Три мандата са ми достатъчни, оглеждам се за наследник за кметския стол на Камено
Всеки се изхабява, във футбола вземеш ли нов треньор и отборът се вдига, затова ще предам щафетата след 4 години
Жельо Вардунски е трети мандат кмет на община Камено. За 8 години той и екипът му буквално преобразиха населените места. Именно заради това Вардунски спечели доверието на жителите, които му гласуват огромно доверие. На последния вот в края на октомври т.г. той спечели изборите с убедителна преднина и встъпи в новия мандат. Планува ли да се оттегля след края му, какви са плановете му за община Камено - отговаря Вардунски:
- Г-н Вардунски, изглежда този мандат, поне на пръв поглед, ще е по-лек, заради това, че имате мнозинство? Какви са ви очакванията сега?
- Имаме мнозинство, но точно затова казах на съветниците, че е най-добре ако има разногласия, те да се решават на комисиите и то конструктивно. Никой не е най-умният, най-хубавият, всеки може да допусне грешка, нещо да не се догледа. Нямам нищо против дебата и това става основно на комисиите. По време на сесията да правим изпълнения – кой е опоцизионер и т.н. Няма нужда. Предните мандати не се случваше, надявам се и сега да продължи така. Защото тогава всичко става „на инат“. Не обичам този стил на работа. Харесвам консенсуса, да се приема най-доброто за Камено. Затова за мен са много важни дебатите по време на заседанията на постоянните комисии.
- Второ заседание на Общинския съвет ще има през декември. Кои са спешните докладни?
- Почти всички са спешни. За топлия обяд трябва да получим съгласие, например. Още преди изборите администрацията ни работи в полза на гражданите. Приемаме изработване на Общ устройствен план. Всичко това е замръзнало отпреди изборите. И хората, които искат да правят нещо като инвестиция, реално досега стояха и чакаха. Има доста забавяния и сега като слушам „Български възход“ ще вкарват още 4 докладни. Може би ще се наложи и още една бърза сесия след Нова година. Имаме доста работа за вършене.
- Какви проекти подадохте към финансовия министър Асен Василев и за какво ще настоявате пред държавата?
- На първо място подмяна на водопровода в с. Полски извор. После проекта за пътя между с. Ливада и с. Тръстиково. В резерва – от с. Тръстиково до с. Константиново, както и водопровода на второто. През февруари, доколкото знаем, ще откриват програмата за развитие на селските региони. Там ще можем да подадем заявления за 2 или 3 проекта по 2 млн.лв. Ще подадем за асфалтиране на главната улица в с. Тръстиково. Предимството там е, че водопроводът е сменен и реално можем да претендираме за направата на пътя. В село Ливада например на главната улица водопроводът не е сменен и там ситуацията е различна. Това са проектите, които предвиждаме.
Планираме спортна площадка в с. Русокастро, футболно игрище. Направихме им нова детска градина. Имаме много обекти. Има и такива, които не се виждат – например покривите на читалищата в с. Черни връх, с. Винарско. Ул. „Н.Й.Вапцаров“ сигурно също ще влезе за ремонт по програмата за развитие на селските региони. Продължаваме да проектираме. Водопроводът в с. Черни връх. Във Винарско сменихме половината водопровод в селото, защото толкова пари ни бяха отпуснати. В с. Ливада вече има 600 човека по адрес, там също трябва да мислим за водопровод.
- Това означава, че докато някои села опустяват, в община Камено има ръст на населението...
- Да. Близо са до Бургас и лесно се пътува. Ако изпълним пътя между Константиново и Русокастро, особено с тази крепост, ще видите още колко ще живнат населените места.
- Значи следващите проекти ще са за детски градини?
- Дано да са. Бях особено щастлив, когато възникна проблема с местата в детската градина в село Черни връх и се наложи да направим нов корпус.
- Може ли да се каже, че пандемията в този случай изигра позитивна роля? Търсенето на имоти с двор се увеличи, много хора се преместиха да живеят на село.
- И това е така. Но селата са хубави. Доста хора се нанесоха, но дали заради това, че децата им учат в Бургас, или заради паркирането, не си сменяха постоянния адрес. Но като през 2020 г. бяха КПП-тата, понеже реално живееха в селата, тогава смениха поне настоящия си адрес. И много пъти съм им казвал „Сменете си адресите, хем искате придобивки, ама в програмите за финансиране за населено място, по-малко от 2000 души, няма финансиране. В с. Тръстиково сте 800-1000 човека“. А предния път назначавах наместник в Тръстиково. Там живеят много хора, но няма по адрес.
- Изглеждате несменяем кмет. В последните години общината се промени в положителна посока и успяхте да спечелите доверието на жителите. Хората ви харесват, това се вижда и на изборните резултати, където печелите безапелационно. Но някои ваши колеги кметове, също успешни, казват, че това ще им е последния мандат. При вас как стоят нещата?
- Твърдо заявявам отсега – това ще ми е последният мандат. Човек се изхабява. Придобива опит, мъдрост, но се изхабява. Във футбола вземеш ли нов треньор и отборът се вдига. Този път може би нямаше пак да се кандидатирам, но исках да помогна на младите – да влязат в администрацията, да придобият опит. Виждате и от колко млади хора се състои групата ни в Общинския съвет. Бъдете сигурни, че който и дойде, без знания няма да върви работата – всеки си мисли, че кметът е да седнеш на стола и да тръгнат нещата. Уверявам бъдещите кандидати за кметове, че е много трудно. Най-лесно е да фалираш една община или да правиш глупости, или нищо да не правиш. Всичко това води до финансови загуби.
- Оглеждате ли се за свой наследник, изобщо имате ли някого предвид?
- Имам много хора предвид, но засега имена не мога да кажа.
- Евентуалната смяна на собствеността на Лукойл ще повлияе ли по някакъв начин на община Камено? Знаем, че те са ваши партньори в различни обществени каузи...
- На нас ще ни повлияе точно в тази сфера. Ремонтът на площада до читалището е със средства от „ЛУКОЙЛ“. Но относно такса битови отпадъци и недвижими имоти, който и да го купи, ще трябва да ги плаща. Оттам нататък дерогациите и т.н. – това е голямата политика и никой не ни пита. Ако има продажба, дано се запази стилът на работа, защото сега знаем кога и какво да искаме. Знаете, един човек като свикне и отъпче една пътека и тръгне по друга, в началото е трудно и резултатът е неизвестен. Понякога обаче се оказва, че новият път е по-хубав от отъпканата пътека.
- Другата болна тема от години за общините е бюджетът. Сега в Парламента пак изглежда са на кантар нещата.
- Най-голямата глупост ще е сега да се скарат и да ни държат без бюджет до септември. Сега на изборите опозиционерите ми казваха как много сме се разработили преди вота. А какво да направим, че тогава беше приет бюджетът? Ние приехме общинския дори малко по-късно. По-миналата година беше още по-голям ужас, защото не само нямамхе бюджет, но и токът се вдигна, горивата скочиха, храните поскъпнаха, а ние трябваше да работим с 1/12 от предходния бюджет.
- Готови ли сте с бюджета за следващата година?
-Готови сме. Постоянно следим ситуацията. Пускат на финансовия директор прогнози. Ние зависим от капиталовата субсидия и допълващата. Първоначално казаха, че вдигат минималните работни заплати, което на нас ще ни коства 200 000 лв. Те вдигнаха допълващата субсидия с 1700 лв. и ние скочихме. Има малко лутане, но добре вървят сякаш нещата.
Герберски подход. Но на народа му харесва