Как е заснет филмът „Осъдени души“
Защо унгарката Едит Салай и полякът Ян Енглерт изместват Невена Коканова и Стефан Данаилов за ролите на Фани Хорн и Отец Ередия, разказва журналистът Георги Тошев
Режисьорът Въло Радев започва снимките на една от най-рискованите екранизации българското кино – „Осъдени души“, по едноименния роман на Димитър Димов – в началото на 1974 г. След двегодишна подготовка и много премеждия, режисьорът на „Крадецът на праскови“ и „Цар и генерал“ успява да завърти камерата на филма. 50 години по-късно журналистът Георги Тошев и режисьорката Антония Барулова отварят архивите, срещат се с хора от екипа, за да разкажат тази неделя (7 януари) от 11:00 ч. в „непознатиТЕ“ по bTV историята на една от най-обичаните български ленти за всички времена.
„Една от големите интриги навремето е кои актьори ще изиграят главните роли на Фани Хорн и Отец Ередия. Първоначално за главните роли се спрягат имената на Невена Коканова и Стефан Данаилов, но двамата са прекалено популярни. По това време те влизат от филм във филм, а Радев търси нови лица за тези роли“, разказва Георги Тошев.
Операторът на филма Христо Тотев добавя, че Въло Радев прави опити да ангажира френските звезди Жаклин Бисе и Жан-Луи Трентинян, но хонорарите се оказват непосилни за Българската кинематография през 70-те години на миналия век. Как случайността събира на снимачната площадка унгарската актриса Един Салай и полският актьор Ян Енглерт разказва филмът „Осъдени души“. Филм за филма“, който ще гледаме тази неделя (7 януари) в „непознатиТЕ“ от 11:00 ч. по bTV.
Екипът се среща във Варшава с Енглерт, който е директор на Националния театър и една от най-големите звезди в Полша. Той признава пред Тошев, че Въло Радев е първият режисьор, който е повярвал в него на сто процента. За съвместната им работа, за сложните отношения с Едит Салай и приятелството с Христо Тотев и Руси Чанев, Енглерт споделя откровено в неделя от 11:00 ч. по bTV. Интересен факт е, че първоначално полският актьор е харесан за ролята на американския журналист, която във филма изпълнява Руси Чанев.
„Радев беше много внимателен и грижовен режисьор. Той изслушваше актьорите, но сам взимаше решения за филма. Съжалявам, че не прие някои мои предложения, но днес разбирам, че е имал правото да държи на своята линия. С Енглерт се харесахме, защото и двамата имахме свои виждания за филма, които понякога се разминаваха с тези на режисьора. Той е изключителен актьор и много добър събеседник“, разказва Чанев в едно от редките си интервюта.
Композиторът Митко Щерев, създал незабравимата мелодия за филма, разкрива интригата, с която започва работата му по филма. До този момент Радев работи с известния композитор Симеон Пиронков. За да се раздели елегантно с него и да повери музиката на Щерев, той споделя в интервю, че Митко носи готова музика, която пасва на филма. „Разбирате, че няма как да напиша музика за филм, който не е заснет и монтиран“, коментира днес Щерев нелепата ситуация. Въпреки това музикалната тема, а по-късно и песента „Осъдени души“, изпълнена от Лили Иванова, остават в класиката на българската поп и филмова музика.
Премиерата на филма е на 17 октомври 1975 г. „Осъдени души“ е сред най-обичаните български филми на всички времена. „Идеята на филма е, че всякакъв фанатизъм пречи на човешките отношения. Може би в това универсално послание и изключителните актьори се крие успеха на филма вече 50 години“, споделя операторът Христо Тотев.
"ролята на американския журналист, която във филма изпълнява Руси Чанев".
Руси Чанев изпълнява ролята на Жак Мюрие, французин, лекар по професия.
Как може да се пише, без да е прочетен романът или поне гледан филмът?
Журкалистика някаква.