Иван Деспов: Ще работя за развитие на алтернативния туризъм в община Созопол
Една от точките за алтернативен туризъм е планинският туризъм – кратки туристически пътеки с умерено облагородяване на районите и места за отдих, обясни Иван Деспов
Иван Деспов е кандидат за общински съветник за община Созопол с бюлетина 68 и преференция 115. Израснал е в Черноморец, завършил е Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ със специалност „Психология“.
Занимава се с младежки дейности. Бил е участник в различни проекти за обмен по Еразъм+, както и доброволец в други, свързани с облагородяване на градска среда, екология, туризъм, маркетинг. Активно участва в граждански инициативи. Заемал е ръководни позиции в различни фирми и е бил консултант на свободна практика.
В момента развива бизнес, свързан с преживявания, обучения на деца и младежи с насоченост към природата, планината и приключенията. С какво би допринесъл за развитието на община Созопол, Иван Деспов пред Флагман.бг.
- Г-н Деспов, Вие сте млад човек, занимавате се с бизнес, защо искате да станете общински съветник?
- Следя и се опитвам да участвам активно в събитията, които могат да направят община Созопол още по-привлекателно място и за живеене, и за туризъм. На последната сесия на Общинския съвет видях, че има съветници, които сега искат и да управляват общината, а изобщо нямат представа от управлението на общинските средства.
- Какво имате предвид?
- Станислав Губеров се изказа изключително неподготвено и некомпетентно за пренасочване на финансови средства без изобщо да има представа, че парите за една дейност в бюджета не може да се прехвърлят за друга.
Изслушвайки друго изказване на кандидат-кмета от ГЕРБ относно неговите виждания за туризма в община Созопол, видях още един опит да се упражнява върху теми, от които не разбира. Става въпрос за неговите идеи за екопътеки в Странджа. Първо - той не прави разлика между еко пътека и туристическа маршрут.
Такъв е маршрутът от Черноморец до местността Бакърлъка, който направихме по време на първите вълни на Ковид кризата. Подготвили сме и сме трасирали веломаршрути от Атия, Черноморец, Равадиново до Бакърлъка.
Екопътеката пък е интерактивен туристически маршрут, който цели да запознае туристите с особеностите и забележителностите на района, като подтикне туристите да се въвлекат в преоткриването им и обърне внимание за съхранението им.
Освен това, г-н Губеров явно не знае, че Природен парк Странджа не влиза в територията на община Созопол.
Самата планина Странджа е известна със своята колоритност – множество долмени от бронзовата епоха, параклиси, оброчища, та чак до възрожденската епоха и типичните къщи за това време са добре съхранени.
За жалост повечето от тези неща не са в нашата община.
Аз, като активен участник като доброволец в създаването на стотици километри туристически пътеки и в частност инициативата „Странджа достъпна за всеки“ на Туристическо Дружество „Насам-Натам“, имам основни компетенции.
- Какви ще бъдат Вашите предложения в тази посока?
- С оглед на иначе разнообразната флора и фауна на Странджа, но и съобразявайки се с релефа, имаме стратегия за развитие на алтернативен туризъм в община Созопол. Това е и една от линиите ми на експертиза, с които мога да допринеса за развитието на общината.
Една от точките за алтернативен туризъм е планинският туризъм – кратки туристически пътеки с умерено облагородяване на районите и места за отдих.
Със заложените проекти на администрацията на Тихомир Янакиев за вело връзките Черноморец – Градина – Златна Рибка , Златна Рибка – Равадиново, можем да кажем, че в обозримото бъдеще ще имаме един много предизвикателен и красив веломаршрут, който ще включва морето, планината, местни забележителности и други алтернативни места за отдих и спорт.
Туристите не търсят само подслон и храна, те искат емоции и преживявания, които да им оставят дълъг и приятен спомен. Все по-популярно става къмпингуването. Тези хора имат своите особености, а душата ми е именно от тяхната порода.
Друга точка е приключенският туризъм – дейностите, свързани с преживявания, са много популярни сред хората и се търсят, а нашата община може да предложи някои и от тях и има дадености и основа за развитие на разнообразни активности, които ще разясним в стратегията ни.
Можем да използваме двете пристанища в Черноморец и Созопол, които и сега помещават лодки, които предлагат морски преживявания и да се развие и тази дейност за познавателен туризъм. Интересни са малките островчета Св. Петър, Св. Иван и Св. Тома (Змийският остров).
В заключение искам да кажа, че туризмът се е утвърдил като водещ икономически сектор на територията на общината и администрацията на Тихомир Янакиев има изработен проект, с който да кандидатсва за отпуснатите 5 млн лева за реклама в сферата на туризма за морските общини. Затова вярвам, че мога да допринеса към отбора и екипа с компетенции и опит.
Гласувайте за мен с бюлетина 68 и преференция 115.