×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ден на траур в Одеса след смъртоносна ракетна атака
  • Партиите продължават спора кой да бъде председател на НС
  • Катастрофа между два тира затвори част от АМ "Марица"
  • Столичани готвят протест заради опасно мръсен въздух
  • Извънредно положение беше обявено в Еквадор
  • Китай и Русия обсъдиха Украйна и Корейския полуостров на срещата на Г-20
  • Анджелина Джоли разпродава тоалетите и бижутата си заради съдебните дела с Брад Пит
  • Европа е увеличила военното си производство с 30% от началото на войната в Украйна
  • Хороскопа си за деня вижте тук
  • Слънчево по морето, прогнозата е тук
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Идва нова епоха в автомобилостроенето - на ток и водород


Идва нова епоха в автомобилостроенето  - на ток и водород
Футуролози прогнозират, че ще се появяват нови заводи за зелен водород и централи за алтернативна енергия
11 Ноември 2023, Събота, 21:30 ч.
Автор: Флагман

След 30 години поне в градовете на Стария свят ще се движат само електрически автомобили

На фона на решенията на политиците в Европа за тотална електрификация на автомобилната индустрия с голяма доза сигурност може да се предположи, че след 30 години поне в Стария свят ще се движат само електрически автомобили.

Компаниите и учените не спират да търсят решения как точно да осъществят амбициозните идеи за пълно премахване на двигателите с вътрешно горене. Мнозина обаче са убедени, че това изобщо няма да се случи, защото проблемите, свързани с производството на наистина достатъчно екологично създадена електрическа енергия за тяхното зареждане, нейното транспортиране, както и самото им производство, със съвременните литиево-йонни батерии, изобщо не са малки и не могат така лесно да се решат. Немалка част от автомобилните експерти предвиждат, че по-скоро ще има разнообразие от начини на задвижване на автомобилите. Ако в градовете наистина ще има само електроавтомобили, извън тях транспортът ще бъде със синтетични горива и вероятно водород, пише Капитал.

В подкрепа на предвижданията, че електроавтомобилите ще стават все по-достъпни, е статистиката, че от появата на първата литиево-йонна батерия на Sony през 1991 г. разходите по производството на този тип клетки са спаднали 18 пъти, а ефективността им се е увеличила 4 пъти. Само от 2010 г. до края на миналата производството на литиево-йонни батерии се увеличило два пъти при 90% спад на разходите. Развитието на тази техника като цяло е наистина изключително бурно, но проблемите с производството на ток, материалите за самите батерии и начинът на тяхното извличане са сериозни. Цените са високи и въпреки увеличаването на търсенето то е далеч от желаните нива. Затова всички големи автомобилни компании работят както изключително интензивно по създаването на алтернативи на сегашните батерии, така и по решения, които не са свързани с тях.

Китайският гигант в производството на батерии CATL, който определя модата в бранша, вече е готов с нова батерия. Технология, наречена M3P, трябва да донесе по-висока енергийна плътност и значително по-голям пробег.

Проблемът с теглото на сегашните батериите е сериозен. Той води до загуби, които всички се опитват да избегнат, не само при автомобилите, но и евентуално в авиацията и транспорта като цяло. Поради тази причина Renault Group и Airbus обявиха, че обединяват усилия в търсенето на алтернативен тип много по-леки батерии за автомобили и самолети. В тях трябва да бъде постигнат напредък от днешната клетъчна химия, базирана на литиеви йони, към твърдотелни батерии. С тази технология и двата партньора очакват да могат да постигнат два пъти по-висока енергийна плътност в сравнение с днешните батерии най-късно до 2030 г. с много по-ниско тегло и обем. Те освен това обявяват и че ще изследват целият жизнен цикъл на бъдещите продукти. От производството до рециклируемостта спрямо въглероден отпечатък.

Шведската компания Northvolt, производител на батерийни клетки за електрически автомобили, се споразумя от своя стана за сътрудничество в развойна дейност с финландската група Stora Enso. Целта е да се произвежда аноден материал за литиево-йонни батерии от горска дървесина. Northvolt доставя клетки на стойност над 55 милиарда долара и работи за BMW, Volvo и VW, като последните притежават 20% от нея.

Stora пък е един от най-големите собственици на гори в света и произвежда хартия, опаковки и нарязан дървен материал. Друг продукт на Stora Enso обаче е твърд въглерод, наречен Lignode, който се извлича от лигнина на преработваните дървета. В повечето съвременни литиево-йонни батерии се използват предимно графитни аноди. Графитът се добива с естествен произход главно в Китай или се произвежда синтетично от суровини като въглища и петрол.

Компанията Graphene Manufacturing Group (GMC) пък предложи алуминиево-йонна батерия. Тя е базирана на изследователската работа на Университета в Куинсленд в Австралия. Клетките на GMC обещават възможности за зареждане със 70 пъти по-висока скорост от тази при средностатистическите литиево-йонни клетки. Същевременно с това алуминиево-йонните батерии са по-чисти, по-надеждни, производството им е с по-високо ниво на опазване на околната среда и имат по-голяма изходна мощност. На практика скоростта им на зареждане и разреждане е почти като при суперкондензаторите. Технологията на компанията по същество заменя скъпия литий ($13 000 на тон) с алуминий ($2000), като едновременно с това осигурява значителен ръст на енергийната плътност.

Подобни примери могат да се изброяват десетки и със сигурност ще дадат нов тласък на електроавтомобилите, които да правят пробег, дори и по-голям от сегашните с вътрешно горене. Въпреки това има доста анализатори, които смятат, че цената на екологичния ток и изграждането на огромната инфраструктура за зареждане, рециклирането и съхранението на отработените батерии ще запазят високите цени при използване на електроколите.

Една от алтернативите на бензина, дизела и електричеството е водородът. Горивните клетки, използващи "зелен" (добит чрез ВЕИ) водород, изглеждаха само допреди двайсетина години много примамливо решение със своята принципна неутралност по отношение на парниковите газове и с възможността за зареждане по познатия от фосилните горива способ на "бензиностанция". Когато горивото свърши, просто отивате до водородната станция и в рамките на минути имате на разположение пробег от стотици километри. Техническите пречки по реализацията на тази схема също изглеждаха преодолими - в края на краищата първият автомобил с горивни клетки е представен още в далечната 1966 г.

Досега гласовият асистент се ограничаваше до предварително зададени задачи и отговори, например за управлението на автомобила, спортните резултати, времето или заобикалящата среда. Компанията обаче отива и още по-напред, като представи един от своите поредни прототипи с мозъчно-компютърен интерфейс (Brain Сomputer Interface), който позволява мислено превключване на радиостанциите, климатика и т.н.

Съхранението на водорода се смята за сигурно с нови материали и методи на заваряване. Проблемите с него обаче също не са малко и трябва да бъдат решени. Енергийният разход на колите с водородни клетки е четири пъти по-висок от тези при електромоделите. Ако при електроавтомобилите 70% от енергията достига до задвижващите колела, при водородните този дял е до 20%. При това в общата сметка не се включва генерирането и транспорта на водорода от мястото със слънчев или ветровит климат, където теоретично може да се предположи излишък от зелена електроенергия до мястото на потребление. Оказва се също така, че зарядните колонки на доста скъпите за изграждане водородни станции са в състояние да заредят до 3 автомобила в рамките на 15 минути. Тоyota, Honda, BMW опитаха с частичен успех на пазари в отделни региони, но пробив в тази област се смята за възможен само при влагане на още повече ресурси за изследвания и развитие, каквито Renault реши да отдели например.

Накрая, но не на последно място, идват синтетичните или е-горива, които се създават чрез извличане на въглероден двуокис от атмосферата. Най-известният проект в това отношение е заводът на Porsche в Чили. Той изсмуква въглероден двуокис от въздуха. Разгражда го на чист кислород, който отново връща в природата, и въглероден окис.

Процесите на Фишер-Тропс са познати от десетилетия и чрез тях Германия произвежда бензин от въглища за танковете си по-време на Втората световна война. Въглеродният окис се свързва в желани вериги във водород, който пък се извлича от океана чрез електролиза. При нея отново в атмосферата се отделя чист кислород. Всичко отново изисква голямо количество електроенергия, която в случая се набавя от силните ветрове по бреговете на Чили, но е възможно да бъде и с друг произход, примерно от ядрени централи, от които би идвал и токът за електроавтомобили, ако изобщо ядрената енергетика бъде призната от политиците за "чиста".

При въпросните процеси на синтез би могло да се получат горива с най-различни качества, които при съчетаване на усъвършенстване още на сегашните двигатели с вътрешно горене може да направят процесите суперефективни, вредните емисии - нищожни, с пъти по-ниски спрямо "поеманите" количества въглероден двуокис от въздуха.

На практика това е пътят, по който реши да върви Формула 1, в съчетание и с електрозадвижване. Той е смятан за наистина перспективен въпреки настоящите малки количества произвеждан подобен бензин и високата му цена. Любопитно е още, че най-големият производител на петрол в света, гигантът от Саудитска Арабия Аramco, работи изключително интензивно по подобен тип е-горива. Вече 50% от бензина, който компанията доставя на съпътстващите състезания във Формула 2 и Формула 3, е точно с такъв състав. Експерти твърдят, че вероятно е-горивата ще се използват по-масово в авиацията и корабната индустрия, както и в транспорта на дълги разстояния в слабонаселени региони, където изграждането на зарядни станции би било неизгодно.

Задвижването съвсем не е единствената област обаче, в която се развиват и ще се променят автомобилите в следващите 30 години. Почти сигурно е, че в края на този период колите ще се движат автономно. Човекът просто ще задава мястото, на което ще иска да отиде, и те ще го закарат. Технологично голяма част от компаниите и сега имат възможност да правят далеч по-самостоятелно движещи се превозни средства. Свързаността им с околния свят е пълна, комуникацията между тях - възможна. Но пречките за масовото им навлизане са предимно морални и юридически. С голяма доза сигурност обаче може да се предвиди, че в следващите десетилетия те ще бъдат премахнати и ще бъде развита инфраструктурата за движение, при която всички максимално ще бъдат улеснени.

Самата комуникация с автомобила със сигурност ще бъде много по-пълно от сегашната. Mercedes вече изпитва на пазара в Съедините щати добавяне в инфо-развлекателната система MBUX на изкуствен интелект чрез услугата Azure Open-AI на Microsoft. ChatGPT ще осигурява по-естествена гласова комуникация между хората и автомобила. По този начин би трябвало да е възможно не само да се предават команди, но и да се водят истински разговори. Досега гласовият асистент се ограничаваше до предварително зададени задачи и отговори, например за управлението на автомобила, спортните резултати, времето или заобикалящата среда. Компанията обаче отива и още по-напред, като представи един от своите поредни прототипи с мозъчно-компютърен интерфейс (Brain Сomputer Interface), който позволява мислено превключване на радиостанциите, климатика и т.н. Системата засега работи, като човек се концентрира върху няколко символа на таблото, мозъчната кора реагира по определен начин и устройство на главата разчита желанието за промяна! Вниманието трябва да е насочено към желания символ в рамките на около минута. След 30 години това време изобщо няма да е същото. BMW от своя страна са готови с технология AWF за маневриране на автомобилите в завода без шофьор. Това ще повиши производителността и ще намали разходите.

Големят проблем, около който не се шуми обаче, е как всъщност ще се организира трафикът, при положение че населението на Земята - и най-вече в големите градове, ще се увеличи още, ще има още по-големи възможности и какъвто и автомобил да има, колкото и да е по-скъп, той трябва някъде да се движи и паркира. Групата Renault разработва обща софтуерна среда заедно с различни други телекомуникационни и обществени структури, в която да се регулира цялата мобилност. Според много прогнози тя ще е в голяма степен споделена. Германските гиганти BMW и Mercedes се обединиха в общ проект в тази насока - създаване на общи услуги за устойчива градска мобилност. Те ще инвестират повече от 1 млрд. евро за развитие и по-тясно обвързване на техните предложения за споделяне на автомобили, пътуване, паркиране, зареждане на електромобили и мултимодален транспорт. Хората наистина все по-малко ще използват частни превозни средства и ще комбинират различните форми на екологичен транспорт. Но въпреки всичко за 30 години желанието на мнозина да притежават и да се движат със собствена кола едва ли ще изчезне.

Ужасната ситуация в забогателия Китай, който е най-големият автомобилен пазар в света, само потвърждава нуждата от търсене на решения в тази посока. Ясно е, че изграждането на нова пътна инфраструктура, вероятно над настоящата, е задължително, както и създаването на нови зони за паркиране, както и приложения за тяхното използване. Вдигането още и още на цената за притежаване и използване на кола също може да помогне, но доколко е спорен въпрос. Вариантът с превозни средства, които се движат във въздуха, също съществува, но това няма да са автомобили. Този тип техника всъщност може и да изчезне, но едва ли след 30 години.


В категории: Политика


Флагман.БГ Близначки ли са Близначки ли са 19/11/2024, Вторник 20:40 0
Флагман.БГ Ново изследване: Чаша кафе на ден води до... Ново изследване: Чаша кафе на ден води до... 19/11/2024, Вторник 20:20 0
5
Коментара по темата
5.
До 1
12.11.2023 09:38:25
2
1
Първо научи български и после се изявявай където искаш в писмен вид!
4.
конспиратор
12.11.2023 00:14:38
10
6
Нефта е неизчерпаем енергиен източник, извиращ от земята.
И е възстановяем !
В стари изчерпани кладенци се забелязва отново появата на нефт.

Но това не се харесва на хората от форума в Давос.
Климатичните промени са свързани с цикличноста и активността на Слънцето.
3.
ха ха
11.11.2023 23:33:42
12
5
а водородът се прави от петролллл
2.
всеобщо мнение
11.11.2023 23:33:10
6
7
АБСОЛЮТНИ ГЛУПОСТИ
ЩЕ КАРАМЕ ДВГ ОЩЕ 100-150 ГОДИНИ
МИНИМУМ
1.
смешки без дрешки
11.11.2023 23:21:01
8
8
добре,само дето ел. станцийте се зареждат от дизелови генератори,така,че?ко речи
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пешо от жк. "Меден рудник" сгафи, хванаха го неподготвен пред магазина Пешо от жк. "Меден рудник" сгафи, хванаха го неподготвен пред магазина Полицаи от Второ РУ спрели за проверка стария си познайник, после го отвели в ареста Ако жена ви е такава .... бягайте от тази връзка Ако жена ви е такава .... бягайте от тази връзка Има няколко типа дами, които изобщо не са подходящи за любовни отношения  6 грешки, които никога не трябва да допускате: Могат да съсипят връзката ви 6 грешки, които никога не трябва да допускате: Могат да съсипят връзката ви Уважението е в основата на всяка здрава връзка Идват щастливи дни за тези 3 зодии Идват щастливи дни за тези 3 зодии Хубавите моменти чукат на вратата Ето какви заплати взимат депутатите, президентът, премиерът и председателят на НС Ето какви заплати взимат депутатите, президентът, премиерът и председателят на НС Данните от НСИ показват, че възнагражденията на народните представители се увеличават С тези пържени банички - никой не е останал гладен С тези пържени банички - никой не е останал гладен Какво ви е необходимо Близначки ли са Близначки ли са Ивонне е двойничка на Антония Петрова Два свята – единият отдавна е излишен Два свята – единият отдавна е излишен Как колегите на Димитър Петров - самоубилият се полицай, да вършат спокойно и свободно работата си, когато законът често звучи, сякаш писан от защитници на убийци Радев: Олигархия поглъща държавата с големи хапки Радев: Олигархия поглъща държавата с големи хапки Снишаването и примирението с покваряването на цели институции и превръщането им в бухалки води до отслабването на имунните сили на държавността, каза държавният глава Ас на "Нефтохимик" е номер 1 в България Ас на "Нефтохимик" е номер 1 в България Краси Георгиев мачка в атака
Ново изследване: Чаша кафе на ден води до... Ново изследване: Чаша кафе на ден води до... Има значение и приготвянето на кафето – по-големи ползи имат хората, които сами смилат зърната Меган пак го направи! Това ли е краят на брака й с Хари? Меган пак го направи! Това ли е краят на брака й с Хари? Мнозина вече започнаха сериозно да се тревожат за двойката, тъй като преди това съпрузите бяха буквално неразделни Звезден музикант отлетя на небето Звезден музикант отлетя на небето Отиде си легенда на "Би Джийс" Ето как да разберем колко живот ни остава Ето как да разберем колко живот ни остава Калкулатор на смъртта изчислява датата с точност от 78% Китай с категорична позиция към САЩ и Русия Китай с категорична позиция към САЩ и Русия Становището на Пекин е относно войната в Украйна Преспа с майката на приятеля си, а после… Преспа с майката на приятеля си, а после… Психолог посъветвал младият мъж незабавно да прекрати тази неподходяща връзка Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания От IT фирмата му обещават мениджърска позиция Русия с невиждан ход Русия с невиждан ход Москва превключва на режим СССР Талантлив актьор почина само на 35 години Талантлив актьор почина само на 35 години Причината за смъртта му не е ясна, но най-вероятно се е борил с тежко заболяване Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата US президентът отново отказа да коментира решението за удари по Русия с далекобойни американски ракети, а противниците му намесиха „дълбоката държава“
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация Виц на деня Виц на деня При един художник идва млада и красива мадама. Той и предлага кафе. В един момент поглежда през прозореца и подскача:
- Жена ми! Моля ви съблечете се по-бързо, защото кой знае какво ще си помисли!
Виц на деня Виц на деня - Защо е толкова малко брюкселското зеле?
- Защото на балконите в Белгия няма място за големи бидони.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На някои жени, заради това което умеят, може да им се прости всичко, което не умеят.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори