14 „полезни съвета“ за храненето, които не бива да следвате
Понякога пресните зеленчуци съдържат повече хранителни вещества от замразените
Сред препоръките за здравословно хранене има и такива, които могат да се окажат не само безполезни, но и вредни. Експертите обясняват за опасностите от диети със сокове и използването на активен въглен, както и развенчават митовете за мазнините, захарта и водата.
„Активният въглен е супер храна“
Активният въглен е известен със своите абсорбиращи свойства и напоследък се използва не само в детокс диети, но и за избелване на зъбите и почерняване на храната. Експертите обаче напомнят, че наред с вредните вещества активният въглен извежда от организма и полезните. Освен това употребата му може да намали ефективността на други приемани лекарства, включително контрацептиви (между приема на лекарства и активен въглен трябва да минат поне два часа).
„Изкуствените подсладители са по-добри“
Изкуствените подсладители не са толкова опасни, колкото се опитват да ги представят някои, популяризиращи здравословния начин на живот, но експертите препоръчват да не се злоупотребява с тях. Тези химически обработени вещества могат да причинят храносмилателни проблеми и главоболие. Алтернативите включват мед, агаве или стевия.
"Въглехидратите са нашите врагове"
Диетолозите съветват да не се обобщават или демонизират всички въглехидрати. Сложните въглехидрати, съдържащи се в зърнените храни, са източници на хранителни вещества и фибри, те са необходими за правилното хранене. Простите въглехидрати, като бял хляб и бял ориз, не са богати на хранителни вещества.
"Бадемовото мляко е по-добро от кравето"
Една чаша натурално краве мляко съдържа 8 грама протеин, докато подобно количество бадемово мляко съдържа малко от тях - само един грам. Ако не искате или не можете да консумирате млечни продукти, алтернатива на кравето мляко с подобна хранителна стойност е соевото мляко, което съдържа седем грама протеин на чаша.
„Апетитът за определена храна сигнализира за липса на някои хранителни вещества.“
Според някои експерти подобен „избирателен апетит“ може да е само извинение за хранителните предпочитания. Например, желанието за шоколад се обяснява с липсата на магнезий. Тиквените семки и тофуто обаче са много по-богати на магнезий и много по-малко хора се увличат по тях. Ако много, много искате да ядете определена храна, може би това е просто сигнал, че трябва да пиете вода, казват диетолозите.
„Не бива да се яде след 18.00 ч.“
Експерти по хранене твърдят, че тялото ви не знае колко е часът, но забелязва колко калории сте приели. Ето защо е по-добре да не мислите за времето на хранене, а да намалите размера на порциите през целия ден.
„Консумацията на мазнини ще доведе до затлъстяване“
Мазнините са основен елемент от нашето хранене, без тях тялото не може да усвои някои витамини. Експертите по хранене казват, че премахването на мазнините по време на диета не води до загуба на тегло в дългосрочен план. Важно е да не изключвате напълно мазнините от диетата си, а да разграничавате повече от по-малко здравословни видове. Диетолозите съветват да се консумират мононенаситени мазнини: зехтин, авокадо, риба и ядки.
„Една захар е по-добра от друга“
За нашето тяло медът и бялата захар са едно и също нещо. Супена лъжица мед, кленов сироп и бяла захар съдържат приблизително същото количество захар без никакви допълнителни хранителни вещества.
„Замразените зеленчуци не са толкова полезни, колкото пресните“
Понякога пресните зеленчуци съдържат повече хранителни вещества от замразените. Но те често губят част от тях по време на съхранение: поради излагане на слънчева светлина и кислород. Затова диетолозите съветват през сезона да купувате пресни местни зеленчуци, а през останалото време – замразени.
„Прясно изцедените сокове помагат за детоксикация на тялото“
Детоксикацията със сок е популярен начин за „прочистване“ на тялото, но учените ни напомнят, че човек има черен дроб и бъбреци, за да филтрира вредните вещества. Детоксикацията със сок може дори да бъде вредна, защото елиминира основните хранителни вещества и калории. Тялото преминава в режим на гладуване, което води до бърза загуба на тегло, но загубените килограми бързо възвръщат след приключване на детоксикацията. За да направите естествените процеси на пречистване на тялото по-ефективни, диетолозите съветват да се ядат храни, богати на хранителни вещества, да се контролира размерът на порциите, да се пие вода и да сте физически активни.
„Глутенът не е добър“
Всъщност, повечето от нас не бива да се отказват от глутен. Изключение правят хората, живеещи с целиакия, но това представлява само около 1%. Привържениците на безглутенова диета казват, че се чувстват по-добре. Експертите обаче смятат, че това може да се дължи на цялостно по-здравословно хранене: когато кексът се замени с овесени ядки с плодове, ефектът не се дължи на липсата на глутен.
„Трябва да пиете осем чаши вода на ден“
Телата ни наистина се нуждаят от значително количество течност, но няма научна основа за пиенето на точно осем чаши. Диетолозите напомнят, че можем да си набавим необходимото количество течност от други напитки, както и от плодове и зеленчуци. И твърде тъмният цвят на урината ще покаже реална липса на вода в тялото.
„Трябва да има седем малки хранения на ден.“
Този принцип е в контраст със системата за три хранения на ден. Експертите обаче казват, че нито един от тези подходи не е универсален. Всеки човек има различен метаболизъм, общите препоръки могат да бъдат само за разумна порция храна и да не се пропускат хранения.
"Всеки трябва да брои калории"
Не само количеството калории е важно, но и качеството. Например, ако вземете еднакво количество гевреци и бадеми, ще откриете, че гевреците съдържат по-малко калории. Следователно изглежда, че трябва да изберем геврек. Но, обръщайки внимание на състава, можете да видите, че бадемите съдържат повече хранителни вещества, фибри и протеини. Следователно, броенето на калории може да бъде ефективен начин за отслабване, но не е достатъчно за здравословна диета.
Автор: Лора Костова, happy-woman.bg