ДПС вече действа не „тихо и отзад“, а шумно и с Пеевски напред
Партията на Доган постепенно получава все повече позиции в управляващото мнозинство
ДПС, изглежда, ще има все по-сериозна роля в управляващото мнозинство на ГЕРБ и ПП-ДБ. Такива са индикациите в началото на новия политически сезон след лятната ваканция.
В разговорите на лидерско ниво между ГЕРБ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), които се провеждат периодично, в петък са се включили и представители на ДПС. Това разкри пред репортери председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
„Нека не „опаковаме“ срещата като лидерска или такава на коалицията; важното е, че днес се проведе среща между подкрепящите правителството партии, на която в много работен и делови порядък уточнихме важните приоритети така, както ги заявихме и в първия ден на новата пленарна сесия. Това са законите, които ще осигурят и второто плащане на Националния план за възстановяване и устойчивост. Това са законите, които ще направят възможни влизането на България в еврозоната. Ние по Шенген отговаряме на всички условия; знаете, че там решенията са политически, но въпреки това имаме воля да продължим да работим за това да убедим нашите европейски партньори, че отговаряме на всички изисквания“, заяви Атанасова.
Попитана ДПС били ли са на тази среща, тя отговори: „Да. Присъстваха колегите, които и без това участват в разговора за подкрепа на конституционни промени, защото тази сесия това ще е един от акцентите на работата на пленарната зала и на нас, народните представители.“
След въпрос на „Флагман“ ГЕРБ ли кани ДПС на срещите на мнозинството, Десислава Атанасова леко се засегна: „Ние сме колеги, които застанахме заедно зад конституционните промени. Няма никакъв смисъл в момента да отговарям на подобен въпрос, защото се уведомяваме по най-различен начин. Винаги инициатор е някой от управляващото мнозинство. В този смисъл, ако има въпроси, които касаят ГЕРБ, които касаят ПП, или въпроси, които касаят конституционни въпроси, форматът на уведомяване е различен.“
Припомняме, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ заедно имат достатъчно мнозинство за подкрепа на правителството. Те разполагат със 132-ма депутати.
Двете формации се съгласиха да излъчат управление въпреки тежкия конфликт през годините между тях.
Любопитна обаче е ролята на ДПС в тази игра. Преди кабинетът да бъде гласуван, председателят на партията Мустафа Карадайъ предупреди остро ГЕРБ да не подкрепя правителство с мандата на ПП-ДБ.
Няколко дни по-късно обаче при избора на Министерския съвет от Народното събрание Карадайъ и Делян Пеевски, който все повече се изявява като неформален лидер на ДПС, гласуваха „за“ кабинета с премиер Николай Денков. Останалите депутати от партията на Доган пък изобщо не участваха в гласуването.
А Пеевски и Карадайъ обясниха, че са били „за“, но не защото подкрепяли правителството, а защото искали приемане на конституционни промени.
Именно промените в основния закон въвлякоха „Движението за права и свободи“ в преговори с ПП-ДБ.
Отделно обаче винаги се виждаше, че представители на ГЕРБ и най-вече Десислава Атанасова водеше разговори, явно и по други теми, с хората на Доган в парламента в стаята на ДПС.
Някои анализатори пък обясниха метафорично, че ГЕРБ довела любовницата си (ДПС) вкъщи след брака си с ПП-ДБ.
Известни са дългогодишните партньорски отношения между формациите на Бойко Борисов и Делян Пеевски, които обаче никога не бяха официализирани в коалиция, докато Борисов бе премиер.
При разпределянето на парламентарните комисии в това Народно събрание ДПС получи несъразмерно голям брой председателски места, включително на ключовата бюджетна комисия в лицето на Йордан Цонев (както и на икономическата, транспортната, по околната среда и тази за младежта и спорта).
А при гласуването на държавния бюджет хората на Доган и Пеевски открито подкрепиха бюджета. Цонев пък обясни от трибуната на Народното събрание, че те не участват във властта, но подкрепят мнозинството, за да се противопоставят на проруските партии.
През 2020 г. Бойко Борисов обяви, че ДПС действали тихо и отзад. Този път обаче Движението за права и свободи постепенно си извоюва позиции шумно и отпред и то начело със санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, който в предишните парламенти се появяваше на пленарните заседания само в изключителни случаи. Въпросът е защо ДПС сега е толкова важно, след като уж може и без него.