Ще стигнат ли отпуснатите от Министерски съвет 40 млн.лв. за ремонт на всичко, унищожено при наводненията в Царево
Очаква се до края на настоящия месец средствата да постъпят в сметката на Общината, те са целеви и за извършване на конкретни дейности - приоритет са унищожените язовирни стени
Средствата в размер на 40 млн.лв., които Министерски съвет отпусна за ремонта на унищожената след бедствието през септември инфраструктура в Царево, категорично няма да достигнат за отстраняването на всички щети и ще се наложи общината да разчита на държавата за още един транш от около 20 млн.лв. Това каза кметът на Царево Марин Киров пред Флагман, след като от МС днес изпратиха разписано постановление до администрацията, в което ясно са описани всички обекти за ремонт.
„Имаме готови процедури за ремонт на критичната инфраструктура. Става въпрос приоритетно за двата язовира „Потурнашки” и „Хаджи Яне”, както и за мостовете в града. Язовирите са в критично състояние, стените им са силно разрушени и може да има сериозен проблем при евентуални силни валежи, така че колкото по-бързо започнем да работим по ремонтите, толкова по-добре. Мостовете също са в критично състояние, но там сме осигурили обходни маршрути и сериозен проблем няма да има до лятото, когато ще е нужно да се ремонтират”, отчете кметът на Царево.
Киров уточни, че към момента двата язовира са източени на кота 0, за да няма риск. Те се ползват със стопанско предназначение, а само тяхната рехабилитацията ще коства около 10 млн.лв.
Марин Киров, който встъпи в длъжност като кмет на Царево на 7 ноември т.г., след победа още на първия тур на местните избори. Преди това той бе зам.-кмет при кмета Георги Лапчев. „Определено опитът в администрацията много ми помага. Сега знам какво предстои и как се случва всичко, подготвен съм. Като се приеме държавният бюджет и се стигне до местните, знаем много добре върху какво ще заложим за Царево - доизграждането на медицинския център ще е основен приоритет, както и изграждането на редица сериозни инфраструктурни обекти във всички населени места”, каза Марин Киров.
Кои обекти подлежат на възстановяване и ремонт,де?
Защото после може да си измислим каквото си искаме!
Флагман като една адекватна медия не може ли да се заинтересува и да публикува текста?
Това е "земно насипна" стена, на която в момента е размит отливника и малка част от стената !
Възстановяването става с пръст и чакъл, които се насипват , и трамбоват (валират) !
С 10 милиона за двата язовира ( а те ще поискат повече при заиграване със страховете на хората , могат да отлеят бетонни стени с изцяло подменени изпускателни системи!
Бетоновите възли са под язовира и ще имат интерес да подадат бетоните на изгодни за държавата пари !
По-скоро може да е направено точно обратното-ей ви тука 40
милиона, оправяйте се , ако има възможност ще пуснем още...
Иначе е интересно как държавата ще контролира харченето на тези пари?!
Микроязовира "Хаджи Яне" от 30 години не се използва за стопански цели!
Освен ако своеволното му зарибяване и ползването от рибарите е "стопанска цел"!
Мелоиративната му система отдавна е унищожена!
Ако комисията , която два месеца "обследва" язовирите не е забелязала това, значи те лъжат!
Така поне по малко крадене ще има