Ивицата Газа на картата - вижте детайли за най-обсъжданото сега парче земя
Обединените нации считат хората от Ивицата Газа за бежанци
Атаката на Хамас в Израел отново вкара Ивицата Газа в светлината на медийните прожектори след известно затишие. Докато сега конфликтът там се отразява ежечасово, някои от основните факти за това парче земя, населявано от палестинци, остават неизвестни за повечето хора. Ето някои от тях, структурирани графично от visualcapitalist.com.
Демография
Ивицата Газа има прираст на населението от 3.9 - това означава, че във всяко семейство средно се раждат по 4 деца. Резултатът е, че почти половината от хората, живеещи там, са деца. По-голямата част от това растящо по брой население живее в претъпкани градове и лагери, някои от които се водят най-гъстонаселените места на планетата.
Обединените нации считат хората от Ивицата Газа за бежанци. След много десетилетия бежанските лагери там са се превърнали в постоянни микро села, които се сливат с околните урбанизирани зони. Повече от 80% от населението пък разчита изцяло на международна помощ за храна и основни услуги.
По отношение на религията над 99% от всички в Газа са сунити, което е подобно на ситуацията в Египет и други северноафрикански държави.
Контрол
Някои описват Газа като модерен концентрационен лагер. Израел въведе сухоземна, въздушна и морска блокада на малкия терен още през 2007 г., когато Хамас пое контрола на Ивицата, а от Тел Авив сложиха етикет „вражеска организация”. Сухоземната границата на Ивицата Газа е като крепост - високи бетонени стени и телена ограда над тях обсаждат зоната от всичките ѝ страни. Тези стени следват т.нар. „Зелена линия” - демаркация, поставена след края на Арабско-израелската война. До самата граница пък има и 100-300 метрова буферна зона, до която достъпът е строго забранен.
Два са начините за излизане и влизане в Газа. Първият е на юг към Египет, а вторият - на север към Израел. Ограничен брой хора могат да пресичат тези пунктове годишно. През годините източното КПП, което също граничи с Израел, бе изоставено и затворено.
Въздушното пространство на региона също се контролира директно от Тел Авив. В това число влизат и рестрикции за електромагнитното пространство, което означава, че повечето палестинци работят с 2G и 3G интернет връзка.
Инфраструктура
Повечето от инфраструктурата в Газа е в трагично състояние. Целият регион например се обслужва от една единствена дизелова бензиностанция. Електрозахранването се доставя директно от Израел, но дори и когато няма конфликт, проблем с тока има - в голяма част от времето той не е достатъчно.
Газа се снабдява с вода от подземните води. Единственият такъв източник обаче е на път да се изчерпа. Използва се и завод по десалинизация - пречистване на морска вода. Международните помощи все пак помагат за изграждане на някаква сравнително добра инфраструктура, но продължаващите удари с ракети поетапно я унищожават.
Та в тази връзка тия араби там много ми приличат на нашите цигани. Трудно ми е да повярвам, но има връзка бедността с мръсотията. Макар в Газа плажа да може да се изчисти за една седмица с ученически бригади и всички да живеят една идея по-добре, на никой не му пука.
ZIRAAT Bankaasi-Tutkey
LEBANON GULF Bank
BURKHAN Bank Kuwait
QATAR National Bank
SAUDI British Bank
VolksbankLiechtienstein
CAIC Invest Fund
Garanti Bankaasi Turkey
Даже хубавота пилешко и агнешко праща БОКО на арабите а на вас внася развалено пилешко със салмонела от Полша
ШИШИ Пеевски изнася овче сирене за Дубай а на вас продава боклуци със палмаво масло
Те и без това в Европа чалмите живеят без да работят, дали са им храна, подслон ,дрехи , горките емигранти , бягат от война и вършат золуми в европейските страни. Уж били образовани, културни , а посягат на слабите- възрастни, деца , жени. Това е арабска култура , щяха още да живеят като аборигени с копия в ръце , ако не бяха обучени от западни специалисти.
Пример - преди повече от десетилетие в Сомалия - пак драма със заложници ( американски). Местните ми разправят - някви маскирани унищожиха две села , заедно с децата и кучетата . За това не пипаме Американски и Руски кораби, точка.