Как се приема шокиращото завръщане на Дейвид Камерън в политиката
Премиерът Руши Сунак го назначи за министър на външните работа
С високо вдигната глава Дейвид Камерън - министър-председател на Великобритания в периода между 2010 г. и 2016 г. - влезе в Камарата на лордовете, облечен в тежка роба от ермин. Миналия понеделник той встъпи в новата си роля на лорд, като се закле във вярност на британския крал, съобщи френският в. "Монд".
Камерън, който вече бе смятан за представител на британския елит заради аристократичния си тон и привилегирования си произход (той е възпитаник на частното училище "Итън колидж" и Оксфордския университет), получи титлата барон. Броени дни преди това той изненадващо се върна в политиката, след като премиерът Риши Сунак го назначи за министър на външните работи на страната.
Бившият премиер едва ли е получил тези почести заради съмнителното си политическо наследство. Той е човекът, който, за да успокои дясното крило на торите, организира референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз през 2016 г, в който британците гласуваха за излизане от блока, въпреки че Камерън подкрепяше другата страна и това доведе до безславното му оттегляне от политиката.
Джордж Озбърн и други близки до Камерън хора казват, че завръщането му в политиката е мотивирано единствено от изгарящ копнеж отново да "служи на обществото", посочва в. "Гардиън". Според тях той бил "отегчен до сълзи" от политическото си изгнание и иска да направи "нещо по-интересно с живота си".
От гледна точка на Камерън оглавяването на външното министерство очевидно е привлекателно, тъй като му дава възможност да възстанови накърнената си репутация след референдума за Брекзит и на фона на стряскащите критики към лобистката му дейност в годините след това.
Наблюдателите обаче се питат какви са били мотивите на Сунак.
Мнозина в Уестминстър инстинктивно разбират защо британският премиер е предприел смелия ход да назначи Камерън, коментира американското издание "Хил". Без значение колко зле завършва премиерският им мандат, бившите министър-председатели имат остатъчен звезден блясък, който другите политици намират за хипнотичен. Сунак може и да е стигнал до най-високия пост в страната, но го направи по безпрецедентен начин, след като овакантеното за пореден път лидерско място в Консервативната партия му бе предоставено от съпартийците му. Камерън, от друга страна, победи на предварителни избори трима сериозни съперници, за да оглави партията си през 2005 г., пое властта след парламентарните избори през 2010 г. и спечели отново през 2015 г. (годината, в която Сунак за първи път влезе в парламента).
Има и по-прагматични съображения. Външната политика отнема сериозна част от времето на премиера и е изключително важна, особено на фона на настоящата геополитическа обстановка в света. Камерън притежава натрупан в продължение на шест години опит в тази сфера и навиците, които си е изградил, вероятно ще му помагат и сега, въпреки променената международна обстановка.
Отношенията със световните лидери и външни министри също са важни. По-голямата част от актьорския състав се е променил, откакто Камерън напусна поста през 2016 г., но все пак световни лидери като Джъстин Трюдо, Абдел Фатах ас Сиси, Нарендра Моди, Виктор Орбан, Бенямин Нетаняху, Реджеп Тайип Ердоган, Пол Кагаме, както и Владимир Путин, ще му бъдат познати. По принцип Камерън умее да работи с хора. Той притежава изтънчен чар и самоувереност, които впечатлиха бившия президент на САЩ Барак Обама и въпреки някои противоречия му спечелиха приятелски отношения с бившия германски канцлер Ангела Меркел и бившия френски президент Никола Саркози.
Завръщането на Камерън в управлението обаче вече предизвика разделения в Консервативната партия, отбелязва сп. "Политико".
Депутати и министри от лявото и от центристкото крило на консерваторите приветстваха завръщането на бившия премиер. Като лидер на Консервативната партия Камерън помогна за нейното възраждане след години на политическа немощ. Той модернизира имиджа на партията, разнообрази състава на парламентарните ѝ представители и през 2010 г. договори някога смятана за неправдоподобна коалиция с левоцентристките либерални демократи, за да сложи край на дългогодишното управление на лейбъристите. Освен това той се пребори с референдума за независимост в Шотландия през 2014 г., а след това спечели значителна изборна победа през 2015 г., когато много анализатори предричаха патова ситуация в парламента.
Ричард Греъм, депутат от Глостър и търговски пратеник в Източна Азия, заяви, че Камерън е силно назначение заради "дългия му опит и естествения му темперамент". Бивш министър от кабинета също смята така и заяви, че този ход ще "увери партията и обществеността, че консерваторите имат сериозни намерения да управляват и да печелят".
Междувременно депутати тори в южните части на Англия се надяват, че завръщането на Камерън ще се окаже популярно сред техните избиратели на следващите избори. В много от тези райони партията е изправена пред силно предизвикателство от страна на либералдемократите.
Назначението обаче вече разбуни някои депутати от дясното крило на партията, които подозират, че правителството на Сунак се подготвя за ляв завой в политиките си. Депутат от торите, който е съюзник на Сюела Бравърман, заяви, че те са обезпокоени от това "какво означава това за посоката [на] движение" на партията.
Камерън също така носи значителен политически багаж. Някои наблюдатели в Уестминстър твърдят, че предизвикалите противоречия негови дейности след напускането на премиерския пост могат да накарат Сунак да съжалява, че го е върнал на фронтовата линия. Бившият министър-председател беше в центъра на скандала "Грийнсил" - един от най-големите лобистки скандали в най-новата британска политическа история. През 2021 г. парламентарна комисия установи, че Камерън е проявил "значителна липса на преценка" при лобирането пред британското правителство от името на финансовата компания "Грийнсил кепитъл" (Greensill Capital), която го нае като платен съветник, преди да се срине на фона на въпроси за начина, по който е била управлявана.
Депутати тори, които са били санкционирани от Пекин, тъй като са отправяли критики срещу китайското правителство във връзка със зачитането на човешките права, също са обезпокоени от това какво означава назначението на Камерън за подхода на Великобритания към Китай. През своя мандат бившият премиер обяви "златна ера" в отношенията с Пекин - и дори прие президента Си Цзинпин на държавно посещение. След като напусна поста си, Камерън стана заместник-председател на британско-китайски инвестиционен фонд. Според сп. "Политико" през септември той е пътувал до Шри Ланка, за да привлече инвестиции в спорен китайски проект за строеж на пристанище в град Коломбо.
"Тези от нас, които са подложени на санкции от страна на Китай и са подложени на всекидневни онлайн атаки, са изумени от сигнала, който това изпраща. То подсказва, че Сунак възнамерява да прави бизнес с Китай на всяка цена и че ужасяващото убийствено поведение на режима ще бъде изтласкано на заден план", смята бившият лидер на торите Иън Дънкан Смит.
„Еврейски“ ли е Новият световен ред?
https://cutt.ly/ewOSyghc
ОТГОВОРНИ ЛИ СА "ЕВРЕИТЕ"?
Новият световен ред е чудовище с глава на хидра. Банкерите работят на много фронтове като комунизъм, социализъм, либерализъм, феминизъм, ционизъм, неоконсерватизъм и масонство.
Те жертват още хиляди еврейски, американски и мюсюлмански животи в Близкия изток в тяхната оруелска „вечна война за вечен мир“.
Банкерите също работят чрез държави. Те до голяма степен са отговорни за британския и американския империализъм, чиято цел е да монополизират световното богатство. В книгата си "Евреите" (1922) британският социален критик Хилер Белок пише, че Британската империя представлява партньорство между еврейските финанси и британската аристокрация.
„След Ватерло [1815 г.] Лондон се превърна в паричния пазар и клиринговата къща на света. Интересите на евреина като финансов дилър и интересите на тази велика търговска политика се сближаваха все повече и повече. Може да се каже, че до последната трета от през деветнадесети век те са станали почти идентични."
Сливането на еврейския и британския интерес се простира до брака.
„Браковете започнаха да се сключват на едро между някогашните аристократични териториални семейства на тази страна и еврейските търговски богатства. След две поколения от това, с началото на двадесети век, тези на големите териториални английски семейства, в които нямаше еврейска кръв беше изключение.
Ако Белок е прав, можете да кажете, че Новият световен ред е продължение на Британската империя, в която елитните британски, американски и еврейски интереси са неразличими.
Дядато еврей банкер е известен като един от главните венавнеце за 1-та Световна война в която са убити над 5 милиани дущи
Дядото банкер ДАВАЛ щедри големи заеми и на 2те враждуващи страни (тоес няливал масло в АДския огън) за да си купуват оръжия и амуници за да се избиват взаимно