Университет „Проф. д-р Асен Златаров” отбеляза 60-годишнината си, планира се изграждането на нова сграда в кампуса
Тази година броят на новоприетите студенти е над 1100 - с 10% повече спрямо миналата година
Бургаският Университет „Проф. д-р Асен Златаров” отбеляза 60-годишнината от основаването си с откриване на уникална изложба, представяща успехите на студентите в областта на химията. По повод честването на специално организирана пресконференция ректорът на ВУЗ-а проф. д-р Христо Бозов даде отчет за дейността на университета и разкри какви са плановете за бъдещото развитие на най-голямото държавно висше учебно заведение в Бургас.
В „Проф. д-р Асен Златаров” в момента работят 5 факултета - по обществени науки, по технически науки, по природни науки, по обществено здраве и медицински. Има 3 колежа, където се обучават професионални бакалаври по туризъм, технологии и медицина, както и един департамент за преквалификация, през който всяка година преминават над 1000 учители.
През учебната 2023-2024 г. са се записали около 1100 нови студенти, което е с 10% повече от минала година. Дипломират се 1395. В университета работят над 500 човека, от които 300 са преподаватели и хабилитирани лица. Те работят в 17 професионални направление и 83 специалности.
„Университет „Проф. д-р Асен Златаров” е широкопрофилен, преподават се почти всички науки. С помощта на много хора - народни представители, общински съветници, кмета и ръководството на университета успяхме преди 5 години да открием Медицинския факултет. Горди сме да се похвалим, че за този кратък период, сега от Министерския съвет гласуваха, че приемът в него се увеличава почти двойно - от 23 на 40 студенти всяка година”, каза проф. д-р Христо Бозов.
Ректорът разкри част от плановете за бъдещото развитие на университета и кампуса. Една от първите стъпки, които са запланувани, е да се изгради нова сграда. Тя ще се намира между сегашния Медицински корпус и общежитията и ще приюти нова модерна библиотека, каквато е необходима на университета. В нея още ще има редица зали за преподаване и аудитория, а крайната цел е тя да приюти бъдещия факултет по фармация. „Имаме необходимия преподавателски състав и ще искаме там да се развива научна дейност - за разработване на нови лекарства, които ще спомогнат Бургас да стъпи на картата на фармацевтичната индустрия”, каза Бозов.
Предвижда се още и откриването на департамент по езиково обучение. Такъв ще е необходим, тъй като чуждестранният прием се увеличава с всяка година. Към момента във Факултета по медицина се обучават около 60 студенти от други държави, като това налага както да се въведе обучение по английски, така и такова по български език.
С постановление №162 от 27 септември 1962 г. е взето решение за създаване на висше училище в Бургас. Това намерение става факт през есента на следващата година. На 5 октомври 1963 г. - точно преди 60 години - е проведен първият академичен съвет, на който е избран първият професор на висшето училище - проф. Александър Липчински. На следващия ден, под негово ръководство, е извършено тържественото откриване на учебната година, която започва с 270 студенти, разпределени в 5 специалности.
През 1967 г. Химико-техническия институт се преобразува във висше учебно заведение с името ВХТИ „Проф. д-р Асен Златаров”. Името не е избрано случайно. През 1970 г. е извършена първата защита на кандидатска дисертация, днес наричана научна и образователна степен „Доктор”. Защитава я Аристотел Димов, който е и един от бъдещите ректори на Университета.
През 1981 г. стартира подготвителното отделение за чуждестранни студенти от 52 държави. През 1988 г. ВХТИ се присъединява към Магна харта и гарантира да изпълнява всички европейски принципи, характерни за университетите. През 1995 г. отново висшето училище е преобразувано - вече в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”. В рамките на 2 години към него са приобщени всички полу-висши училища в града и стартира в началото на новия век с 3 факултета, 3 колежа и 2 департамента.