Денков: 1-2% може да поскъпне токът догодина
Кабинетът обмисля механизми, които да не позволят съществен скок на електроенергията
Цената на тока е до средата на 2024 г. и след това има механизми, които няма да позволят поскъпване на тока повече от 1-2%, заяви премиерът Николай Денков. В жива видеовръзка, излъчвана на страницата на Министерски съвет във Фейсбук, министър-председателят заяви, че има твърде много спекулации по темата за цената на тока и че ще се въведат механизми, които няма да позволят поскъпване на тока.
Депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за енергетиката, внесени от Министерския съвет, за либерализация на пазара на електрическа енергия на едро до края на 2023 г. при запазване за битовите потребители на регулиран пазар до 2026 г. Според вносителите цената на тока за бита няма да се увеличи. Компенсациите за битовите клиенти ще се изплащат по механизъм, сходен на компенсациите за бизнеса:
"Никой не може да си позволи и няма да позволи съществено поскъпване на тока. Но в същото време трябва да осигурим конкуренция за работещите в сектора, това е смисълът на тези промени." Електромерите ще бъдат задължение на разпределителните дружества, те трябва да ги сложат и да ги платят. Това е тяхна работа по закон, каза премиерът.
Премиерът коментира, че правителството е рестартирало почти всички сектори и посочи, че е станало ясно, че в сектори земеделие и енергетика има много натрупани проблеми, които са замитани под килима с годините. Денков каза, че правителството промени начина на субсидиране така, че да подпомогнем малките и средните производители. По думите му се е наложило да се рестартира изцяло процеса по преговори за влизане в еврозоната и Шенген.
По повод протестите на енергетиците и миньорите Денков каза, че неслучайно голяма част от участниците са партийни лица. Според него организаторите имат политически искания и правителството ги разграничава от "истинските притеснения на миньорите и енергетиците".
Денков е категоричен, че преходът към зелена енергия ще се случи и че България закъснява със стъпките в тази посока: "Трябва да сме наясно, че енергетиката се променя и то много бързо. Ако някой мисли, че може да останем както е било, просто не е разбира ситуацията. Промените ще се случат, а тези териториални планове всъщност помагат на енергетиците да се адаптират по-добре."
Според Денков енергетиците и миньорите все още са заблудени от хора с политически амбиции, но никой няма полза от нагнетяване на напрежението.
България гласува електричеството да стане 48 евроцента - като в развитите държави на ЕС.