Шампоанчета и душ гелове по хотелите изчезват, а куфарите вече без фолио на летищата
Забраняват тънките прозрачни торбички по хипермаркетите в ЕС
Малките пластмасови шампоани и душ гелове по хотелите остават в миналото, а с тях си отива и опаковането на куфарите по летищата със стреч фолио. Изчезват и тънките прозрачни торбички, в които редовно прибираме плодовете и зеленчуците си, докато пазаруваме. И това не е всичко - опаковките в ЕС трябва да станат изцяло рециклируеми, а до 2029 г. разделното изхвърляне на отпадъците да се повиши до 90%.
Целта е в ЕС да се намалят ненужните опаковки с 5% до 2030 г., 10% до 2035 г. и 15% до 2040 г. Като цяло количеството пластмасови опаковки в Европа трябва да спадне с 10% до 2030 г., 15% до 2035 г. и 20% до 2040 г. Това става ясно от позицията на Европейския парламент, която бе гласувана с огромно мнозинство преди седмици. Евродепутатите се събраха, за да обсъдят законодателството за намаляването на отпадъците, които блокът генерира ежегодно.
Темата бе повод за поредното разделение в позициите на политиците в Брюксел. В крайна сметка те постигнаха съгласие и приеха становището си с 426 гласа “за”, 125 “против” и 74 “въздържал се”. С вече приетата позиция на парламента могат да започнат преговори с държавите членки на ЕС за финализиране на закона в т. нар. тристранни разговори, в които участват Съветът на ЕС, Европейската комисия и парламентът. Законодателите обаче гласуваха за отслабване на някои ключови мерки, предприети в миналото, включително повторната употреба и забраната за ненужни опаковки.
Това породи напрегнат дебат, последван от интензивно лобиране, и доведе до политическо разделение по поредна тема. Без допълнителни мерки тази цифра се очаква да нарасне на 209 кг на човек до 2030 г., пише в европейския доклад. През 2018 г. в ЕС опаковането е било бизнес, генериращ 355 милиарда евро оборот. Този сектор обаче е и непрекъснато нарастващ източник на отпадъци.
Според анализ на Европарламента общото количество се е увеличило от 66 милиона тона през 2009 г. на 84 милиона тона през 2021 г. само за територията на съюза, се посочва в документа. Плашещата тенденция е поводът евродепутатите да подновят натиска си върху държавите членки, като поставят нови изисквания: да затегнат контрола над рециклирането, да поощряват повторното използване на определени продукти, за да предотвратят генерирането на прекомерни количества отпадъци, да забранят т. нар. вечни химикали в опаковъчните сектори, които са вредни за здравето.
На практика Брюксел постигна обща позиция за забрана на много леки пластмасови торбички (под 15 микрона). Изключение от това правило е, ако те се ползват от хигиенни съображения или за закупуване на насипни храни. Евродепутатите предлагат също стриктни ограничения за използването на определени опаковки за еднократна употреба. Към тях спадат стреч фолио за куфари на летищата и пластмасовите кутии и шишенца за тоалетни принадлежности в хотелите. Законодателите искат да се засилят изискванията за опаковки, които влизат в контакт с храни.
За да се предотвратят неблагоприятни последици за здравето, е предложено в производството да се забрани използването на т. нар. вечни химикали (пер- и полифлуорирани алкални вещества или PFAS) и бисфенол А. Обмисля се как да се насърчи повторното използване на кутия или шише. Една от идеите е ресторантите и кафенетата да предоставят на потребителите възможността да си носят собствена кутия, в която да приберат храната.
Според критици на гласуваните промени печалбата на определени бизнеси е надделяла над опазването на околната среда. А екоактивисти питат как е възможно заложените нови цели (100% рециклиране на опаковки и 90% разделно събиране на отпадъци) да се постигнат, като се има предвид, че законът отслабва мерките, а не ги затяга.
“Не можем да намерим рециклиран начин да излезем от тази бъркотия”, каза ирландската евродепутатка Грейс О'Съливан. “Ако вашата пластмасова чаша за еднократна употреба бъде рециклирана в пластмасова торбичка за еднократна употреба, това не е устойчиво. Ако вашите пластмасови боклуци бъдат заменени с картонени, те не са устойчиви. И ако продължим да генерираме нива на отпадъци със сегашните темпове, това по дефиниция е неустойчиво”, отбеляза тя.
На практика политиката на даване на втори живот на един продукт също бе смекчена с новата разпоредба. Тя позволи на страните от ЕС да нарушат предварително заложените цели за 2030 г., но само за конкретен тип опаковка - ако е направена от поне 85% рециклирани материали. Това допълнително разпали гнева на неправителствени организации и леви депутати, които разкритикуваха институцията, че се поддава на натиска от индустрията.
“Договореният текст се чете като коледния списък с желания на опаковъчното лоби”, каза германският депутат Делара Буркхард, която се бореше за строги разпоредби от името на социалистическата група в парламента. Тя бе категорична, че европейските законодатели са можели да превърнат опаковките за многократна употреба в норма в цяла Европа, както и
Бизнесът също негодува от поставените амбициозни цели за влагане на рециклирано съдържание. Браншови организации смятат, че изискванията трудно ще бъдат осъществени през идните години. Освен това се посочва, че решенията за въпросните мерки срещу пластмасата са необосновани и не са направени достатъчно анализи и изследвания, за да се стигне до адекватно заключение как най-ефективно да се предпазва околната среда.
Строителни материали, пластмаси, дървесина, храни и напитки и т.н.
Кахър са ни тези малки проблемчета.
ПВЦ шишетата за безалкохолните напитки и водата, които се търкалят край пътищата, явно не са, та опряхме до шишенцата на хотелите !
Колкото до стреч-фолиото , с което се завиват куфарите, смачкано на топка след свалянето е с обем и плътност равен на една бутилка 1,5 л кока-кола!
Брюкселските чиновници винаги са изумявали с неадекватността си !