27 убити във войната за Карабах, стрелят вече и по полицаи в Ереван
Руски военни анализатори обявиха, че арменския "Арцах" е обречен, сепаратистките губят позициите си
27 души са били убити, включително двама цивилни, а повече от 200 – ранени, след като армията на Азербайджан започна вчера "антитерористична операция" в Карабах. Това съобщиха сепаратистките власти, цитирани от БТА. Те обявиха, че жителите на някои села вече са евакуирани.
В същото време руският военен анализатор Борис Рожен коментира в своя Телеграм канал „Colonelcassad“, че азербайджанските власти изискват пълната капитулация на властите в Арцах (б.а. както арменците наричат Карабах). „След това са възможни официални преговори. В случай на отказ ще започне пълномащабна сухопътна операция на азербайджанските въоръжени сили. Всъщност тя вече е в ход и азербайджанските войски продължават да напредват в няколко посоки“, пише той.
„Беспорядък в Ереван. Расте напрежението. Протестиращите се въоръжават и вече има ранени полицаи“, съобщава пък руският телеграм канал „ПередоVой | Новости“.
Карабах е международно признат като азербайджанска територия, но част от нея се управлява от арменски сепаратистки власти, които заявяват, че това е тяхната прародина.
Армения пое контрола над големи части от територията на Карабах във война, което се водеше докато Съветският съюз се разпадаше, припомня Ройтерс.
Азербайджан си върна по-голямата част от Карабах в шестседмичен въоръжен конфликт през 2020 г., приключил с договорено с посредничеството на Русия примирие.
Не е ясно дали действията на Баку ще предизвикат пълномащабен конфликт, но боевете в Карабах може да променят геополитическия баланс в Южен Кавказ, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.
Русия, чието внимание е отклонено от собствената й война в Украйна, се опитва да запази влиянието си в региона, през който преминават газопроводи и нефтопроводи, в условията на засилена активност на Турция, която подкрепя Азербайджан.
В арменската столица Ереван пък снощи избухнаха сблъсъци между полицията, охраняваща централата на арменското правителство, и протестиращи срещу премиера Никол Пашинян, предаде Франс прес, като се позова на арменски медии. АФП отбеляза, че това става след предприетата от Азербайджан военна операция срещу арменските сепаратисти в района Нагорни Карабах.
Полицейският кордон, който е бил замерян с бутилки, е противодействал на тълпа протестиращи, които са се опитали да проникнат в сградата. На кадри, разпространени от арменския клон на американската медия Ар Еф И/ Ар Ел (RFE/RL), се вижда, че някои от стъклата на входната врата са счупени.
Полицията е използвала шумови гранати.
По-рано протестиращите поискаха оставката на премиера Пашинян, критикувайки го, че не е защитил Нагорни Карабах.
"Невъзможно е да имаме лидер, който губи нашите територии", заяви Геворг Геворгян, ветеран от двете войни между Ереван и Баку за Карабах - през 90-те години на миналия век и през 2020 г. "Искаме да покажем, че арменският народ няма да изостави жителите на Арцах", допълни той пред АФП, използвайки арменското име на района.
Друг участник в протеста, Аветик Шалабян, заяви, че "дава на Пашинян съвсем ограничено време да се откаже от декларацията си", направена през май в Прага, с която признава суверенитета на Азербайджан над Карабах, за разочарование на много арменци.
"Ако правителството не защити своите 120 000 сънародници (в Карабах), то е предателско и трябва да подаде оставка". Пашинян "продължава да обещава мир в продължение на три години, но въпреки това стигнахме дотук: започна трета война", каза той.
Междувременно новият лидер на частната военна компания „Вагнер“ Антон Елизаров коментира в своя Телеграм канал думите на Пашинян, който се опита да прехвърли вината за ситуацията в Карабах на Русия.
Русия не е информирала арменското правителство за военните операции на Азербайджан в Нагорни Карабах, обяви прозападно настроеният премиер.
„Самият Пашинян вече обвинява Русия за собствената си небрежност. Той сам провокира (б.а. конфликта), а сега седи и се прави, че нищо не знае“, коментира наследникът на Евгений Пригожин.
Ще видим на какво американците са научили арменците, коментира той.
Преди седмица Армения и САЩ изнервиха руските власти със съвместно военно учение.
Отношенията между Русия и Армения, които са традиционни съюзници, се влошиха, откакто през 2022 г. президентът Владимир Путин започна инвазията в Украйна и особено през последните месеци, тъй като Ереван твърди, че Москва не е успяла напълно отстоява споразумението от 2020 г. за прекратяване на огъня.
Егати дебилите, как ми напомнят на едни други управляващи в една НЕкоалиция...
Естествено е по бившите й граници, сфери на влияние, да избухват конфликти.
В Кавказ винаги са се водили войни между руската и османската империи.
Нищо ново, просто така става когато държавите си отгледат диктатори като путлер и ердо!
Ще мине време и ще се стигне до края на руската империя. Това е неминуемо. Толкова пъти се е случвало, че даже не е интересно.
5-я капацитет пък стигнал до проблясъка,че умните държави премахвали границите.Ама тя и Римската империя е направила същото като 4-я Райх.Въпреки изкуствените интелекти явно не сме си научили урока и искаме пак да нсстъпим мотиката,а либералните простаци даже аплодират нсстъпването.
Къде е братчето му Подоляк-Юри Котела. Не го публикувате вече, защото изригна "положението е критично, доста се лъже за тази война,губим ежедневно ПВО, кораби, вече и подвпдница"!
Между другото товариш Рожин, самата презалкаше Захарова, заяви официално, отвръщайки на обвиненията на Армения, че руските миротворци се изтеглили малко преди атаката на Азерите. А офанзивата се очакваше поне от месец. Ердоган отново в действие след Сочи, но този Кремъл не изрева че Турция не спазва договори. Вовата предпочете да се разбере с Ердо, защото след дръвцето което невеликата армия гризе в Украйна, паРашката няма сили и дава задна навсякъде.
Рожин га га га. Феноменалния източник който твърдеше че Азоф превзели българския кораб и ползвали моряците за заложници. Га га га.