Цената на биткойна стигна нов 17-месечен връх
Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация достигна стойност от 35 840 долара в четвъртък
Цената на биткойна достигна нов 17-месечен връх на фона на продължаващите надежди, че Федералният резерв е приключил с лихвените повишения и нов източник на търсене ще дойде от сектора на борсово търгуваните фондове (ETF), съобщава Bloomberg.
Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация достигна стойност от 35 840 долара в четвъртък в Сингапур. Впоследствие цената се коригира леко и минути преди 10 ч. българско време се разменя за близо 34 249 долара, което е ръст от 2,2% за денонощието.
Цената на биткойна през последната година. Графика: CoinGecko Цената на биткойна през последната година, предава investor.bg.
Зелената вълна обхвана и по-широкия пазар. Етерът поскъпва с 1,4% до 1834 долара, докато соланата прибавя 11,2% към стойността си до 43,07 долара.
От средата на септември цената на соланата е скочила със 142%. Тази на биткойна пък се удвои отчасти благодарение на очакванията, че американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) ще одобри искания на редица компании, включително BlackRock, за пускане на ETF, който инвестира директно в монетата.
„Съпротивата“ се е затвърдила близо до прага от 35 хил. долара, „но има достатъчно запазена инерция около ETF новините за набези към 37 хил. долара“, коментира Майкъл Сафай, партньор в Dexterity Capital LLC.
В сряда управителят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна, че централната банка може би е приключила с най-агресивния си цикъл на парично затягане от четири десетилетия. Това донесе широки ръстове на международните пазари както при акциите и облигациите, така и при суровините.
Според екип анализатори на фонд мениджъра Grayscale Investments LLC биткойнът също е подкрепен, тъй като за много хора той е „дигитално злато“. „Основната употреба на биткойна е като несуверенна парична система и дигитална алтернатива на физическото злато“, посочват те в бележка.
Общата пазарна капитализация достигна 1,36 трлн. долара, което обаче все още е далече от пика от 3 трлн. долара от 2021 г., показват данни на CoinGecko. Инвеститорският интерес и ликвидността също се свиха от тогавашните си равнища .
„Относителната липса на ликвидност е основната бариера пред силните притоци засега“, коментира Ноел Ейксън в нюзлетъра си „Crypto is Macro Now“.