В „Левицата“ имаме конкретни цели за развитието на Бургас и сме готови да ги постигнем
Имаше негласна договорка между опозиционните сили да не критикуват остро ГЕРБ по време на кампанията, за да не се разваля „сглобката“, казва кандидатът за кмет Живко Табавков
Живко Табаков е кандидат за кмет на община Бургас от МК „Левицата“. Той е и водач на листата за общински съветници в местната коалиция.
- Г-н Табаков, не успяхте ли по някакъв начин опозиционните лидери в Бургас да издигнете общ кандидат за кмет?
- Това безспорно е един от най-големите пропуски, които кандидатите на опозицията изтърваме като шанс. Димитър Николов е фаворит именно заради това. Аз нееднократно призовавах колегите от опозицията за обединение. Исках да седнем на една маса – първо да развием своите визии за развитието на града и след това да се обединим зад една обща кандидатура. Това не се случи, което за мен означава, че е имало споразумение Димитър Николов да спечели служебно. Всички знаем, че Николов ще отиде на балотаж, затова все още не е късно за обединение. Смятаме, че ГЕРБ изключително дълго време се задържаха в управлението на Бургас, което вече ги прави неефективни. Имаме увереността, че точни ние можем да заведем Димитър Николов на балотаж заради обединението, което успяхме да постигнем в рамките на Левицата.
- Месеци наред Вие отправяхте покани към останалите опозиционни сили. Някой потърси ли среща?
- Не! Именно факта, че не са ме потърсили и не сме седнали да говорим, означава, че е имало договорка. Никой нямаше интерес да обединява, а напротив. Добре е да се знае, че този сценарий беше продиктуван от страх да не развалят „сглобката” на правителството. Негласно, неформално има споразумение, че абсолютно всички кандидати на Промяната и ДБ трябва да са по-балансирани по отношение на призивите си в кампаниите по отношение на ГЕРБ, за да не може медиите да ги провокират и за да не се стигне до разпад на правителството.
- Как виждате предизборните програми на голяма част от останалите кандидати?
- Много малко са кандидатите за кметове, които имат програма, която да е видна и бургазлии да могат да се запознаят с нея. Бих казал, че повечето кандидати кметове всъщност се целят в Общинския съвет, затова те водят такава кампания. Не смятам, че има лоши предложения за развитието на града и се отнасям с уважение към тях. Но забелязвам, че в кампанията на кандидатите има само маркиране на проблемите, без да се дават решения. Когато един човек е взел решение да се кандидатира за кмет - той първо трябва да бъде подготвен, да е изградил своята програма и след това да я представи пред бургазлии. Аз излизам със самочувствие, защото имам своята управленческа програма още от 2019 г., която сме надградили към днешна дата.
- С какво Вашата програма е по-добра от тази на опонентите Ви?
- Нашата програма може да не е най-добрата, но е най-всеобхватната. Тя покрива абсолютно всички сфери на обществения живот. Ние обръщаме внимание на икономиката, екологията, здравеопазването, транспорта, сигурността, социалните дейности, образованието, културата и спорта и градоустройството. Не само че имаме конкретика, но и сме подготвени да я реализираме в срокове.
- Какво ще бъде първото нещо, което ще направите, ако спечелите изборите?
- Със сигурност ще има приемственост. Не е коректно добрите практики да бъдат зачеркнати от управлението на града. Първото, с което се ангажирам, е да бъде направен пълен анализ на причините, поради които Бургас не се развива икономически. Ревизия на свършеното, както и на решенията, които са гласувани в Общински съвет, а не са изпълнени от кмета. В тази ревизия ще разбера и защо парите, които се предназначени за развитието на Бургас, не отиват към малките фирми, а в големи компании. Може би това е и една от причините за ниските заплати в града ни. Ще проверим и защо в Бургас няма добро озеленяване и инфраструктура в малките населени места и квартали. Второто нещо е да се направи силна и в дълбочина реформа в администрацията. Подбор на кадровия ресурс, водещото при подбора да бъде компетентността, а не познанствата и членствата в партии, както досега. Ще бъде направен анализ на работата на ръководителите на общинските предприятия и общинските търговски дружества. Нужни са приоритетни инвестиции в малките населени места и кварталите в Община Бургас ,за да може има изравняване в качеството на живот. Винаги сме настоявали да бъдат насочени повече средства към тях. Направеното от досегашната администрация със сигурност не е достатъчно. Бургас да продължи да се утвърждава като туристическа дестинация е другата ми важна задача.
- Странно е, че кметове на кметства в Бургас не идват на Общински сесии, а те всъщност са хората, които трябва да работят за малките населени места. Ще промените ли това? Какво Ви споделят хората от малките населени места?
- Много важна тема са малките населени места. Ако средствата за тях бъдат правилно разпределени, имайте предвид, че само в рамките на няколко години можем да изравним стандарта на живот. Недоволството там е огромно – това го показват и серията от протести през последните месеци – и в Долно Езерово, и в Лозово, и в Черно море.
- Повече от 10 години сте не просто участник в местната политика, а един от най-съществените фактори в опозицията. Какво постигнахте за този период?
- Работата, която съм свършил, не е малко, но когато си в опозиция, тя няма как да бъде толкова забележима, защото не разполагаш с инструментите на управляващото мнозинство. Едно от най-големите ми политически постижения е, че успях да обединя хора от левия и десния политически спектър в един общ проект с кауза развитието на Бургас. През годините съм работил за създаването на Министерството на туризма, където бях съветник, създаването на Закона за туризма и съпътстващите му Наредби, както и за туристическото райониране на България. Един от първите успешни туристически райони бе създаден именно в Бургас. Това, което смятам за мое постижение, е и създаването на Комисията по туризъм към Общински съвет. Тогава думата „туризъм” за пръв път влезе в речника и на Димитър Николов. Горд съм, че съм участвал в свалянето на Бойко Борисов от власт, както и в Комисията по ревизия към Народното събрание, която целеше да разследва именно злоупотребите на ГЕРБ. Създадох и Комисия по туризъм в Народното събрание, която продължава и към днешна дата да функционира, което показва нейната значимост и смисъл.
- Как направихте подбора на кандидатите от Вашата листа?
- На нашето бюро имаше над 400 предложения за кандидати за общински съветници, това е нормално, когато се явяваш в коалиционен формат. Решихме да има повече граждани с техни инициативи и включихме повече преподаватели, защото смятаме, че Общински съвет може пряко да влияе на образователната политика в общината. За нас е важно Общински съвет да не бъде само „печатът” на кмета, както беше досега. Трябва да има дебат и диалог в местния парламент, защото така се раждат добрите решения за града.
- Трудно ли постигнахте такова голяма обединение?
- Никога не е лесно да постигнеш нещо голямо, но при нас егото отстъпи пред желанието Бургас да просперира. Така се роди МК Левицата!