В Айтос днес обясняват как да се опазим живи на пътя
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Информационната среща е част от национална кампания, която ще се разгърне в 19 града на страната и ще има за цел да повиши информираността на българското население по отношение пътнотранспортните произшествия и причините за тях, поведението на участниците в пътната обстановка и възможностите за предпазване на пътя.
По време на събитието жителите на Община Айтос ще имат възможност да вземат участие в провеждането на демонстрации по безопасност на движението и оказване на първа помощ на пътя, томболи и викторини с награди; ще бъдат излъчени информационни филми и ще се разпространяват листовки и брошури с информация за правилата на поведение на участниците в пътната обстановка, както и най-честите нарушения на Закона за движението по пътищата, последствията от шофиране с превишена и несъобразена скорост и под въздействие на алкохол и психотропни вещества .
Партньори на кампанията са КАТ, Регионална здравна инспекция, Държавно-обществена консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението, СБА, Български червен кръст, НПО на национално и регионално ниво, национални и регионални медии.
Пътнотранспортният травматизъм е сериозен проблем за България. За последните 10 години по пътищата на страната в резултат на ПТП са пострадали 100 542 души (9852 загинали и 90 690 ранени).
През 2010 г. са регистрирани 6609 ПТП, в резултат на които са загинали 776 души, а 8078 са били ранени. Над половината от загиналите са в активна възраст–25-64 г. (59.9%), следват хората над 65-годишна възраст (20.6%), младежите на 18-24 години (14.6%) и децата до 17 години (4.9%).
Според статистиката всеки ден по пътищата на България загива поне по един човек. За да дадем предимство на живота е необходимо да променим отношението си към причините, предизвикващи транспортните произшествия. Неспазване на правилата за движение от участниците в пътната обстановка, шофиране с превишена и несъобразена скорост, както и шофиране под въздействие на алкохол и психотропни вещества водят до изключително опасни за живота и здравето на хората ситуации.