Водещи лекари се оплакаха от кампания срещу медицинското съсловие
Срещу медицинското съсловие се води кампания, заради което болните вече се страхуват да се лекуват. Това обявиха на специална пресконференция директори на болници и представители на лекарския съюз, цитирани от БТА. Според лекарите пациентите са в стрес и масово отказват да бъдат оперирани, да се ползва упойка, а бременни се страхуват от предстоящите си раждания.
Това е вредно за цялото общество и няма държава, в която да съществува подобна ситуация, каза проф. Милан Миланов от "Пирогов". Според проф. Миланов е необходимо преразглеждане на правилата и стандартите за лечение .
Във всяка болница има смъртни случаи, като в тези с повече от 300 легла всеки ден умират 8-15 пациенти, каза ген. Стоян Тонев - началник на Военномедицинска академия /ВМА/. Само във ВМА има апарат за спасяване на пациенти, поразени от сепсис, допълни той. По думите му проблемът е в стара апаратура или липса на добра апаратура в болниците, а изборът на екип, който трябва да правят пациентите, е дискриминационен акт и обида за лекарите.
Специалистите са единодушни, че основният проблем е сгрешената реформа в здравеопазването, липса на връзка между доболнична и болнична помощ и липса на адекватно финансиране. Всяка болница прави анализ на дейността си, включително и за смъртните случаи, настъпили в нея, каза проф. Генчо Начев, директор на болница "Св.Екатерина". Целта е да не се допускат нови, обясни той.
Средната майчина смъртност в България е 13 на сто хиляди, обяви председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов, като се позова на данни от Световната здравна организация.
За 2009 г. в страната са починали 4 родилки, през 2008 г. - 5, през 2007 г. - 9, а от началото на 2011 г. досега - 6, каза още д-р Райчинов. Мъртвородените деца за 2009 г. и за 2008 г. са малко над 500.
Майчината смъртност в Австрия и Белгия на сто хиляди раждания е 5, във Франция - 8, в Гърция - 9, в Румъния - 27, във Великобритания - 12, в САЩ - 24, в Турция - 23, а в Афганистан - 1400.
За последните две години са произнесени пет присъди за отнемане на лекарски права за период от една до три години, уточни д-р Райчинов. За тази година от прокуратурата са извършени 16 хиляди проверки на болници, като 104 от тях са преминали в досъдебно производство, каза ген. Стоян Тонев,
началник на Военномедицинска академия.
През последния месец имаше няколко случая на починали родилки, чиито близки посочиха като причина за това лекарската небрежност. Роднини на починали пациенти проведоха няколко протеста в София с искане да бъдат въведени по-строги наказания спрямо лекарските грешки.