Службите си противоречат в докладите за дерогацията
Три различни тези в докладите на ДАР, ДАНС и "Военно разузнаване"
Резюме на докладите, които службите - Държавна агенция национална сигурност (ДАНС), Държавна агенция разузнаване (ДАР) и Служба "Военно разузнаване", са изпратили до премиера Николай Денков за това какви са рисковете от по-ранно прекратяване на дерогацията за руски петрол, разпространи днес Министерският съвет.
По-рано днес премиерът събра наново службите, шефовете на комисии и част от партиите в парламента, представители на президентството, експерти и др. на заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет. ГЕРБ и ДПС обаче напуснаха заседанието по-рано като обявиха, че не виждат причина за прекратяването на дерогацията да се чака до догодина, както настояват от ПП-ДБ. Премиерът Денков обясни обаче, че и според експертите, и според службите, съществува риск цените на горивата да се покачат, но и да се стигне до недостиг, ако дерогацията бъде прекратена по-рано от 1 март 2024 г.
"При своевременен внос на достатъчни количества петрол и петролни продукти от алтернативни на Русия източници и на достъпни за българския потребител цени, прекратяването на дерогацията няма да доведе до съществени негативни влияния върху пазара на горива у нас и върху функционирането на икономическите отрасли като цяло", посочва в доклада си шефът на ДАНС Пламен Тончев.
"От съществено значение за националната и енергийната сигурност на страната ни е продължаването работата на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас" АД в непрекъснат режим. Водещо предизвикателство в този контекст е осигуряването на количества суров петрол за работата на нефтопреработвателния завод от алтернативни на Русия източници, както и тяхното транспортиране до България. Очакван е също ръст на цените на петролните продукти, произвеждани от рафинерията, вкл. и на горивата, което ще увеличи инфлационния натиск в страната. Възможни са и ответни негативни реакции от руска страна както в политически, така и в икономически план", предупреждава обаче в доклада си шефът на ДАР Антоан Гечев, пише 24часа.
"Служба "Военно разузнаване" не може да направи оценка за последиците и рисковете за националната сигурност на Република България при евентуална отмяна на предоставената от Съвета на Европейския съюз дерогация за държавата ни в тридневен срок, тъй като поради законови ограничения не добива и не разполага с информация за наличностите в страната, вноса на готови продукти и възможностите за увеличаването му, действащите договори и възможностите на националната транспортна мрежа", пише пък шефът на военното разузнаване Венелин Венев. В доклада на службата обаче са посочени рисковете за закупуване на петрол от неруски страни, направена е и оценка на пазарите.
Но пък разузнаването сигурно има много данни колко дипломати и колко попове са шпиони на Русия!
На тези някой трябва да им обясни, че суровият петрол се закупува на цена "франко производителя", а цената му се формира окончателно "франко склада на получателя"!
Първо ще купуваме петрол на 80 долара, хайде нека са 75 и после ще го докараме до тук не от 600 км, а от 2000 км....
И как цената ще се запази същата ?
Видиш ли, Лукойл бил смята петрола Уралс като за Брент, и разстоянието като за 2000 км,и после прибирал печалбата!
Че това ако е вярно, първият държавен одит ще го установи и с най-калпавия си счетоводител!
Лукойл безспорно прави печалби, но има поне няколко начина да се установи размера и да се обложи !
Ако искаме де!
Това вероятно ще повлече и цената на пропан -бутана до към 2 лв , а цената на метана ще се вдигне поне два пъти !
Интересното е, ако това стане , ще има ли някой от тези, които настояват за незабавното прекратяване (което със сигурност ще прекъсне парите към Русия ) и тя веднагически ще загуби войната !
Или никой няма да излезе и да си признае, че той виновен за завишените цени, защото по това време ще е вече "по островите"!
Дори и при такова изваждане от контекста, пак не се вижда противоречие