Ще заменят ли Бойко Борисов с Димитър Николов?
Политолог посочи кметовете на Бургас и Стара Загора като бъдещи лидери на ГЕРБ
Кметът на Бургас Димитър Николов какво повече трябва да направи, за да влезе като образ в главите на хората от ГЕРБ, че това е един нов евентуален лидер? Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ ръководителят на катедра „Политология“ в Софийския университет проф. Светослав Малинов.
„Кметът на Стара Загора Живко Тодоров е също доказателство как може да се управлява и да се печелят избори, когато националното лидерство е в криза. Тези две имена са може би ключа към по-добро управление в страната“, добави той.
„Личната ангажираност на Бойко Борисов с Антон Хекимян и усещането, че лидерът е наложил този кандидат на софийската организация на ГЕРБ, прехвърля този много срамен резултат за партията върху него. Тази политическа сила губи позиции. ПП и ДБ ще излязат много силни от тези избори не защото победиха ГЕРБ, а защото направиха пробив в местната власт“, заяви бившият евродепутат.
„В ГЕРБ се зароди надежда да управлява с ДПС и да изтласка ПП-ДБ от изпълнителната власт. След местните избори обаче тази концепция на партията е вредна вече и за самите им избиратели. Приключи тази илюзия ДПС ще бъде държана далече от властта, въпреки желанието на ГЕРБ. И без да се обичат ПП-ДБ и партията на Борисов са задължени да управляват страната заедно“, коментира той.
Ако ГЕРБ продължават с тази линия на конфронтация (б.а. с „Продължаваме промяната“-“Демократична България“ и на тихо сътрудничество с ДПС, ще загубят, категоричен е политологът.
Ако изборите нямаха значение, нямаше да махнат машините, подчерта той.
Понеже направиха цялостна акция със служби, с политически лидери от ДПС, от ГЕРБ може да се каже, че явно вотът е важен и трябва да се гласува на втория тур, заяви професорът.
Политологът Христо Панчугов пък предупреди, че тези резултати няма да имат никакво значение след още един цикъл такива избори, в които цялото общество е убедено, че този фундамент на националната сигурност и демокрацията в България (б.а. вотът) е краден постоянно. Това е ефектът, който виждам и всичко друго бледнее пред него, добави той.
„Няма как да ни убедят в каквото и да е, като самите политици нямат доверие във вота. Цари общо недоверие към изборния процес в България. ЦИК продължава да е партиен орган, а трябва да пази политическия баланс, т.е. да гарантира, че нито една политическа партия не може да открадне изборите на другите политически сили. Два месеца преди изборите обаче не знаеше какво да прави с машините, защото е политически орган. Никой не смее от поне 10 години да го направи експертен орган“, коментира Панчугов.
„В общинските избирателни комисии и в секционните всичко е по квота. В тях има представители на партиите и тези хора продължават да обясняват на българските граждани, че изборите ще бъдат откраднати. На този фон сме се заели да спорим коя технология няма да позволи да ни манипулират вота“, добави той.
Според него големият процент на недействителните бюлетини в някои общини като Бургас например се дължи на факта, че до вчера едни хора са очаквали да гласуват с машини и никой не си е направил труда да им обясни какво да правят, когато им дадат хартиени бюлетини.
„Доверието се внася непрекъснато, методично. Избирателната активност се притиска. Този път наблюдавахме едно драстично действие, с което се опитаха да внесат недоверие в последния момент – нещо недопустимо, което направиха политиците. Те обаче получиха обратен ефект“, каза пък политологът и преподавател в СУ проф. Мария Пиргова.
„Започва обръщане на гражданската активност към значението на изборите. Българинът узрява за това, че изборите са неговия шанс и колкото и манипулации да се правят, те не са съществени по отношение на резултата, който хората може да добият. Ще трябва пак да се започне от промените в Избирателния кодекс“, добави тя.
„Сегашните народни представители трябва да си отидат. Те настояват за едни практики, които гражданите отричат и разбират, че са насочени срещу тях. Това не е просто недоверие, а е саботаж на изборния процес. Тези, които го направиха, бяха наказани в голяма степен“, подчерта Пиргова.
„Политиците ще имат все повече проблеми с активността на гражданите и няма да могат да манипулират така нещата, както преди“, прогнозира тя.
„Няма голяма промяна и наказание в провинцията. ГЕРБ запазва почти всичките си кметове или поне отива на балотаж с голяма преднина“, каза пък бившият енергиен министър Мирослав Севлиевски.
Бухахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха..
Пълен отказ на населението от "демокрацията".
Навсякъде се преповтаря местната администрация.
А на балотаж са местна администрация срещу държавната на ПП.
Не мога да разбера как всички се юрнаха да обявяват че всички са губещи само ПП печелят.
За 3 години чагъртане, гонене, плюене и какви ли не щуротии ПП ги няма никакви. Дори и София не им е сигурна.
Нагли ли са, безочливи, че впрегнаха всякакви врачки и "анализатори" да облъчват по техните телевизии.