Специалист посочи 6 грешки при лечението на грип
Получава се омагьосан кръг - колкото повече антибиотици, толкова повече болести
Колкото и да сме оптимисти, с наближаването на студа и зимата ще се наложи да лекуваме децата поне веднъж я от грип, я от някой друг вирус. Близките и д-р Гугъл ще ни обсипят със съвети и рецепти за бързо изцеление - някои полезни, други направо абсурдни. Поддавате ли се на грешни съвети, чакат ви тежки дни.
Грешка №1. При тежък грип - веднага антибиотик! Да лекуваш грип с антибиотик е все едно да гипсираш дървен крак. Антибиотиците не бъркат работата на вирусите, дори я подпомагат. Те изобщо не влияят на вирусните инфекции, но убиват нормалната, полезна микрофлора, която е елемент на имунната система. И още по-лошо - микроорганизмите стават резистентни на антибиотиците и те не действат, когато имаме нужда от тях.
Получава се омагьосан кръг - колкото повече антибиотици, толкова повече болести. Много родители от притеснение и за да е чиста съвестта им, тъпчат децата си с антибиотици при първата температура. Рядко се наслагва бактериална инфекция, това може да се случи след петия ден. Обективен показател за това е кръвната картина, но опитният лекар се ориентира в обстановката. Чак тогава при доказана бактериална инфекция, приложението на антибиотик е оправдано. Най-добрият подход е малките деца, особено кърмачетата, да се следят редовно, когато са болни и при нужда да се вземат необходимите мерки.
Грешка №2. Температурата трябва бързо да се свали! Много от вирусите са термонестабилни и организмът е измислил начин как да ги унищожи – с висока температура. С нейна помощ имунната система задейства каскада от имунологични процеси с цел оздравяване. До 38 градуса се препоръчва да не се сваля температурата, още повече, че децата я понасят много добре. Антипиретици се дават само ако детето го боли ухо, глава и започва да вдига по-висока температура.
Грешка №3. Витамини в големи дози! Да, но зависи какви. Витамините и всесилния витамин С са добре дошли за организма, но са безвредни само ако са естествени - от плодовете и зеленчуците или фрешовете от тях. Синтетичните витамини не са безобидни, лесно се предозират, особено мастноразтворимите, и затрудняват и без това натоварения организъм.
Грешка №4. Веднага се дават знайни и незнайни „стимулатори“ на имунната система. Тя достатъчно е стимулирана от грипния вирус, неговото развитие се спира единствено от тамифлу и реленца, те са специфичното лечение на грипа. Свръхнатоварването на имунната система е опасно, автоимунните заболявания са сериозна заплаха за здравето.
Заблуда №5. Народната медицина е бабини деветини. Не е така. Десетки са билките с отхрачващо, противовъзпалително и температуропонижаващо действие и тези, повлияващи имунната система. Да не говорим за ефикасните компреси, инхалации, масажи, гаргари и лапи с народни средства. Доказани са качествата на меда и производните му (пчелен клей, пчелно млечице) в борбата с грипа. Народната медицина е изпитан, безопасен метод на лечение, не я подценявайте.
Грешка №6. Детето да не се спира от градина при първите признаци, и възрастните да си ходят на работа. Напротив, така се разнасят още повече вирусите, а болестта протича много по-дълго и с възможни усложнения, ако се ходи на работа. А и само вкъщи човек може да вземе необходимите мерки, за да оздравее.
Д-р Павлина Андреева, една.бг.