Хиляди българи се молят за здраве и благодат на Кръстова гора, разказват за чудеса на Кръстовден
Жена от София сподели, че на това свято място е получила изцеление, а нейни познати, които са се молили да заченат, са станали майки
Имах заболяване, но откакто започнах да идвам на Кръстова гора съм здрава. Щом не пия лекарства и не ходя вече по болници, значи съм изцелена. Това каза пред Нова телевизия жена от София, която от осем години посреща Кръстовден на това свято място.
„Чудеса се случват тук. Всяка година идваме тук за изцеление. Спим в параклисите или на тревата за изцеление. С групичка идваме с автобус от осем години. Няколко жени са идвали, за да заченат и още в първата година са си родили бебе“, добавя тя.
„Енергията тук се чувства. Настръхваш и усещаш изцелението. Долу има едно дърво, което трябва да прегърнеш и да седиш до него. Цяла година то те зарежда със сила“, споделя жената.
„Магнетично е мястото. Зарежда с много положителна енергия“, добавя друга дама.
Православната църква отбелязва на 14 септември Въздвижение на Светия кръст Господен. С Кръстовден, наричан още Гроздоберник, се отбелязва началото на есента. Хиляди вярващи и поклонници се качиха до манастира "Света Троица" в Кръстова гора. Те вярват, че в нощта срещу Кръстовден, небето се отваря и ги дарява със здраве и благодат.
След 12-те параклиса на светите апостоли на манастирския комплекс се намира и кръстът, пред който се отправят молитви за изцеление. Качилите се на Кръстова гора търсят и камъчета, по които виждат кръст. Който намери такова се счита за добра поличба.
Празникът е установен във връзка със знаменателни събития в историята на Христовата църква: чудодейното явяване на Светия кръст на император Константин Велики, намирането на Светия кръст на Голгота от майката на Константин Велики царица Елена, посетила светите места в Палестина, връщането на животворящия Кръст от персийски плен през XVII век.
Именно на този ден се вярва, че се е случило чудото с Христовия кръст. Историята разказва, че усърдна помощница на император Константин била майка му Елена, чиято християнска дейност се изразявала в широка благотворителност на бедните и в построяване на много храмове. Царица Елена в чест на победата на синът цар Константин над Максенций и провъзгласяването му за император на цялата Римска Империя решила да построи на Голготския хълм Величествен храм Св. Възкресение Христово. Когато започнали да копаят основите, открили трите кръста – Христовия и на двамата разбойници.
И трите кръста много си приличали и кой е на Христа не могли да определят. В това време минавало погребално шествие. Царица Елена спряла шествието и допряла първия и втория кръст до ковчега на покойния младеж. Нищо не се получило. Но когато допряла кръста, на който бил разпнат Иисус Христос, станало чудо: мъртвецът оживял и се изправил.
Това чудо зарадвало клетата майчица и сродници, които придружавали погребението и те започнали да прегръщат момчето. Други, които придружавали царица Елена прегръщали и целували Кръста Господен. Така кръстът от средство за наказание станал средство за спасение. Кръстът станал символ и знаме на Християните и с него те побеждавали всяко зло.
Оттогава всяка година на 14 септември Св. Кръст се изнасял за поклонение и колкото болни потърсели Божията милост, я получавали, а благоразумни християни решили да разделят Св. Кръст на три части: една част останала в Йерусалим, друга изпратили в Рим и трета част в Константинопол (Цариград). Частта, която дали на Константинополската патриаршия, била сложена в специална ракла, обкована със злато и сребро.
След страданията и разпятието Христови кръстът се превръща в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха. Той олицетворява жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството. На този ден църквата извършва поклонение пред Светия и животворящ Кръст Господен. По традиция на Кръстовден се спазва строг пост. Според народния обичай този ден се свързва с края на лятото и началото на есента. Осветява се семето за посев и се започва гроздоберът.
Имен ден днес празнуват Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана.
Честит празник!