САЩ намериха пари за Украйна - в замразените руски активи
Путин контрира с най-голямото изземване на активи на чужди компании в Русия
САЩ предлагат замразените активи на Русия да бъдат прехвърлени на Украйна чрез траншове от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, съобщи вестник "Файненшъл таймс".
Вашингтон официално не е подкрепял идеята за конфискация на руските активи, но частни инициативи сочат начини за прехвърлянето им на Украйна. Така в един от документите, с които се е сдобил вестникът, конфискацията на руски активи се описва като "авансово плащане" за средствата, които според западните държави Русия ще трябва да изплати на Украйна след войната, предава segabg.com.
Вестникът отбелязва, че страните от Групата на седемте, ЕС и Австралия са замразили руски активи на стойност 260 млрд. евро. ЕС разполага с около 210 млрд. евро, от които около 191 млрд. евро се управляват от международната платформа Euroclear в Белгия, а други 19 млрд. евро са отишли във Франция. Сумите, държани от други държави от ЕС, са много по-малки. В допълнение към тези средства още 7,8 млрд. евро се държат от Швейцария, а 4,6 млрд. евро - от САЩ.
Както посочва "Файненшъл таймс", активите на Руската централна банка са защитени от международното право и конфискацията им "би имала сериозни последици за финансовата система" в света. "Много държави са претърпели загуби от действия, които нарушават международното право, но никой не е предложил конфискуване на валутните резерви. Това са свещени активи в световната финансова система", казва Ингрид Бранк, професорка по международно право в университета Вандербилт в САЩ. Освен това според нея решението за конфискация на руските активи ще изисква промени в националното законодателство на някои държави.
Според вестника Франция, Германия и Италия са изразили резерви към прехвърлянето на руски активи в Киев. Неназован европейски служител, с когото вестникът е разговарял, е обяснил, че САЩ притежават само малка част от активите, докато "ЕС може да загуби много повече". Вместо конфискация, европейските страни, както пише вестникът, предлагат да се обърне внимание на друг план, който включва конфискуване на печалбите, които Euroclear получава от оперирането с руски активи.
По-рано "Файненшъл таймс" съобщи, че Европейската комисия възнамерява да събере около 15 млрд. евро за периода до 2027 г. под формата на приходи от реинвестиране на замразените руски държавни активи, които биха могли да се използват за подкрепа на Киев, но тези планове ще зависят от нивото на банковите лихви в страните от ЕС.
Германската главна прокуратура иска да конфискува някои руски активи на стойност над 720 млн. евро и да попълни с тях държавния бюджет. Списание "Шпигел" съобщи, че е подадено искане до съда във Франкфурт на Майн.
От началото на войната в Украйна на 24 февруари 2022 г. до февруари 2023 г. германските власти са замразили руски активи на стойност 5,32 млрд. евро.
Отговорът на Путин
Същевременно руският президент Владимир Путин разпореди с указ германската компания "Wintershall Dea" и австрийската OMV да бъдат лишени от дяловете си за милиарди долари в проекти за добив на газ в aрктическите райони на Русия. Дяловете на двете компании в находище "Южно-русское" и проекти в сибирското находище "Ачимов" трябва да бъдат прехвърлени на новосъздадени руски фирми.
Това е най-голямото изземване на чуждестранни активи в Русия.
По-рано руски предприемачи придобиха контрол върху някои големи западни активи в Русия, включително осем бирарии на „Carlsberg“, както и компании на френския производител на храни и напитки „Danone“.
Указът на Путин официализира загубата на контрола върху активите на BASF и "Wintershall Dea", която е факт от януари 2023 г. Целта на това решение на руския президент е защита националните интереси на фона на "незаконните и неприятелски действия на Запада по отношение на руските активи".
"Wintershall Dea" е отчела чиста загуба през 2022 година, която се е понижила със 7,3 млрд. евро, най-вече заради деконсолидацията на компанията в Русия. OMV очакваше първоначално да инкасира загуби от 1,5-1,8 млрд. евро заради изтеглянето си от Русия след началото на войната в Украйна.
Сега всички дейности с руско участие, включително делът на "Wintershall Dea" в газопровода "Северен поток", както и съвместните предприятия с "Газпром", трябва да бъдат законово разделени до средата на 2024 г.
Акциите на OMV ще бъдат продадени впоследствие на руската компания СОГАЗ, която застрахова "Газпром". Постъпленията от продажбите ще бъдат поставени в специални сметки, собственост на бившите чуждестранни собственици.
Всички корпоративни споразумения, които са били в сила преди това, вече няма да са валидни, според указа.
Не помня наглия,мръсен и подъл американец да е изплатил нещо на Афганистан,Ирак,Либия...
Да припомням ли как свърши всичко?
На тъпи ли се правят или им е по- удобно да се оправдаят? А ,може би,някой,накъде си мисли,че тоЗи път ще им се размине?
Обещавам,че няма!!!
След 3 дни сме в Киев, а 1 рубла ще се разменя за 100 долара
Слава Украiнi! Смерт окупантам!