Здравни министри обсъдиха мерки срещу демографската катастрофа на кръгла маса на „Ротари“
Икономическите фактори и личната грижа за здравето имат много по-голяма роля от състоянието на здравната система, посочи Христо Хинков
Кръгла маса „Демографската криза в България“ с участието на проф. д-р Аб Клинк - един от големите европейски специалисти по темата, се проведе този уикенд в София. Форумът бе организиран от „Ротари България“, като в него участваха няколко министри на здравеопазването, университетски преподаватели, ръководители на големи болници..
Модератор на панела за връзката между качественото здравеопазване, смъртността и раждаемостта на населението и за добрите практики и решения от приложените реформи в здравеопазването на Нидерланция бе воден от д-р Стойчо Кацаров – бивш ресорен министър.
Той изнесе статистически данни за демографската картина у нас през последните десетилетия. Стръмен ръст на населението се е наблюдавал докъм средата на миналия век, след което започва обратна тенденция.
От 2010 до 2020 г. то е намалявало средно с между 40 и 45 хиляди души на година, колкото е една средно голяма община, посочи Кацаров.
През 2021 г. спадът е извънреден – 90 хиляди души, заради ковид.
И преди пандемията обаче смъртността в България е била сред най-високите в Европейския съюз. Животът у нас е с 10 години по-кратък спрямо средното в ЕС.
Според Стойчо Кацаров имаме огромни резерви за намаляване на т.нар. предотвратима смъртност. В България тя е 226 на 100 хиляди при 166 на 100 хиляди в ЕС. Тук са нужни мерки, свързани с тютюнопушенето, мръсния въздух, здравословния начин на живот, смята той.
Проблем в здравната система у нас е, че средствата в нея растат осезаемо, но това не подобрява качеството й. Което не означава, че парите за здравеопазване са достатъчно, смята д-р Кацаров.
Той изреди мерки в няколко посоки, които биха могли да доведат до позитивни резултати. Едните са свързани с ефективността на разходите в лечебните заведения, което касае собствеността.
Разходите винаги са по-ефективни при частната собственост. При държавната собственост загубата е за данъкоплатците, обясни Стойчо Кацаров.
Според него следва да се работи и за засилване на конкуренцията, както и за преосмисляне на част от регулациите, които утежняват разкриването на нови болници и отделения.
От друга страна, настоящият министър на здравеопазването Христо Хинков посочи, че през последните 30 години населението в България е намаляло драстично - с между 2 и 3 милиона души. Статистиката обаче е условна, защото много от българите просто се преместили да живеят в чужбина.
„Детската смътност намалява устойчиво в България и това е много важен факт“, заяви проф.д-р Хинков. Раждаемостта у нас била на устойчиви нива през последните десетина години. Министърът даде като пример програмата във Франция за стимулиране на семействата.
Иначе, високата смъртност е проблем, който засяга здравната система, но и всички останали сфери на живот, смята Христо Хинков.
Той цитира изследване в западни страни, според което тази система е отговорна на 10% за състоянието на общественото здраве на една нация. Тежестта на икономическите фактори била много по-голяма – 40%; също толкова била тя и по отношение личното отношение към здравето.
Ние сме на челните места в Европа по предвидима и преодолима смъртност. Това е свързано с превенция и лечение, посочи д-р Хинков. Според него следва да се работи в посока масова профилактика и водене на здравословен начин на живот
Това обаче е процес, който касае всички нас. И в тази посока важна роля може да имат организации като „Ротари“, смята министърът.
Лекция след това изнесе проф. д-р Аб Клинк - бивш министър на здравеопазването на Нидерландия в периода 2007 – 2010 г. Страната е сред първите в света по качество и достъп до здравната система. Това обаче е постигнато след реформа, извършена именно от проф. Клинк.
Нидерландецът сподели опита си, като изнесе статистика, която показа едновременно драстично намаляване на разходите за здравеопазване в страната му и сериозно подобряване на нейната ефективност.
С лекции участваха още доц. д-р Георги Бърдаров - ръководител на катедра "Социално-икономическа география в СУ "св.Климент Охридски" и доц. д-р Красен Станчев - преподавател в катедра "Публична администрация" в СУ "св. Климент Охридски".
Кръглата маса бе организирана от дистрикт гуверньора на Ротари България Христо Михайловски и е по повод 90 години от създаването на ротарианското движение у нас.