Конфликтът в Близкия изток оголи междуинституционална война в България
Любопитно е дали и тя ще се разрасне
Ескалацията на конфликта между Израел и групировката „Хамас“ тези дни предизвика въпроси и за сигурността в България. Войната може да се разрасне и да обхване и други държави от региона.
Напрежението в Близкия изток обаче оголи и ситуацията на „студена война“ между част от институциите у нас. А това само по себе си също може да е риск за България.
Във връзка с израелския казус президентът Румен Радев вместо да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) – орган, регламентиран в Конституцията, реши да създаде друг формат. Това ще е „консултативна среща“, която ще се занимава с рисковете и заплахите пред националната сигурност „в резултат на актуалните конфликти“.
На въпросната среща, която трябва да започне днес в 18 ч., са поканени всички лица, регламентирани в Закона за КСНС, но с някои съществени изключения. Радев е пропуснал представителите на шестте парламентарни групи. Игнорирал е и министърът на финансите Асен Василев – съпредседател на партия „Продължаваме промяната“ (ПП).
Покана е отправена към премиера Николай Денков, както и към министрите на отбраната, на вътрешните и на външните работи, които според закона следва да участват в КСНС. Привикани са и ръководителите на спецслужбите.
От Народното събрание Румен Радев е поканил единствено председателя на институцията Росен Желязков. Но пък той е „само пръв сред равни“ в парламента, както гласи известното клише. Радев фактически игнорира всички парламентарно представени партии.
За „консултативната среща“ бе съобщенo от администрацията на президента вчера в късния следобед.
Иначе според закона държавният глава трябва да свиква КСНС на редовни заседания „най-малко един път на три месеца“. Това обаче не се случва. Изглежда, че нито Радев, нито предишните президенти намират смисъл от този орган.
Сегашният държавен глава влезе в остър сблъсък с ПП след последните парламентарни избори и дори откровено се опита да саботира съставянето на правителството „Денков“ с техния мандат.
В края на май той бе попитан дали ще свика КСНС.
"На КСНС се водят заседанията при закрити врата и се работи с класифицирана информация. От изтеклите записи става много ясно, че аз много трудно ще допусна някои хора да седнат на масата, където да се обсъжда класифицирана информация", отговори Румен Радев.
Той имаше предвид записа от онлайн заседанието на Националния съвет на ПП, разпространен вероломно от депутата Радостин Василев.
Любопитно е, че днес от пресцентъра на парламента обявиха, че и „Председателският съвет в Народното събрание ще заседава във връзка с войната срещу Израел и войната в Украйна”. Това ще се случи утре в 11 ч.
Участие ще вземат председателят на Народното събрание и председателите на парламентарните групи. На заседанието ще бъдат поканени също министър-председателят Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел, министърът на отбраната Тодор Тагарев, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, главният секретар на МВР Живко Коцев и ръководителите на службите за сигурност.
Тук съставът е почти същият като на „консултативната среща“ при президента. Разликата е, че ще присъстват председателите на парламентарни групи, а ще отсъства държавният глава. Инициативата, изглежда, е поставена като контрапункт на срещата при Румен Радев.
Любопитно е дали днес на „Дондуков“ 2 ще отидат премиерът Николай Денков, който е в ръководството на партия „Продължаваме промяната“, вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, която е от ГЕРБ, както и нейният съпартиец Росен Желязков – председател на НС.
Ако те бойкотират държавния глава, това означава, че студената война на Радев с (част от) партиите и парламента може да се разрасне и да обхване и други институции.
https://m.president.bg/bg/cat70/Konsultativen-savet-za-nacionalna-sigurnost
Че те са най-големите капацитети и могат да ръсят мозък...колкото го имат де.
Манипулация няма да мине!