Москва представи първото издание на BRICS+ Fashion Summit за устойчива мода
„Защо да не направим устойчивостта модерна и модата устойчива?“
Въпросът за устойчивостта в модата, производство без отпадъци и какво означава това за фирмите, е все по-често задаван. Експлоатацията на природните ресурси и ежеминутните нарушения от страна големите компании са два казуса, повдигащи много въпроси, а БРИКС алиансът се опита да намери отговори и решения чрез своето модно шоу в Москва. То започна на 28-ми ноември и продължава до 2-ри декември.
Към инициативата се включиха общо 65 страни. Една част от тях са членове на БРИКС, а други тепърва предстои да кандидатстват и да бъдат приети в периметъра на алианса. Събитието не беше единствено под формата на ревю. Гостуващите лидери обсъдиха устойчивата мода, технологиите, които могат да се приложат, както и как младите дизайнери да бъдат подтикнат в посока “устойчивост”. Част от страните, които се включиха, са: Русия, Индия, Китай, Бразилия, Аржентина, Етиопия, Саудитска Арабия, Тайланд, ОАЕ и други.
Тази среща беше особено важна заради впечатляващия състав от участници, които се появиха, включително известни дизайнери, влиятелни купувачи, ръководители на асоциации и организатори на седмицата на модата. , Представителите се събраха и обсъдиха бъдещето на международното сътрудничество в модната индустрия на емблематичния фон на московския парк „Зарядье“. Тази среща на върха се стремеше да създаде промяна на парадигмата в начина, по който се оформят модните влияния в световен мащаб.
Специално за събитието бяха подбрани лектори, които имат опит в дизайнерската индустрия и могат да представят експертно мнение. Един от тях е Джей Ишак - президент на Малайзийската официална асоциация на дизайнерите.
"Иновациите в устойчивите технологии, като 3D печат и устойчиви материали, предлагат възможности за екологична мода", твърди Джей Ишак.
От страна на Бразилия говорител беше Оливия Меркиор. Тя е основател на Brazil Immersive Fashion Week и предложи своята гледна точка върху проблема - как устойчивостта да помогне на експлоатираните населени места и дали това ще доведе до едно по-добро и по-природосъобразно бъдеще.
„Аз съм от Бразилия, страната на горите на Амазонка и на страхотна природа. Ежедневно в новините се сблъсквам със сериозни нарушения от страна на големите индустрии от различни части на света, които експлоатират прекомерно местните райони. Въздейстивето можем да видим и усетим по целия свят. Посоката на развитие на устойчивост в модната индустрия трябва да започне от снабдяването с материали и производството и да се развиедо цялостен поглед, който включва пълния жизнен цикъл на облеклото.
Решаването на най-трудните въпроси е в ход и BRICS+ Fashion Summit ще се превърне в платформа за това, като формира нови стратегически решения, които ще оформят бъдещето на световната мода”, споделя Оливия Меркиор.
Инициативата на БРИКС е всичко друго, но не и обикновено модно ревю.Бяха представени устойчиви дрехи на много дизайнери от различни страни, но фокусът беше върху това страните да се съберат и да обсъдят належащите проблеми в модната индустрия. На глобалната сцена, събраха различни пазари, дизайнери, професори и други, желаещи да изкажат своите притеснения и идеи относно бъдещето на устойчивата мода.
Диалогът между страните не засегна само фирмите, дизайнерите и свързаната с индустрия, но и законодателната власт и държавно управление. Акцентираше се върху това как изброените могат да вземат участие в промяната на модната индустрия, инвестициите в устойчивостта и развитието на технологиите, които да помогнат за това. Крайната цел на срещата беше да се акцентира върху належащите проблеми: опазване на околната среда, минимизиране на експлоатацията на ресурси, разхищението и оптимизиране на всички процеси свързани с устойчивостта и модата.
Всичко това се случи като част от Московската седмица на модата. На BRICS+ Fashion Summit бяха представени устойчиви тоалети от различни краища на света, интересни дизайни и различни гледни точки. Това е една голяма крачка към развитието на модния сектор и подобряването на неговата цялостна функционалност във всяка от гостуващите страни.