Младата надежда на родното ветроходство Мариян Шангов е гордост за бургазлии
Едва на 12 години той печели първата си награда от състезание в Румъния
Младата надежда Мариян Шангов е роден на 17-ти август 2006 година в Бургас. За крехките си седемнайсет години той има зад гърба си десетки състезания по ветроходство в целия свят и е прославил страната ни на няколко континента.
Освен амбициозен спортист той е и отличник – завършва с отличие ОУ „Братя Миладинови“ гр. Бургас и в момента ученик в 11 клас в Немска езикова гимназия „Гьоте“ Бургас. Гордостта на фамилия Шангови разказа пред Флагман.бг как се подготвя за всяко състезание и какви победи е завоювал до момента.
- Марияне, ти си трикратен републикански шампион в клас ILCA 4, “Ветроходец на годината” 2022, как стана това, случайно ли се постигат тези резултати?
- Може да се каже, че има доза късмет, но преди всичко е в следствие на доста труд и системна подготовка. Особено през зимните месеци, когато в България няма условия за тренировки, се налага да пътуваме често до Гърция, Испания, Малта или Португалия, където участваме в подготвителни лагери и регати. Наистина подготовката изисква отделянето на много време и средства и за това бих искал да благодаря на моето семейство за огромната подкрепата, която получавам.
- Успя да развееш трибагреника ни в Гърция, Малта, Катар и Полша, какво е усещането и с кое постижение се гордееш най-много?
- Да, усещането да се гордееш, че си българин е неописуемо. Това бяха регати с голямо международно участие и много силна конкуренция, но успях да представя себе си и Родината ни на много високо ниво, което ме прави изключително щастлив.
Първата ми победа беше през 2017 на една регата в Румъния, където станах трети при момчета младша възраст в клас “Оптимист”.
Първото място при момчета младша възраст на Републиканското първенство в клас Оптимист през 2018 беше първият ми голям успех, за който се подготвях почти цяла година. Тогава почувствах голямо удовлетворение от постигнатия резултат. Следват участията ми в Европейските първенства в клас “Оптимист” през 2019 г. във Франция и 2020 г. в Словения. Три поредни години-2021, 2022 и 2023 успях да преборя конкурентите си и да стана Републикански шампион в клас ILCA 4. Определено най-доброто ми постижение е 8-мото място на Европейското първенство в клас ILCA 4 през 2022 година в Полша. През април 2023 година получих и приза на Българска федерация по ветроходство “Ветроходец на годината”, за най-добро представяне през 2022 г.
- Ти си състезател на Яхтклуб „Порт Бургас”, какво можеш да кажеш за твоя клуб?
- Яхтклуб “Порт Бургас” е безспорно най-големият и успешен клуб по ветроходство в България. Той е основан през 1976 г. и до момента подготвя състезатели в олимпийски, неолимпийски класове, както и развива килово ветроходство. Разполага с много добра база, материално оборудване, както и да отбележа доказали се квалифицирани треньори и международни съдии.
Тук бих искал да благодаря на Председателя на яхтклуб “Порт Бургас” Евгений Мавродиев, на Краси Наумов, който своевременно информира медиите за клубния живот и най-вече на моите треньори, без които успехите ми нямаше да бъдат възможни.
Иван Василев бе първият ми треньор. Бях на 7 години. Той ме научи да водя най-малката лодка “Оптимист”, да се справям с предизвикателствата на морето и вятъра. Спомням си емоциите от първите регати, от победите и загубите.
Сега той е треньор в Малта и е един от най-добрите треньори в клас “Оптимист” в света.
Коста Стергидов е старши треньор и състезател в ЯК „Порт Бургас“. Той се занимава с напредналите състезатели и има много постижения в този спорт. Миналата година заедно постигнахме най-добрия ми резултат - 8-мо място на Европейското първенство в Полша.
- Кога започна да се занимаваш с ветроходство и какво можеш да кажеш за този спорт?
- През 2014 г. бях на 8 години, първата ми регата беше в Царево и гонките се проведоха при много тежки метеорологични условия - силен вятър, голяма вълна и много от начинаещите състезатели не влязоха да карат,а аз успях да завърша повечето гонки.
Що се отнася до ветроходството мога да кажа, че е един изключително интересен спорт, съчетаващ в себе си много интелектуални и физически качества на състезателите. Това е спорт, в който има много динамика. Освен техниката за водене на лодката и центровката на платната, трябва да се анализират и прогнозират много фактори, като изменения в посоката на вятъра, вълната, подводни течения, позиция на противници и много други.
- Твоят брат също е ветроходец, това помага ли, или засилва конкуренцията?
- Аз съм много благодарен на брат ми, защото ме научи на много неща във ветроходството. Благодарение на неговите успехи и грешки, имахме ясна представа за това, какво е важно и необходимо да правим в подготовката ми. А именно да работим в различни аспекти – освен теоретични и технически знания, да поддържам добра физическа форма, както и да развивам тактически и стратегически умения при участията в гонките. Опитът му беше много ценен за мен. Бяхме заедно на регатите в Катар, Малта и Гърция. Той като треньор и аз - състезател.
- Ученик си в Немската гимназия, а там още много се държи на качественото образование и при вас се учи здраво, как успяваш да се справиш?
- Тук бих искал да благодаря и на моите учители. Отсъствам доста, трудно е, но когато човек си постави цел и се мобилизира, нещата се получават. Бих искал да кажа, че и ветроходството много ми помага в училище – явления и закономерности, които са ми обяснявани от треньорите, после съм срещал и изучавал по някои предмети. Например как се образуват вълните, защо се получава вятър, че той винаги духа от зони с по-високо към зони с по-ниско атмосферно налягане. Движението на яхтата във водата е под въздействието на силите на вятъра в платното, в същото време върху корпуса и платното влияят различни сили на съпротивления и т.н. Пътуванията ми определено допринасят за лесно и бързо възприемане на материала по география. Персийския залив свързвам с участията ми в Катар и Абу Даби, Малта със Средиземно море, Балтийско море с Полша и т.н. По-лесно се усвоява учебния материал, когато си посетил даден район.
- Какво ти предстои през следващата година?
- През октомври и ноември в България ще участваме в две регати. Ноември “32 Athens International Sailing Week 2023” в Гърция, Декември “21 st Euromed International Champinship” в Малта, Януари Световно първенство клас ILCA 6 в Аржентина; Февруари подготовка в Испания, Март Европейско под 21 г. в Испания. От април започват състезанията в България. Август е Европейското в Ирландия. Всичко това е свързано със сериозна организация.