"Велико" преселение в Общинския съвет в Айтос, лявата му част опустя
Голямо преселение на общински съветници и пренареждане в заседателната зала в Айтос направи впечатление на последната сесия на местния парламент за тази година, която се проведе днес. Новото разпределение е показателно за съотношението на политическите сили, които ще подкрепят кмета Васил Едрев срещу тези, които се считат за опозиция.
Дясната част на залата се препълни. Там, до ДПС, които основно заемаха столовете вдясно през миналия мандат, в началото на този се наредиха и представителите на Синята коалиция - Стоян Колев и Петър Янев, съветниците от Гергьовден и Коалиция за европейско развитие на Айтос. Днес към всички тези се присъединиха и четиримата съветници на ГЕРБ, предвождани от лидера си в оставка Даниел Орлов. За да е пълна смяната на курса на ГЕРБ, днес Орлов освен новата съвременна прическа, която демонстрира миналия път, загърбвайки останалия от детството му бретон тип "Гъбарко", бе прибавил и закачлива брадичка.
След разместването лявата част на залата остана пуста. По местата си останаха единствено петимата от БСП, двамата от Европейската народна партия, водени от бившата председателка на Общинския съвет Зейджан Али, както и хората на НДСП. Напрежението, което ще има между двете страни си пролича още днес, въпреки деловото разискване на точките от дневния ред, някои от които чисто технически. Дори и при малки разминавания в мненията си, между отделни съветници от ляво и дясно прехвърчаха искри. В кулоарите представители на администрацията коментираха, че много от съветниците в момента с ентусиазъм са се втурнали да работят в местния парламент, но въпреки това в залата много от предварителните решения на комисиите бяха вземани на косъм, съпътствани от предложения за дебат в залата.
На заседанието днес съветниците без никакви проблеми гласуваха три проекта, с които Община Айтос ще кандидатства за пълно финансиране по програма за трансгранично сътрудничество с южната ни съседка Турция. Голям спор предизвика размереа на местните данъци и такси. Първите големи дебати се породиха заради предложенията читалищата, православните храмове и джамиите да бъдат освободени от такса за битови отпадъци (какви горещи реплики се чуха по този въпрос и към кои общински съветници бяха насочени те – ще разберете по-късно).