Шестата поправка на Конституцията мина и на второ четене, този път Христо Иванов е доволен
Утре се очаква да е окончателното гласуване на поправките
Без особени драми в рамките на конституционното мнозинство (ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС) Народното събрание (НС) прие и на второ четене промените в Конституцията. Предстои гласуване и на трето, вероятно още утре. То обаче ще е анблок.
Днес гласуванията бяха ключови, защото те бяха текст по текст. Бяха приети и някои незначителни редакционни поправки спрямо одобреното от конституционната комисия.
Този път Христо Иванов изрази задоволство за разлика от последните промени в основния закон през 2015 г. Тогава той дори подаде оставка като правосъден министър в правителството "Борисов 2" в знак на несъгласие, обявявайки това от трибуната на Народното събрание (НС). То се случи, след като ГЕРБ и ДПС се изметнаха - на второ четене заедно с други формации те пренаписаха ключови според Иванов поправки в Конституцията спрямо първоначалния проект. След това той създаде и своята партия "ДА България".
Днес Христо Иванов обаче бе доволен. Той специално благодари на народните представители от парламентарната трибуна. След това направи и съвместно изявление с Екатерина Захариева от ГЕРБ.
Иванов все пак припомни, че днес е било второто четене, което е "междинен етап" преди окончателното трето четене. То обаче било "изключително важно" точно защото гласуването е било текст по текст.
"И бяха изгласувани поредица от наистина значими промени. Основната тема, разбира се, беше свързана със съдебната власт, с това да има независим съд и отчетна прокуратура. Тези промени ще продължат с промени в Закона за съдебната власт и процесуалните закони, които докрай ще изградят новите елементи в конструкцията на съдебната власт, така че наистина да имаме независимост на съда, автономност на прокуратурата при условия на отчетност и гаранция за нейната ефективност, така че всеки български гражданин да може да разчита на независимо правосъдие и ефективно правосъдие. Беше променен моделът на служебното правителство, така че да не дава възможност да бъде президентско управление, защото не е това... идеята е да има един независим кабинет, ограничен, който просто да провежда изборите", каза Христо Иванов.
Той специално благодари на Екатерина Захариева и на "конституционния екип", който провел задълбочен дебат. Захариева пък изрази мнение, че днес бил "добър ден".
Една от поправките, които беше одобрена днес, е, че изборът на министър-председателите на служебни правителства вече ще е ограничен. Президентът ще има няколко опции, сред които управителят на БНБ, председателят на НС, омбудсманът и др.
Кой обаче ще назначава служебните министри (досега това беше президентът) - този въпрос зададе репортер на "Флагман".
"Президентът ще издава указ по предложение на кандидата за служебен министър-председател", обясни Екатерина Захариева. Това обаче не е записано изрично в проектопромените, което може да е причина за конфликтни ситуации.
Лаконичен коментар направи и Делян Пеевски от ДПС, който също изрази удовлетворение от гласуването на промените на второ четене.
"Но нека утре да минем всичко. Аз съм суеверен, нека приключиме на трето четене и тогава ще коментираме", заяви Пеевски.
Това са шестите поред поправки на настоящата Конституция след приемането й през 1991 г.
- няма да позволят на хора, които НЕ СА ИЗБРАНИ ОТ НАРОДА да се разпореждат с народа, а
- максимално бързо ще направят така НАРОДЪТ да избере, кой да взема решенията
НЕ СЪМ съгласен с ограничаването на избора за служебен премиер. Това увеличава възможността служебен премиер да бъде некомпетентен или ЗАВИСИМ човек
Ще има след като минат промените в Конституцията!
Ей прости хора сте това комунделите!
И, тъй- тъй си тук, да те питам! Ако паднеше тоя грездей моча и убиеше някое скейтърче, дето се въртят там, смотания съд ли ще отговаря, дето са спрели аварийното премахване?
Със сигурност им обещавам безслвна съдба, болезнена!
България умря по законодателен път.
Трябваше и името и заедно с 3март да променят.
Официалният празник ще го сменят със закон.
Толкова заспал народ като българският няма !
Ако не бяха руснаците още щяхме да си живуркаме под феса на Султана.
Щото утре като нищо може да осъмнен с Руския Черноморски флот в нашите пристанища . Това , че няма с какво да ги спрем , отдавна НЕ Е тайна за никого , а САЩ , разбирай НАТО действително е в мозъчна смърт и просто ще се изнесе от България точно по Афганистанско подобие . Така като нищо , малко след разгрома на Украйна току-виж се сдобием с Руски генерал-губернатор ! Ама наистина съвсем законно и конституционно ...
Моментът е, че ЕС е потвърдило, че в България има върховенство на закона, така че тези промени СА с неясна цел.
Ето така се премахва статуквото,с прилежно обслужване.