Машините за гласуване са вече само принтери, припомни е-министърът по повод скандала със заместника му
Всеки гражданин може да свери дали неговият личен вот съвпада с разписката, а освен това всички разписки се преброяват ръчно от членовете на СИК
Министърът на електронното управление Александър Йоловски отговори с извънреден брифинг по повод атаките към неговия заместник Михаил Стойнов. Няколко политически сили в парламента демонстрираха остро възмущение от това, че Стойнов снимал код, свързан с машините за гласуване. Те се позоваха на доклад на ДАНС. От ДПС дори призоваха за отмяна на машинния вот и уволението на министъра Йоловски и заместника му Стойнов.
На последвалия брифинг Йоловски направи хронология на действията на министерството и подчерта, че машините вече са просто едни принтери, които разпечатват бюлетини.
"Процесът по удостоверяване на доставяния тип техническо устройство за машинно гласуване няма влияние върху изборния процес. Тук е мястото да се направи едно важно уточнение - сигурността на настоящия вот се гарантира от следното: машините на практика работят като принтери. Те отпечатват разписка, на която може да бъде видян гласът, който може да бъде видян от всеки един гласоподавател. Впоследствие Общинската избирателна комисия и преди това секционната избирателна комисия отчитат гласовете на база на подадените разписки. Това са фактите. И за пълнота на изложението, разбира се, искам да отбележа, че с моя заповед и предвид качествата и професионалните умения на моя заместник-министър г-н Михаил Стойнов на 19 септември съм му възложил той да изпълнява всички права и задължения, и правомощия на министъра на електронното управление във връзка с удостоверяването на типа машини. Именно поради това, че той притежава необходимите технически качества и професионални умения да извърши тази задача, както трябва", посочи Александър Йоловски.
След въпрос какво точно е правил заместникът му, министърът бе лаконичен: "Сега отиваме със заместник министър-председателя Мария Габриел към Народното събрание, където ще представим тази информация и в рамките на Председателския съвет. Това мога да кажа към момента. Благодаря!"
Йоловски обаче е категоричен, че е невъзможно вотът на гражданите да бъде подменен, ако гласуват с машини на предстоящите местни избори.
„Сигурността се гарантира от две неща: всеки гражданин може да свери дали неговият личен вот съвпада с разписката, а освен това всички разписки се преброяват ръчно от членовете на секционната избирателна комисия, с оглед на което на практика не съществува каквато и да е възможност вотът на гражданите да бъде подменен“, поясни министърът, цитиран и от пресцентъра на Министерския съвет (МС).
За да разсее всички възможни съмнения, той изброи действията, извършени досега от Министерството на електронното управление (МЕУ). „Всички те бяха публични“, подчерта министърът. На 9 октомври т.г. чрез жребий със софтуерен генератор на случаен принцип бяха изтеглени серийните номера на осем машини за гласуване, които преминават през процес на удостоверяване. Участваха експерти от Българския институт за стандартизация (БИС) и Българския институт по метрология (БИМ), присъстваха представители на политически партии и журналисти.
На 13 октомври т.г. МЕУ, БИС и БИМ утвърдиха Методиката за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на Изборния кодекс.
На 20 октомври т.г. експерти от Централната избирателна комисия (ЦИК), в присъствието на представител на изпълнителя на обществената поръчка „Сиела Норма“ АД, извършиха в контролирана среда т.нар. доверено изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на местния вот. В процеса се включиха представители на четири парламентарно представени партии. Там е генериран криптографският ключ (т.нар. хеш код), с който се подписва софтуерът. Той е заключен с ключ, генериран с паролите на трима от членовете на ЦИК от квотите на различни партии. Самият ключ се съхранява на лаптоп в касата на ЦИК. Паролите на тримата членове на ЦИК са били въведени на място веднага след приключването на довереното изграждане и лично от всеки един от тях. Това гарантира, че на машините не може да се инсталира произволен софтуер, който да променя резултатите.
Полученият софтуер е инсталиран на всички машини от изпълнителя на обществената поръчка „Сиела Норма“ АД. Те вече са разнесени по избирателните секции. След генерирането на хеш кода той беше показан публично и на медиите. Публикуван е и в сайта на МЕУ.
На 23 октомври т.г. в присъствието на експерт от „Сиела Норма“ представителите на регистрираните партии и коалиции са получили в защитена среда пълен достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване. Ръководителите на екипи от удостоверяващите институции са запознали партиите с основните изводи от досегашната си дейност по процеса по удостоверяване на машините. Присъстващите са получили отговори на поставени от тях въпроси, свързани със софтуера, който ще бъде използван на предстоящите местни избори. След приключването на процедурата всички използвани за прегледа на кода носители на информация са били унищожени от представител на Държавна агенция „Национална сигурност“.
Гледайте тук:
Както се знае пенсоинерите сме доста голяма група, която най-редовно си използва правото на глас и с тази излагация партийката ви загуби всички напъни за гласове.
Щом два дни след всички проверки и кодове, представител на най-съмнителната партия от предишните избори "правихме ала бала" е отишъл да ровичка в софтуера и да записва на телефона, а после да мести на флашка, не сме ли прави да се съмняваме???? Ако бе честен човек, щеше да викне за свидетели какво прави всички дупетати които сега реват, дори нямаше да разберем, че машините имали два кода баба.
Ако машините са само принтери, защо по два кода?
Не на нас тия!
Гласуваш за една партия, а на разпечатката излиза, че си гласувал за друга!
Смешници, всички в панделата!