Бургазлии няма да се излъжат на сладки популистки обещания, те искат реални действия, каквито от БСП можем да дадем
Един политик никога не трябва да е доволен от свършената работа, трябва да иска и да положи усилия за още и още
Христо Панайотов е кандидат за общински съветник в Бургас от листата на БСП. В миналия мандат той бе един от най-активните опозиционери в местния парламент. Панайотов алармира за проблеми, касаещи бургазлии, както и направи предложения за решаването им. Сред каузите на Панайотов, за които ще се бори и в следващия мандат, е и т.нар. синя зона. Именно негова беше идеята за провеждането на местен референдум за платеното паркиране – доволни ли са бургазлии или не. За да подкрепите Христо Панайотов на 29 октомври, гласувайте с бюлетина 1 и преференция 103. Какви са неговите приоритети за мандат 2023-2027, къде е тънката разлика между популизма и реалните действия – отговаря в интервю за Флагман.бг:
- Г-н Панайотов, вие сте прагматичен човек. Трудно ли е за вас да работите в една ниша, в която изобилства популизмът?
- Популизмът не е ново явление, особено на наша територия. Имаме доста примери назад във времето. За мен това е нещо, което дава сладки обещания на хората и в един момент, рано или късно, идва студеният душ и разбират, че всичко е било балон. Няма как да избягаме от това. Някой го беше казал: „Никой не може да ти даде това, което аз мога да ти обещая”. Това не е моята игра.
- Хората обаче още не са свикнали да го избягват. Защо?
- И аз си задавам същия въпрос, но за съжаление не откривам отговора. Надявам се, поне в лични си живот съм така, че когато някой направи грешка, после разбира и не я повтаря. Аз не мога да дам коментар дали българинът е направил грешка, напротив - аз съм от другата страна и търся подкрепата на хората. Но с времето осъзнавам, че не трябва да се вярва на празни обещания, а да се отчита какво е свършено. Който не работи не греши. И на тази база хората да осъзнават какво даден човек може да свърши и в бъдеще. А не просто празни обещания.
Под един от постовете ми във фейсбук някой ми беше написал - „Слушам какво обещават кандидатите за кметове и се чудя, в кой град да отида да живея”. Тоест този момент с обещанията е навсякъде. Не знам каква е формулата.
- Явно хората обичат да се хващат за вълната, докато тя не се разбие в морския бряг...
- Сравнението е удачно. Може би тук, като морски чада, е добре да се хващаме по вълните. Но все пак моето лично мнение е, че хората трябва да избират тези, които с времето са доказали, че могат да свършат работа и са правили това, което им е делегирано от обществото. В личния си живот, както и в професионалния аз съм научил едно - не обещавай неща, които не можеш да свършиш, защото в един момент хората идват да си ги търсят. И ти изпадаш в неприятната ситуация да обясняваш защо нещо не е свършено. Когато знам, че не мога да свърша нещо, казвам, че не мога. Смятам, че бургазлии са разумни хора и могат да направят разлика между популизъм и реални ангажименти.
- Да се върнем към популизма. В края на мандата вероятно вече сте се запознали с програмите на опонентите ви. Лъха ли на популизъм от там?
- Скромно е да се каже популизъм. Има обещания, които са не откраднати, но взаимствани от други колеги. Има неща, които дори тези, които го казват, ако са били част от местната власт, знаят, че не могат да бъдат осъществени. Но са красиви. Говори се за войната в Украйна... Върви една радиорекламата, в която слоганът е от 265 общини, 258 били с отрицателен прираст. И да сме го спрели. С гласуване за местната власт ли ще го спрем? Преди малко споделих, че това с обещанията вече минава някакви нормални граници, но мисля, че една кампания трябва да протича по друг начин - да отидеш при съгражданите си и на терен да разбереш какво искат те. Аз успях да обиколя всички жилищни комплекси в Бургас, част от селата. Хората споделят какво очакват, а ние от наша страна да им обясним кое е в правомощията на местната власт и за кое ще трябва да искаме помощ от държавата.
Бях се размечтал един път, минавайки през жк „Възраждане”. Видях табелката „Образцов дом”. Защо сме забравили тази идея? Хората с малко усилие защо да не се съревновават помежду си чие пространство пред къщите им да е най-добро. Няма община или власт в света, която да може да направи всичко сама. Нужни са усилия и от страна на самите хора.
С приятно учудване видях места, където живущите сами са си направили градинки, видях хамаци, беседки. Ако ние, като политици, дадем тласък в тази посока, може да виждаме това на повече места.
- Защо бургазлии трябва да подкрепят БСП, а не онези, които са по-гръмогласни и обещават много?
- С годините назад БСП доказа, че работи за хората. Да, тя носи своите негативи от дългите периоди, в които е била управляваща и на местно и на национално ниво. Но не е подвела никого. Това е важното за мен и затова не съм сменил тази партия, за разлика от някои от другите кандидати, които са преминали през няколко. Лявата идея е жива и заради това доста други политически и неполитически проекти се опитват да се залепят за нея. БСП е автентичната лява партия със своята над 130-годишна история.
Преди дни имах среща, на която едни възрастни хора ме попитаха - “Защо БСП?”. Казах им следното: Ние от БСП положихме труда това населено място да съществува. Защото голяма част от града ни, знаете, е създаден и развит по време на социализма. Но ние не сме забравили това. И всеки път, когато сме в управление, се опитваме да дадем от себе си това, което тези хора заслужават. Пенсиите са закачка за много партии. Но как да се отблагодарим на един човек, който е дал целия си живот да построи нещо и ние да черпим от тези блага? Като му дадем достойна пенсия за това, че е работил цял живот. И всеки път, когато идваме на власт и имаме възможност, го направим. Обвиняват ни във всякакви грехове, но ние се опитваме да увеличим пенсиите, не за да трупаме политически дивиденти, а защото смятаме, че тези хора заслужават това.
- Вие бяхте общински съветник през последния мандат. Можете ли да погледнете хората в очите с достойнство и със смелост да им поискате отново доверието? Доволен ли сте от свършеното в мандата?
- Смятам, че всеки един политик не би трябвало да е доволен от свършената работа. Винаги може да бъде направено повече. Бяхме опозиция 4 години, направили сме много, но може още повече. Никога няма да бъде достигнат таванът. Няма град, няма държава или район, което да е постигнало максимума и да не може да се развива повече. Нашата работа, с предложенията, които даваме, е да правим точно това. Появяват се винаги новости. Допреди няколко години никой не говореше за електромобили. А сега се надпреварваме колко повече станции да направим. Политиците трябва да искат още и още за хората и да не се притесняват от това. Смея да твърдя, че няма човек, когото съм подвел - да съм обещал нещо и то да не бъде свършено.
- Какви ангажименти поемате пред вашите избиратели и как гарантирате, че ще бъдат изпълнени?
- Мислейки си за кампанията, си казах, че колкото по-малко обещаваме, толкова по-добре. Защото обещания има много за всички кандидати взети заедно, че и повече. Съсредоточил съм се в три посоки, които смятам са достатъчни.
Първо, мисля, че е време да спрем подмяната на историята. Няма да давам примери от София и Пловдив. Това не води до нищо градивно. Дали един паметник ще бъде премахнат, или ще остане на мястото си, не подобрява средата, не носи нови паркоместа. В предния мандат имахме ситуация с една улицата, чуха се купища неистини за живота и делото на един човек, който е дал живота си Бургас, а те го изкараха терорист, едва ли не.
Второто важно - всички говорят за нови работни места, за икономика, заплати, млади хора. Пропускат обаче един важен фактор - един от най-големите работодатели в Бургас може да спре да съществува. Това за мен е много притеснително. Ще държа местната власт да застане категорично и да каже, че не може така. Всички се сещат за кой работодател говоря - „Лукойл Нефтохим“. Това са работни места за Бургас. Много хора са дали живота си за комбината, за да може той да съществува. Не мисля, че с лека ръка трябва да приемем това, което се случва. Местният парламент има инструментариума, с който може да предотврати това.
Трето. На всяко заседание на ОбС-Бургас, на което се е обсъждал обхватът на синята и зелената зона, бяха най-оспорваните дискусии. Подписка подир подписка - за, против. Постоянно си прехвърляме топката. Веднъж завинаги бургазлии трябва да решат. Къде искат зона и къде не искат. Това може да стане чрез референдум, който е описан в закона за прякото допитване до граждани, обяснено е как се случва с една пета от общинските съветници.
- Тоест вие ще настоявате за референдум за платената зона за паркиране?
-Да. Нека бургазлии кажат. Ако те смятат, че това е правилният начин - нека го запазим. Ако смятат, че не е - търсим алтернативи. Според мен синята зона от възможност, която можеше да реши проблем, поради финансовия ефект, който зоните генерират, се превърна в солиден приходоизточник за Общината, а приходите не отиват по предназначение. Донякъде проблемът се решава, не мога да си изкривя душата. Но на места. Не и навсякъде. Има абсурди. В жк „Лазур”, на улиците „Места” и „Копривщица” едното платно е заето от паркоместа. Не разбирам там защо трябва да има. На една от пресечките на бул. „Алеко Богориди” доскоро на един завой беше синя зона. Какъв проблем решаваме? Това не е решаване на проблем, а прибиране на приходи. Хората търсят места, оставят автомобила и плащат символична сума. Ние от нашата група на БСП ще се опитаме да съберем подписи от бургазлии за провеждането на референдум. Трябва да зададем правилно въпросите, защото отговорите са с „да” и с „не”. Референдумът е свързан със средства и за да не затрудняваме работата, можем да го съчетаем с така или иначе предстоящите избори за евродепутати през май догодина. В Швейцария например, когато има местни или национални избори, паралелно с тях вървят няколко референдума. Това не е нещо ново. Идеята е да е ясно какво мислят бургазлиите за зоните.
- А относно резултатите от местния вот - някои хора очакват БСП да е с по-слаб резултат на тези избори. Какво е вашето мнение, все пак постоянно сте на терен и се срещате с избиратели?
- Моят принцип е, че трябва да си свършим работата, за която сме се хванали. Да обясним на хората защо подкрепата за БСП е важна за всеки един от жителите на Бургас. А какъв ще е крайният резултат ще стане ясно на сутринта след изборите. С времето назад показахме, че можем да работим, държим на думата си и не бягаме от обещанията. Дали сме подценявани, или надценявани, аз лично не мога да отговоря на този въпрос. Има доста крещящи, силно говорещи и популистки формации и кандидати, които е възможно да подлъжат хората в една или друга посока. Но лозунгите са сходни с нашите и е нормално, когато някой по-агресивно ги повтаря, хората да видят това. Но и други партии преди практикуваха същото. А вече ги няма. Ние 130 години съществуваме. Знаят къде ни е централата на ул. „Фердинандова”. БСП е тук днес, ще бъде тук утре и в бъдеще и хората знаят къде да ни потърсят или да ни потърсят сметка. Никой не е безгрешен, но ако честно застанеш пред себе си и разбереш, че си сгрешил, повече няма да повториш грешката си.