×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ще ни тъпчат с ГМО храни без да знаем


Ще ни тъпчат с ГМО храни без да знаем
Никой в България вече няма да може да докаже дали храната му не е замърсена с ГМО.
08 Декември 2023, Петък, 20:50 ч.
Автор: Флагман.Бг

 Ще загубим пазарите си за чисти храни, на етикетите няма да пише, че се храним с генномодифициран организми

Заради решение на Министерския съвет България ще подкрепи нови геномни техники за храни и фуражи. Това алармира пред журналисти в парламента председателят на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов, цитиран от БЛИЦ.

Йорданов заяви, че е имало неоповестено заседание на Министерския съвет и на него е взето решение за позицията на България на предстоящата среща на Съвета на Европейския съюз по темата „Земеделие“.

Това, което тези престъпници от ПП-ДБ са решили да направи България, е отпадането на регламентите на ГМО храните, т.е. ще подкрепим нови геномни техники за храни и фуражи и пробутване на генномодифицирана храна.

Така ще загубим пазари, които търсят чиста биологична храна, тъй като никой в България вече няма да може да докаже дали храната му не е замърсена с ГМО.

Това ще доведе до нови неизпитани ГМО в природата, които, както знаете, няма как да бъдат ограничени на едно поле и ще бъдат прехвърлени на полетата на българските производители, които произвеждат хранителни продукти, посочи той.

Допълни също така, че вече няма да се етикират продуктите по магазините, които съдържат ГМО, каквато е практиката досега.

„Като потребители няма да можем да избираме дали искаме да ядем генномодифицирана храна или не. По този начин ще се премахне и правото на България да забранява и да регулира отглеждането на ГМО, няма да е ясно дали крайният хранителен продукт не е генномодифициран“, обясни Йорданов.

По думите му по тази тема все още няма съгласие в Европейския съюз, а това идва от „натиск от американска компания“.

Големите европейски държави са против това, а нашите слагачи са взели решението без да го оповестяват. Тук идва и въпросът защо ГЕРБ и ДПС мълчат.

Това попадне ли в храната ни, не е ясно какви ще са последствията, предупреди депутатът и добави, че липсват изследвания по темата както в едната, така и в другата посока.

По думите му, ако решението на Министерският съвет бъде прието в Съвета на ЕС, страната ни няма да може да налага собствени регулации.

„Когато се генномодифицира едно семе, то получава авторски права, получава патент и така цената им става доста по-висока за тези, които поискат да си ги купят“, посочи още Йорданов.

Относно промените в Конституцията Йорданов заяви, че не е имало обществено обсъждане с гражданите и определи предложенията за реформи в основния закон на страната като „комплексарски“.


 


В категории: Животът


3
Коментара по темата
3.
Хан Курбан
09.12.2023 22:16:11
1
1
Вярно е! Вчера купих пиле от магазина - отварям го и какво да видя - пилето с 4 (четири) бутчета! Следващият път да го кръстосат (генно модифицират) със стоножка!
2.
ovse
08.12.2023 22:26:08
1
11
това си заслужаваме...
1.
паткан
08.12.2023 21:26:32
1
11
Офтсете с такива неща ги хранят
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Швед, родом от махалата в "Меден рудник", търси майка си Швед, родом от махалата в "Меден рудник", търси майка си Макс Торесон е имал късмета да порасне в цивилизовани условия, но явно е любопитен да разбере кой е родът му от ул. "Ален Мак" Нови 1000 членове влезли в редиците на ДПС-Ново начало само за 2 месеца Нови 1000 членове влезли в редиците на ДПС-Ново начало само за 2 месеца Уточнението „Ново начало” вече не се употребява в наименованието на партията с национален лидер Делян Пеевски Как се справя синът на Радев в УНСС Как се справя синът на Радев в УНСС Отличник е Община Бургас поиска от държавата терен, за да изгради буферен паркинг в промишлена зона „Север“ Община Бургас поиска от държавата терен, за да изгради буферен паркинг в промишлена зона „Север“ Промишлената зона е изключително развита, там има много складове и бази на фирми и предприятия, но липсват обособени зони за престой на тежкотоварните автомобили БНБ обяснява: Тегленето от банкомат ще бъде само в евро след приемането ни в Еврозоната БНБ обяснява: Тегленето от банкомат ще бъде само в евро след приемането ни в Еврозоната Обменянето на левове в евро ще бъде по сегашния курс Тодор Йосифов: Проблемът с паркирането няма лесно решение, трябва балансиран подход Тодор Йосифов: Проблемът с паркирането няма лесно решение, трябва балансиран подход Паркирането е предизвикателство навсякъде, но Бургас трябва да намери баланс, подчерта председателят на икономическата комисия Брашно, оцет и вряла вода: нищо сложно, но става уникален маслен охлюв Брашно, оцет и вряла вода: нищо сложно, но става уникален маслен охлюв Ето я рецептата Треньор по волейбол свил телефона на наша чалгарка Треньор по волейбол свил телефона на наша чалгарка Хвана го с джипиес, певицата Юнона бие 500 км, за да си го върне Как се източват 250 милиона от ДДС чрез касови бележки от бензиностанциите Как се източват 250 милиона от ДДС чрез касови бележки от бензиностанциите Кабинетът слага край на далаверите чрез промени в закона Мистерия! Откриха мъртъв граничен полицай в хижа Мистерия! Откриха мъртъв граничен полицай в хижа Една от версиите за смъртта му е задушаване от газов отоплителен уред
Тази красавица му стопи заплатата Тази красавица му стопи заплатата Вместо да готви у дома, красавицата предпочита лукса и разкоша на скъпи ресторанти, като любимата им дестинация за подобни удоволствия е Солун Връща се в Барселона Връща се в Барселона Това е клубът на живота му Коя е тази мистериозна и защо се яви така в съда Коя е тази мистериозна и защо се яви така в съда Това е скандалната експолицайка Симона Радева  Отиде си мъжът, който се хвърли върху лимузината на Кенеди в опит да го спаси Отиде си мъжът, който се хвърли върху лимузината на Кенеди в опит да го спаси Хил си замина от този свят на 93-годишна възраст Владимир Путин предложи сделка на САЩ Владимир Путин предложи сделка на САЩ От Москва искат да си сътрудничат с Вашингтон относно залежите от редкоземни метали в Русия Макрон след срещата с Тръмп: Мирът не трябва да означава капитулация за Украйна Макрон след срещата с Тръмп: Мирът не трябва да означава капитулация за Украйна Вярвам, че президентът Путин иска да сключи мирно споразумение, заяви американският президент на съвместен брифинг с френския си колега Бъдещият канцлер на Германия втвърди тона към САЩ, изключва „сглобка“ с крайнодесните Бъдещият канцлер на Германия втвърди тона към САЩ, изключва „сглобка“ с крайнодесните Последните неокончателни резултати показват, че следващият Бундестаг ще се състои от пет партии "Разглезен старец" "Разглезен старец" Роналдо е критикуван Земетресение при съседите от... Земетресение при съседите от... Гърция Три години след началото на войната в Украйна Урсула фон дер Лайен с важна новина за Киев Три години след началото на войната в Украйна Урсула фон дер Лайен с важна новина за Киев Ако продължите с настоящия темп на реформите, ще се присъедините към 27-те преди 2030 година, уверява председателката на Еврокомисията
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Започва да става параноично всеки назначен да му се търси връзка с Пеевски Виц на деня Виц на деня Двама канибали вечерят.
Единият казва:
- Мразя тъща си!
Другият.
- Нищо, нищо... яж само гарнитурата!
Виц на деня Виц на деня - Госпожице, когато се усмихвате, в мен се появява голямо желание да ви поканя при мен!
- Аууу... голям Дон Жуан сте Вие...
- Какво говорите? Зъболекар съм...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Производителите на 3D принтери, умоляват клиентите да не печатат 3D принтери!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори