Как се роди тази звезда - от шлосер в бургаски завод до един от най-гениалните ни композитори
Вижте неразказаната история на Тончо Русев
Като шлосер във вагонния завод „Червено знаме“ в Бургас е работил големият композитор Тончо Русев (1932-2018). Той е изкарал цяла година там, тъй като по онова време било на мода след завършване на гимназията да се отиде в производството, пише вестник Ретро.
„От главата до петите бях омазан в масло, но това ми помогна и да не загубя трезвата си преценка за живота. Когато не бях на смяна, свирех по клубове и вечеринки, а консерваторията за мен беше нещо като химера“, разказваше приживе маестрото. Свързан е с музиката от дете – баща му Роси Тончев е локомотивен машинист, но свирел прекрасно на акордеон и мандолина. Брат му пък е бил брилянтен майстор на валдхорната. Като ученик бъдещият ваятел на шлагерите се записал в училищната духова музика, където свирел на няколко инструмента. „В гимназията надувах баритон, но с тромпета можех да свиря навсякъде. Бях лидер в бенда. Татко видя, че съм музикален, и замени скъпия си часовник, с който следеше разписанието на влака, за тромпет. Никога няма да забравя дара му“, казваше Тончо.
По това време Русев взема уроци по тромпет от солиста на бургаската филхармония Димитър Ганев. Става един от най-добрите тромпетисти и кандидатства в Музикалната академия, която завършва в класа на проф. Кърпаров през 1955 г. и започва да работи като оркестрант в симфоничните оркестри на Бургас, Перник и Софийската опера. През 1957 г. под ръководството на Бенцион Елиезер той, Сашо Сладура, Вили Казасян, Тодор Стойков и Любомир Оджаков създават оркестъра към новообразувания Сатиричен театър. Следващата среща е с Морис Аладжем. Тя ще се окаже съдбоносна в изпълнителското и композиторското израстване на Тончо Русев, защото по онова време Морис Аладжем, който вече се е наложил като изключителен саксофонист, автор и аранжор на забавна и танцова музика в България, кани за оркестрант тромпетист своя млад колега в най-модерния тогава ресторант в София – „Копитото“. После става част от първия състав на Биг бенда на БНР, съосновател е на оркестрите „Балкантон“ и „Спектър“, ръководи отдел „Естрада“ към Концертна дирекция, в края на 80-те е директор на дирекция „Българска естрада“.
Композиторът написва първата си песен през 1965 г. – „Звезди“, в изпълнение на Георги Кордов, текстът е на Дамян Дамянов. Оттогава Тончо Русев не спира да твори. В продължение на над пет десетилетия неговите песни са изпълнявани от повечето известни български певци и певици.