Как да гласуваме с хартиена бюлетина
Отбелязваме със син химикал със знак X или V върху бюлетината
Говорителят на ЦИК Росица Матева, която е и заместник-председател на комисията, показа образци на хартиените бюлетини пред БНТ.
Гласува се със син химикал, със знак X или V, отбелязва се само една преференция. Кандидатските листи ще бъдат окачени пред секционните комисии.
Тя изтъкна, че бързината, умората, и непрочитането на методическите указания са най-честите причини за грешки в протоколите.
"В изчислителния пункт в ОИК, където се търсят грешките на всяка втора или трета комисия, стават опашки", добави тя.
Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина, пише dnevnik.bg.
Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място. Максимумът е четири бюлетини - за кмет на общината, за съветници, за кмет на района и за кмет на кметство. Такъв избор ще имат само част от избирателите в София и Варна.
Бюлетините са отпечатани на бяла и непрозрачна хартия. На гърба на всяка има място за два печата на секционната избирателна комисия (СИК). В долния десен ъгъл има осемцифрен номер, който се откъсва по перфорирана линия от член на СИК след гласуването.
Най-сложна е бюлетината за общински съветници - отляво се намират номерата на партиите и коалициите, регистрирали листи, както и независимите кандидати за общински съветници. Вдясно има кръгчета за отбелязване на преференция, които започват от 101, а в София достигат до 161. Списъците на самите общински листи ще са достъпни в коридорите отвън на самите секции, както и онлайн в регистрите на общинските комисии и в сайтовете на политическите формации. Натрупването на достатъчен брой преференции за даден кандидат може да го придвижи на предни позиции в листата на формацията му. Това става, ако е бил предпочетен от най-малко 7% от всички гласували за листата.
Има и опция "Не подкрепям никого", при отбелязването на която гласът е валиден, но се брои единствено за избирателната активност.
Бюлетините за кмет на община, кметство или районен кмет (в София, Пловдив, Варна) са по-прости и еднотипни. Отляво са имената на партиите и коалициите, издигнали кандидати, отдясно са имената на самите кандидати, а по средата между двете са самите номера на партиите, коалициите или независимите кандидати.
Заради последните промени в Изборния кодекс хартиените бюлетини няма да се попълват в тъмни стаички, а тайната на гласуването ще се осигурява от параван. Вотът не трябва да се показва, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои. Заради това трябва да се внимава при сгъването на бюлетината и пускането й в прозрачната урна.
В изборния ден гласоподавателят се явява в секционната избирателна комисия. Легитимира се пред член на комисията с личната си карта (със зелен паспорт - само гласоподавателите, родени до 31.12.1931 г.). След вписване на данните от личната карта на избирателя в списъка той получава бюлетините, които се откъсват от съответния кочан и на гърба им се поставя един печат на секционната избирателна комисия (СИК).
Нарушение е, ако членовете на комисията са накъсали бюлетините предварително за улеснение.
След като ги вземе, избирателят застава зад паравана за гласуване. Той отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат и партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.
По желание избирателят може да отбележи и преференция, т.е. глас за определен кандидат за общински съветник от листата на предпочитаната политическа формация - нужно е да знае точно кой номер в листата е фаворитът му и да постави Х или V в съответното кръгче. Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.
Бюлетината се сгъва така, че да не се вижда отбелязването. Препоръчително да се сгъне два пъти, като отгоре остане мястото за печати, където да се постави втори на излизане.
Избирателят излиза от кабината за гласуване, подава сгънатата бюлетина с вота си на член на СИК и следи за точното сверяване дали номерът върху нея съответства на номера върху кочана, от който е откъсната. Ако това е така, номерът се откъсва и се поставя в кутия, а върху бюлетината се поставя втори печат. След това избирателят я пуска в прозрачната урна. Едва след това избирателят полага подпис в избирателния списък.
Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя само веднъж.
Избирателят трябва да проследи, че сгрешената бюлетина, без да се разгъва, се унищожава с надпис "Сгрешена", подпечатва се с печата на СИК и се подписва от председателя, секретаря и член на СИК, предложени от различни партии и коалиции. Сгрешените бюлетини се описват в протокола на комисията, съобщава "Дневник".
При несъответствие на номера на сгрешената бюлетина с номера от кочана тя се обявява за недействителна. Това обстоятелство се отбелязва върху бюлетината и в графа "Забележки" на избирателния списък, а избирателят не се допуска повторно до гласуване.
Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен.