Не е вярно, че помощта на ЕС и САЩ за Украйна намалява, напротив – расте
Последният пакет от Европейския съюз е блокиран от Унгария, която се пазари за собствена изгода, казва депутатът от ГЕРБ
Христо Гаджев е на 40 г. Депутат от ГЕРБ в последните седем Народни събрания. В настоящия парламент е председател на Комисията по отбрана.
- Г-н Гаджев, дойде зимата, а войната в Украйна като че ли е в „замразено“ положение. А вече и медиите не й обръщат такова внимание. Коя от воюващите страни в момента е в по-силна позиция?
- За съжаление, анализите, които сочеха, че войната ще продължи и през 2024-а, а може би и по-нататък, започват да се оказват правилни. Това малко или много се очакваше. Коя страна ще има инициативата през зимата – предстои да видим, защото в момента текат паралелни процеси. От една страна, украинската армия атакува в южното направление, а руснаците атакуват в северното. До момента и двете не постигат желаните цели нито на Москва, нито на Киев. За съжаление, войната, слушайки анализатори и от двете страни, започва много да прилича на Първата световна. Така че няма да се намери лесно и бързо решение в която и да е от двете посоки, както някои може би са очаквали. Но това не означава, че трябва да се прекрати помощта или по някакъв начин да се отслаби, тъй като се забелязва умора – не само медийно, както споменахте, но и в обществата по отношение подпомагането на Украйна. Ако тя не бъде подпомагана, тя няма как да издържи на натиска – в крайна сметка Украйна воюва с три пъти по-голяма страна.
- Вярно ли е, че финансовата ситуация в Украйна е критична, както твърди Зеленски, или по-скоро той спекулира...
- Нямам идея каква точно е финансовата ситуация там – това е техен вътрешен проблем. Предполагам, президентът Зеленски има най-точна информация каква е точно ситуацията с финансите на Украйна. Но, да, те приеха бюджет, при който 40% от БВП се отделя за разходи за отбрана. В крайна сметка това е страна, която се бори за оцеляването си. Така че няма как и икономика, и бизнес да се развиват нормално. Те са постоянно под руските бомби.
- Има ли специална причина България да помага спешно с новите оръжия и техника, които се изпращат, както се вижда последните дни и седмици?
- Няма спешна причина. Това е една политика на България и на поредица български парламенти за военно подпомагане на Украйна, тъй като то е правилно и е в полза на нашата сигурност. Защото ако Украйна загуби, никой не знае докъде би искала да стигне Русия. Напомням, че през 2021 г. - месеци преди войната, Руската федерация в лицето не на кой да е, а на външния министър Лавров излезе с позиция, че Източна Европа трябва да бъде върната отново в сферата на влияние на Москва. През декември 2021 г. той призова НАТО да се върне в границите си от 1997 г. Това са официални изявления на Руската федерация, които показват, че те нямат намерения да спрат в Украйна, а гледат вече и към Източна Европа.
- Оптимист ли сте предвид ситуацията в момента и като че ли намаляващата помощ от Запада за Украйна?
- Помощта не е намаляваща. Напротив! Ако погледнете Европейския съюз, помощта, която Европа е планирала да предостави през 2024 г., е по-голяма, отколкото предвидените помощи от САЩ. Т.е. Европа вече заема първото място по помощ за Украйна независимо от решенията в Конгреса (на САЩ), макар че те са повече дело на вътрешно-политически боричкания. Помощта, която е внесена от правителството на Байдън, е блокирана в Конгреса поради искания за повече средства за изграждане на стената по границата с Мексико. Така че този въпрос също се пречупва през такъв тип вътрешни политики. Но по-вероятно е да бъдат отпуснати тези планирани средства, което означава, че и САЩ не намалява своята помощ. Но от гледна точка на Европа нещата стоят вече много по-различно. Давам за пример Германия – в сегашния си бюджет тя утроява помощта за Украйна и тя вече стига 8 милиарда национални средства само от федералната република.
- Т.е. това, че помощта за Украйна намалява, е по-скоро дезинформация?
- Това не е така. Количеството се увеличава. Да, Европейският съюз се забави. Защото, примерно, инициативата за 1 милион снаряда за Украйна се забави. Но това не означава, че няма да се реализира. Просто Европа по-бавно взима решенията си – колелото се завърта по-трудно. Ако погледнем дебатите в момента на ниво Европейски съвет, помощта сега е много по-значителна, отколкото е била 2022 или 2023 г. И в Европа също ставаме жертва на вътрешно-политическите си битки, тъй като последният пакет помощ за Украйна е блокиран от Унгария. Защо? Защото еврофондовете за Унгария са спрени заради механизма за правов ред, по който са наложени санкции на нея и на Полша. И Унгария общо взето е заявила, че ще деблокира помощта за Украйна, ако се деблокират еврофондовете. Т.е. те се пазарят за собствена изгода.
- И в крайна сметка оптимист ли сте?
- Гледам да бъда реалист. В крайна сметка, какво ще се случи на фронта ще се изясни единствено от бойните действия. Как ще се развият те - могат да кажат само командирите на двете армии.
- Очаквате ли преговори за мир?
- Преговорите за мир са безкрайно нужни. Между другото, има вече няколко плана за мир. Един има от Украйна, както и един от Китай. Руският план за мир е, общо взето, Украйна да бъде практически окупирана, така че той въобще не седи на дневен ред. И се забелязва не, че никой не иска да говори за мир, а руснаците не искат да говорят за мир. А когато една от двете страни и особено когато агресорът отказва въобще да говори за мир, мирът е невъзможен. И това е големият проблем. Русия не иска да сяда на никаква маса за преговори. Русия иска да види края на войната единствено с окупация на Украйна, което няма как да стане.
85% у нас гласуват за ЕС, НАТО и него!
От 1 октомври 1941-ва до 31 май 1945 година само Америка изпратила на Сталин 2660 транспортни кораба, на които били натоварени 37 500 000 тона стратегически материали. Из пътя били потопени десетки транспортни кораби с 1 300 000 тона товар. Останалото стигнало до съветските пристанища. За съпровождане на керваните се ангажирали стотици бойни кораби на Америка и Британия, хиляди самолети и десетки хиляди хора. Само Британия загубила 19 бойни кораба, съпровождащи товари за Съветския съюз, включително два кръстосвача.”
из “Последната република” от Виктор Суворов
Е това е типичния бай Ганьо