Огласиха доклада за нефтопровода, разбунил духовете в Поморие и Бургас
Проектът за строеж на нефтопровода„Бургас-Александруполис ще бъде планиран, проектиран и изграден при спазване на стандартите на най-добрите международни практики, както и в съответствие с изискванията на ЕС за оценка на риска и въздействието върху околната среда. Това се казва в публикувания днес на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) доклад за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на нефтопровода, съобщава Инвестор.бг.
Докладът, който беше връщан от министерството за доработка три пъти, е обемен и изключително подробен на експертно ниво и включва множество проучвания на почвите и водите на географския район, където се предвижда да премине трасето на нефтопровода.
Съобщението, че докладът е приет, разбуни духовете в Бургас и Поморие, защото хората помислиха, че е одобрен и самия проект. ОВОС-ът обаче е само първа стъпка, тепърва предстоят и обществени обсъждания.
Планираният 42-инчов тръбопровод първоначално се предвижда да транспортира 35 милиона тона суров нефт на година, като проектният капацитет след 4 години ще достигне 50 млн. тона.
Засега експлоатация на съоръжението се предвижда за началото на 2015 г.
Целта на проекта за нефтопровода Бургас–Александруполис е да пренася нефт, произведен в Русия, Казахстан и Азербайджан към дестинации в Европейския съюз, Северна Америка и други международни пазари.
За допълнителното производство на суров нефт, очаквано в близко бъдеще в страни от бившия Съветски съюз, нефтопроводът Бургас–Александруполис ще служи като транспортен път в допълнение към превозването на нефт с танкери през Босфора. Съществуват обаче физически ограничения и опасности за околната среда, смятат експертите, изготвили доклада.
Суровият нефт за Бургас-Александруполис ще бъде транспортиран с танкери от нефтени пристанища в Черно море до Бургас и оттам чрез тръбопровод до Александруполис. В гръцкото пристанище петролът ще бъде натоварван на танкери, които ще го пренасят до крайната дестинация.
Тръбопроводната система най-общо ще има три вида основни инсталации. Едните инсталации ще са за разтоварване на танкери и резервоари за съхранение в района на Бургас и за приемане на разтоварения суров нефт. Другого основно съоръжение от нефтопровода е подземен тръбопровод от Бургас към Александруполис, който включва помпени станции. Предвижда се и строителството на резервоари за съхранение в района на Александруполис, които ще приемат нефта от тръбопровода, и съответно към тях инсталации за натоварване на нефта в танкери.
Проектът се реализира от регистрираната в Холандия фирма Trans-Balkan Pipeline (TBP), която представлява собственик и инвеститор посредством местните си клонове в България и Гърция.
Проектът се основава на тристранно правителствено споразумение между България, Гърция и Русия, което беше подписано през март 2007 г. и впоследствие ратифицирано от парламентите на трите страни. Руските акционери ще имат 51-процентов дял в проекта, а българските и гръцките дялове ще бъдат по 24,5%. На 15 януари 2009 г. проектът беше обявен от българското правителство за „проект от национално значение“.