Ако искате отпечатък от удавник – изпържете му ръката!
Тузарската зала Компас на хотел България в Бургас бе превърната в снимачната площадка на „От местопрестъплението“ - вземаха отпечатъци от пръсти, отливаха следи от обувки и се даваха инструкции как правилно се снима труп. Тези и още други любопитни умения показа Христо Павлов - асистент по криминалистика в БСУ. Криминологът беше гост лектор на семинара „Следи винаги остават“ организиран от клуб „Юрист" към сдружение „Младежки глас“, на който бяха дошли ученици и студенти от целия Бургас.
Завладени от
криминалните сюжети желаещите да получат
информация от първа ръка бяха много -
като как се разкриват големите
престъпления у нас и как нестандартни
начини помагат за запазване на следите. А такива винаги има.
Например кожата на престоял във водата труп е подута и от нея трудно се свалят пръстови отпечатъци за идентификация по стандартния начин. Проблемът е, че плътта понякога почти е в състояние на разпад, особено ако тялото е било дълго време във водата. В такива случаи съдебните лекари режат пръст или китката на удавника и я потапят в сгорещено олио. Миризмата е отвратителна, но от така опържения крайник бързо и лесно се сваля необходимата информация.
А ако случайно се чудите как да запазите следа от обувка в пясъка – напръскайте я с обикновен лак за коса. Асистентът обясни още как правилно се правят снимки от местопрестъпление. Например труп се снима отляво, отдясно или надвесени отгоре, така че да се обхване цялото тяло. След това се правят близки планове на нараняванията по тялото. По това как са оставени следите от крачки пък се разбира дали един престъпник е бягал, ходил, дали е вървял напред или назад.
Това да си ползваш службата и да вземеш пари за да прехвърлиш вина на други хора и прикриеш престъпници го няма даже и във филмите