Айнщайн в джоба? Студентите от Университет „Проф. д-р Асен Златаров” общуват с ИИ чрез добавена реалност
Аватарът, който се „появява” в стаята чрез добавена реалност и мобилно приложение, може да бъде персонализиран в зависимост от потребностите
В джоба на почти всеки човек в наши дни се намира устройство, което съдържа цялата колективна информация на човечеството - от най-обикновената рецепта за бъркани яйца, до сложните физични уравнения, дали начало на дигиталната ера в края на миналия век. Проблемът обаче е, че невинаги човек може да стигне до търсената от него информация по конвенционалния метод - чрез търсене в, да речем, Google. И понякога самото търсене е по-сложната стъпка. Със скорострелното развитие на технологиите обаче и това скоро ще бъде решено, а на гребена на вълната сега изглежда е бургаският Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.
Студентите там имат възможността да използват специално приложение, което им дава възможност да „контактуват” с учени от онази епоха в науката, която доказа релативистичната натура на вселената и квантовата и микроструктура. Да кажем, че всеки един от тях има Айнщайн в джоба няма да е кой знае какво преувеличение.
„Имаме приложение, което през обикновен мобилен телефон и бърз интернет, създава добавена реалност”, започва разказа си проф. д-р инж. Сотир Сотиров пред Флагман. Той е създателят на Катедра „Компютърни системи и технологии” в Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, ръководител е и участник в редица международни и национални проекти за разработване на интелигентни системи. Сега е и зам.-ректор по междунардоната дейност и следдиплмна квалификация на университета.
С помощта на „аватар”, който може да бъде персонализиран в зависимост от потребностите, учениците имат достъп до огромен обем информация, до която могат да достигнат доста по-бързо от обичайното. Как работи системата, обяснява в нашето видео проф. Сотир Сотиров.