харков Тръмп притиска руснаците да върнат на Украйна АЕЦ "Запорожие" и окупираната земя край Харков За да има мироопазващи сили, трябва Русия да се съгласи, което на практика е невъзможно, коментира дипломатът Любомир Кючуков Карат се за имот Карат се за имот Афлек и Джей Ло не могат да се разберат за цена на луксозно имение Подиграваха му се и реши да... Подиграваха му се и реши да... Сина си присади коса Китай и Русия с грандиозен план Китай и Русия с грандиозен план Свързан с Луната Мъчи го коронавирус Мъчи го коронавирус Сантана влезе в болница Прави интересен ход Прави интересен ход Меси ще е парламентьор между Интер Маями и Модрич Потвърдено: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд Потвърдено: Марин Маринов е убит от израелски танков снаряд Израелските сили за отбрана признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН Жена бе отнесена на пешеходна пътека Жена бе отнесена на пешеходна пътека Неприятен инцидент в Пловдив Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Арестуваха екоактивист с коктейл Молотов Климатичният истерик подготвял безредици по време на протест Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Германия дава по 4000 евро на сирийски семейства, за да се върнат обратно в родината си Над 460 души вече са напуснали доброволно страната
Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Димо ГЯУРОВ за мира в Украйна: Няма как Европа да признае руски статут на завзетите територии – това събаря целия международен ред Виц на деня Виц на деня Съдията:
- Подсъдимия, защо открадна кравата?
- Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Бабо, как са доматите?
- Абе като зетьовете - изглеждат хубави, ама ще разбереш какви са, чак след като ги вземеш!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинската сила не е в това да надвиеш другите, а в това да надвиеш себе си – в тишината, в избора да замълчиш, когато можеш да крещиш, и да простиш, когато имаш право да съдиш
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори