ПП-ДБ посочват три големи проблема на Бургас и три решения за тях
Икономика, образование и младежки политики, чист и зелен Бургас - това ще бъдат нашите приоритети, заявяват кандидатите за общински съветници от ПП-ДБ
Ние, кандидатите за общински съветници от ПП-ДБ смятаме, че Бургас е прекрасен град, който все още е далеч от достигането на своя пълен потенциал. И поне до момента проблемите му са били елегантно замитани под килима.
Неумолимата статистика показва, че Бургас заема тъжното второ място в страната по брой заминаващи студенти. Младите напускат Бургас и неслучайно градът ни е на 14-то място по показател „средна работна заплата в страната“.
Той е на място след Пазарджик, Габрово и Шумен. Иначе казано Бургас е с красива външност, но пуст и празен отвътре.
Като кандидати за общински съветници на коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ набелязваме три от най-належащите проблеми на Бургас и предлагаме конкретни мерки за разрешаването им.
Икономика
Всеки бургазлия ще потвърди, че Бургас се нуждае от добре платени работни места. Но как да се създадат те?
1. Развитие на индустриалните зони. Общината не бива да бъде пречка, а партньор на потенциалните инвеститори, които имат интерес да изградят свои представителства в Бургас. Крачка в тази посока е улесняване на процедурата по придобиване на терени и разрешителни. Втора крачка е изграждането на подходяща инфраструктура.
2. Привличане на иновативни и високотехнологични предприятия. Бургас притежава огромен потенциал да се превърне в един от центровете на информационните технологии в България. В града вече имат офиси някои от големите ИТ компании като Scalefocus, Fadata, Musala, IBA, Sutherland, Regiocom и други. Но за да не е стихиен този процес, е нужна целенасочена стратегия по привличане на още фирми и кадри от бранша, която да е базирана на проактивни информационни кампании в страната и чужбина и облекчаване на данъчната политика на града. Всичко това с цел да се даде основателна причина бизнесите да се преместят в Бургас.
3. Намаляването на енергийните разходи на общината и гражданите. Общината може да работи заедно с държавата за популяризиране енергийните общности и приемане на нерестриктивна наредба за организацията им. Да се поставят фотоволтаични панели на всички подходящи общински сгради, както и да се стимулира монтирането на подобни съоръжения на покривите на жилищни сгради, което може да бъде насърчено с намаляване на местни данъци и такси. Това също би довело до по-ниски енергийни разходи целогодишно.
Образование и младежки политики
Какво е нужно, за да останат и да започнат да се връщат младите хора в Бургас? Разбира се, всичко започва от образованието.
1. Развитие на менторски програми за младежи и достъп до кариерно ориентиране за всеки млад професионалист. С помощта на ментори децата могат да задълбочат знанията си в определени сфери и да се сдобият с практически опит и умения Разбира се, за да не търсят младите хора опит в други градове, те трябва да имат възможност да го придобият в Бургас. Общината трябва да насърчи взаимодействието между бизнеса и професионалните гимназии, чрез предлагане на паралелки с дуална форма на обучение и осигуряване на стажове.
2. Предоставяне на качествено университетско образование и повишаване авторитета а Бургас на картата на университетското образование. Тук акцентът трябва да е върху развитието на повече технически специалности. От първа необходимост е да бъдат разкрити места за обучението на учители по математика, каквито в момента са дефицитни или направо липсват. Да се отвори филиал на Технически университет - София перфектно ще надгради това, което в момента се предлага в университета „Асен Златаров“ и Бургаския свободен университет. Мерки могат да се вземат още в гимназиален етап с разкриването на нови паралелки с професионална насоченост към сферата на медицината, здравните грижи и социалните услуги, както и към природните науки.
3. Увеличаване на младежкото участие в процеса на правене на политики. Един от начините за подобряване на местните младежки политики в Бургас е да се увеличи участието на младите хора в процесите на правене на политики. Това може да се постигне чрез създаване на младежки съвети, провеждане на редовни консултации с младите хора и включване на представители на младежта в органите за вземане на решения. Да се насърчи училищното самоуправление, което спомага децата да се почувстват част от училищната общност. Това би допринесло за изграждането на гражданско самосъзнание и култура у децата още от ученическите години.
Чист и зелен Бургас
Бургазлии много често се оплакват от чистота в града и конкретно от качеството на въздуха. Нашите предложения са:
1. Увеличаване броя на действащите автоматични измервателни станции с разширен обхват на измерваните замърсители в Бургас и околностите му. Настояваме в кратки срокове да бъде сформиран контролен екип за нощни дежурства (от 22.00 до 6.00 часа, особено през почивните дни) с основна цел установяване на въздушни замърсявания от миризми (микс от газове). Този екип да може да реагира своевременно при обгазяване и да си партнира с контролните органи, които да налагат на замърсителите ефективни санкции за миризми.
2. Като дългосрочна мярка предлагаме да бъде създаден изолиращ зелен пояс от вътрешната страна на оградата на производствената площадката на „Лукойл – Нефтохим” Бургас. Поясът да бъде от подходящи за целта видове дървесно-храстови растения, с широчина поне 50-100 метра (при възможност) и съобразен с всички съвременни изисквания в тази област. Ако няма възможност този зелен пояс да бъде изграден само от вътрешната страна на оградата, да се търсят възможности за реализация в общински и/или държавни терени, намиращи се в непосредствена близост. Това може да бъде допълнено и с изграждането на нови велоалеи до по-отдалечените райони на гр. Бургас – М. Рудник, Д. Езерово, Лозово, Г. Езерово, Ветрен, Банево и др. По този начин биха се създали предпоставки за намаляване на автомобилния трафик.
3. Изследване относно здравния статус на представителна извадка от гражданите на гр. Бургас, живущи в районите около големите промишлени замърсители. Това ще даде отговор на въпроса дали има пряка връзка между евентуално констатирани здравословни проблеми и качеството на чистотата на атмосферния въздух. За предприемане на съответните ефективни мерки срещу замърсителите ще е нужна и подкрепата на Регионалната инспекция по околната среда и водите, както и на Регионалната здравна инспекция.