Димитровград иска Паметника на съветската армия
Предвижда се МОЧА да бъде част от общ художествен и архитектурен ансамбъл, показващ произведенията на монументалното изкуство от епохата на социализма
Паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Димитровград. Това предлагат в своя декларация общинските съветници в града, съобщава БНТ. Местният парламент счита, че мястото на монумента е именно в изградения по времето на социализма град. Предвижда се МОЧА да бъде част от общ художествен и архитектурен ансамбъл, показващ произведенията на монументалното изкуство от епохата на социализма.
Предстои декларацията по въпроса да бъде разгледана на предстоящо заседание на Общинския съвет.
Общинският съветник Иван Евлогиев поясни, че цялостната идея е освен Паметникът на Съветската армия да бъде преместен в Димитровград, в града да бъде отворен и Музей на социалистическото изкуство. Тази идея възникнала непосредствено след 1989 г., като в даден период в реализирането ѝ са се включили президентът Желю Желев, Димитър Лулчев, Ренета Инджова, доц. Лозанов и други.
"Димитровград е най-живият паметник на архитектурата и културата по времето на социализма. Въпросът за рязкото му политизиране не би довело до добри резултати", отбеляза Евлогиев.
На свой ред скулпторът Гроздан Грозев - председател на Комисия "Култура, вероизповедания и средства за масова информация", заяви, че в града има много големи паркове, където може да бъде поставен монументът.
Той обаче не трябвало да остане сам и единствен, защото щял да запази пропагандната си цел. По тази причина трябва да е част от цял Музей на социалистическото изкуство.
Справка, направена от News.bg, не успя да открие въпросната декларация на официалната интернет страница на Община Димитровград.
Димитровград е формиран от комунистическата власт след 1947 г. с пропаганден замисъл като изграждане изцяло на нов град по модела на съветския Комсомолск на Амур и символ на силата на бригадирското движение - младежи от различни краища на страната работят безплатно, а името му идва от фамилията на тогавашния министър-председател и лидер на БРП (к) Георги Димитров.
до 1