×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо природата ни отмъщава и имаме все повече наводнения


Защо природата ни отмъщава и имаме все повече наводнения
Ще трябва да се научим да живеем в условия на подобни кризи и да прилагаме мерки за предотвратяването й
08 Септември 2023, Петък, 21:00 ч.
Автор: Флагман

Повишаването на температурите води до нарастване на изпарението, и съответно до засилване на метеорологични процеси като бури и валежи

Наводненията са природни процеси, които най-често се превръщат в бедствия, свързани с човешки жертви и материални щети. Причините за това са както с природен, така и с антропогенен характер. В последните десетилетия в България наводненията са често явление. Последното бе в Царево, където бяха нанесени сериозни 

Климатичните промени могат да променят характеристиките на наводненията – чрез промените в количеството и интензивността на валежите, чрез нарастването на относителния дял на дъждовете за сметка на снеговалежите, както и чрез промените в овлажнението на почвата. След средата на 90-те години на ХХ век в повечето части на страната е установено известно повишение на годишните валежни суми, но по-същественото е, че се променя характерът на разпределение на валежите: годишната сума се концентрира в няколко по-краткотрайни, но по-интензивни извалявания, което силно увеличава риска от наводнения при еднакви други условия. Освен това затоплянето на климата, поне по отношение на умерените ширини, води от една страна до преобладаване в продължителни периоди от годината на определен тип време, а от друга – до засилване на чертите на това време и изостряне на изявата на характерните за него процеси. 

В момента, когато още търпим последиците от миналогодишния потоп в Карловско, страната ни изпита отново ефектите от това страшно природно бедствие – след половинмесечен период на почти непрекъснати валежи и след две наводнения в рамките само на десет дни, в Берковица беше обявено бедствено положение, а в рамките на съвсем кратък период под вода се оказаха различни села и градове, главно в Западна България. Също така през изминалия месец май катастрофални наводнения претърпяха Италия, Словения, Хърватия, Черна гора. 

Наводненията възникват периодично и закономерно, тъй като са продукт на климатичните и топографските условия на всяко място, но конкретната им сила и точното време на проявление не могат да се предскажат. Освен ако не са директно причинени от човека, наводненията са следствие от стихийни, екстремни метеорологични явления, чието възникване има случаен характер. 

Установено е обаче, че затоплянето на климата е свързано с увеличаване на риска от възникване на наводнения

Промените на климата се изразяват от една страна в повишение на глобалните температури на въздуха, което има връзка с нарастването на концентрацията на парникови газове, а от друга – с промени в атмосферната циркулация, които определят климатичните изменения в регионален мащаб. Установено е, че въпреки че климатичните модели не могат надеждно да прогнозират отделни екстремни метеорологични събития, те възпроизвеждат траекториите на струйните течения и температурните изменения, които в реални условия довеждат до обилни дъждове по цели седмици или месеци на жарко слънце и пълна липса на валежи.

За климата в умерените ширини основно значение има полярното струйно течение (jet stream), което се формира във високата тропосфера (на 10 – 12 км над земната повърхност) в зоната на сблъсък между топлите въздушни течения, идващи от тропика, и студените, спускащи се от полярната зона. Заради посоката на въртене на Земята около оста ѝ, струйното течение се движи от запад на изток, като силата и мощността му се определят от градиента на налягането между тропичната и полярната зона. Течението е важно с това, че определя посоката и скоростта на движение на големите барични образувания – циклони, които са основният носител на валежите.

Тъй като климатът е силно динамична система, която изпитва колебания със сезонен и годишен характер, атмосферното налягане в различните части на земята също подлежи на периодични и непериодични колебания. При това се установяват вариации в разликата между наляганията на полюса и тропика, а оттам и в силата и насочеността на струйното течение. Най-общо в това отношение могат да се разграничат два режима на струйно течение (Фиг. 1):

  1. силно и концентрирано; 
  2. слабо и меандриращо. 

Колкото по-големи са контрастите в налягането между тропичната и полярната зона, толкова по-бързо и концентрирано е струйното течение.

Фигура 1. Фази на силно и концентрирано струйно течение (в ляво) и на отслабено, „меандриращо“ струйно течение (в дясно). Адаптирано от: NOAA 

При климатичните промени в Северното полукълбо най-силно се затопля областта около Северния полюс (Арктика), като това има връзка със съкращаването на арктическия лед и разширяване в средногодишен план на освободената от лед океанска повърхност, която много по-силно поглъща слънчевата радиация. В известна степен ускореното затопляне в последните десетилетия се подпомага и от подобряването на чистотата на въздуха и намаляването на концентрацията на прахови частици в северната зона от умерените ширини на Европа и Северна Америка. 

В същото време затоплянето на климата в тропичната зона е по-слабо и така разликите в температурата и атмосферното налягане между тропика и полюса имат тенденция да стават по-малки. Намалените контрасти, особено през топлото полугодие, предизвикват отслабване на интензивността на глобалния въздушен пренос, при което струйното течение все по-често се забавя и започва да криволичи (меандрира). Това създава предпоставки за задържане в продължителни периоди на време (седмици и дори месеци), характерно или с топли (горещи) и сухи, или с хладни и дъждовни условия, в зависимост от това къде точно се е формирал и къде в съответния момент стационира „меандърът“ на струйното течение. За такива обстановки могат да се дадат много примери от последните десетилетия: супер влажното лято на 2005 г. в България, когато голяма част от страната беше обхваната от наводнения, лятото на 2019 г. с рекордни горещини в Канада (температури, почти достигащи 50°С), жаркото и сухо лято на 2012 г. в голяма част от Европа и други. 

Повишаването на температурите води до нарастване на изпарението, и съответно до засилване на метеорологични процеси като бури и валежи.

Към този специфичен аспект на изява на климатичните промени трябва да се добави и фактът, че повишаването на температурите води до нарастване на изпарението – установено е, че при затопляне с 1°С, влагосъдържанието в атмосферата нараства с 6 – 7%. Предвид факта, че при изпарението част от енергията на изпаряващата среда попада във водната пара и след това при втечняването ѝ в облаците се освобождава във въздуха, това означава, че затоплянето пряко води до силно увеличаване на енергията в атмосферата, а оттам и до засилването на всички процеси – бури, валежи, ветрове. От казаното по-горе става ясно, че аритметичното нарастване на температурите е свързано с експоненциален растеж на енергията в атмосферата. 

Поне по отношение на умерените ширини, затоплянето на климата води от една страна до преобладаване в продължителни периоди от годината на определен тип време, а от друга – до засилване на чертите на това време и изостряне на изявата на характерните за него процеси.

Каква е ситуацията в България?

България попада в един от районите със засилени тенденции към затопляне и увеличаване на честотата на екстремните метеорологични и климатични явления – засушавания, случаи с проливни валежи, гръмотевични бури и градушки (Бочева, 2014). Всичко това се потвърждава и от особеностите на времето и климата в България, които изпъкват в последните десетилетия. След средата на 90-те години на ХХ век в повечето части на страната (с изключение на високопланинските райони) се установява известно повишение на годишните валежни суми (Велев, 2010), но по-същественото е, че се

променя характерът на разпределение на валежите: годишната сума се концентрира в няколко по-краткотрайни, но по-интензивни извалявания

което силно увеличава риска от наводнения при еднакви други условия. Между тези „залпови“ извалявания може да има дълги сухи периоди. Установява се значително нарастване на средния брой дни с денонощни валежи над 100 мм с около 30% за периода 1991 – 2007 г. спрямо 1961 – 1990 г. (Бочева и др., 2010), а през последните години има тенденция към зачестяване на случаите с типично пролетно-летен тип конвективна облачност с валежи от дъжд, гръмотевични бури и дори градушки, през зимни месеци като януари и февруари (Александров, 2010).

Климатичните промени могат да променят характеристиките на наводненията  чрез промените в количеството и интензивността на валежите, чрез нарастването на относителния дял на дъждовете за сметка на снеговалежите, както и чрез промените в овлажнението на почвата (Николова и Недков, 2012). 

Изчисленията, извършени с хидроложкия модел LISFLOOD по проект PESETA (Николова и Недков, 2012), показват, че при нискоемисионния сценарий на IPCC – нарастване на средногодишните температури до края на века с 2,5°С спрямо 1961 – 1990, се очаква силно нарастване на случаите със силно наднормен отток, докато при сценарий на нарастване с 3,9°С се очаква по-скоро намаляване на тези случаи, но за сметка на значително увеличаване на честотата на продължителните засушавания. В следващите десетилетия в редица речни басейни в Западна, Централна и Източна Европа, в това число и поречието на р. Дунав, силни наводнения, чиято вероятност на настъпване се оценява на едно за 100 години, ще възникват значително по-често. 

Според други изследвания, в реките на Източна Европа не се установяват статистически значими тенденции на нарастване на максималния отток (Kundzewicz, 2007), но все пак прави впечатление, че максималните стойности на оттока, регистрирани през периода 1961 – 2000 г. са наблюдавани по-често през втората половина на този период. 

Какви са прогнозите за финансовите загуби от наводнения в България?

Съгласно проучванията за България, промяната във финансовите загуби от наводнения на годишна база в Североизточния, Югозападния и Южния централен район ще се променят по следния начин – Фиг. 2.

Фигура 2: Промяна на финансовите годишни загуби от наводнения в Североизточния, Югозападния и Южния централен район, в 2 различни сценария на IPCC: А2 с повишаване на температурата с 3,9°С (ляво) и В2 с нарастване на температурите с до 2,5°С (дясно). Данни от Николова и Недков, 2012 г.

Финансовите загуби от наводнения по прогнозния сценарий А2 на IPCC, с повишаване на температурата с 3,9°С са следните:

  • в Североизточния, Югозападния и Южния централен район ще нараснат с 10 до 50%
  • в Северния централен и Северозападния район увеличението на годишните загуби може да достигне 50 – 100%. 
  • в Югоизточния район се очаква да намалеят с 10 до 25%. 

Финансовите загуби от наводнения по прогнозния сценарий В2 на IPCC, с нарастване на температурите с до 2,5°С са следните:

  • в Северозападния и Северния централен район ще са между 50 и 100%
  • в Югоизточния район ще нараснат с 25 – 50%
  • в Североизточния, Югозападния и Южния централен ще намалеят с 10 до 25%.

Въпреки несигурността на прогнозите, от това, което наблюдаваме в последните години става ясно, че променящият се климат ще предлага често събития на екстремни валежи, които са директна предпоставка за възникване на наводнения. Във връзка с това е наложително разработването на адекватни стратегии за защита от наводнения на национално и регионално ниво.

Какво може да се направи, за да се намалят щетите от наводненията?

В България действия трябва да се предприемат най-вече на държавно ниво, като е спешно разработването на дългосрочна стратегия за защита от наводнения, в две основни насоки. 

Мерки за борба с климатичните промени

За да се намали риска от екстремно време е необходимо да се ограничат емисиите на парникови газове и в България, и в глобален мащаб, защото именно те са главна причина за климатичните промени. А България все още изостава по отношение на въвеждане на цел за климатична неутралност, която следва да бъде включена и в Закона за ограничаване изменението на климата. На национално ниво е необходимо да се направи връзка и със стратегия за възстановяване и съхраняване на българската гора. Опазването на горите е от критично значение за превенцията на наводненията и трябда да стане държавен и обществен приоритет! 

От друга страна, важно е да се предприемат и мерки за адаптация към климатичните промени, като пример в това отношение би било създаване на система за ранно оповестяване при възможни наводнения заради проливни дъждове. Ако функционират подобни системи, обществото ще може да получава съобщения, че предстоят интензивни валежи и има опасност от наводнения предварително на телефоните си и по този начин биха могли да се намалят социалните и финансовите последствия и щети. 

Мерки за защита от наводнения, специфични за всяко място

Част от мерките в това направление са следните:

  • поддържане на речните корита в състояние да поемат максимално количество отток – да бъдат редовно почиствани от клони, в тях да не се изхвърлят отпадъци, да не се допуска незаконно строителство или нарушаване на целостта на дигите;
  • поддържане на проводимостта на канализационната система и на отводнителните канали на улиците;
  • редовен контрол на състоянието на хидротехническите съоръжения;
  • поддържане на преливниците на язовирите в чисто състояние, без отпадъци и обрастване с дървета и храсти;
  • Изсичането на горите е сериозен фактор , който допринася за увеличаване на наводненията така и на тежестта им. Част от мерките за този проблем биха били поддържането им в оптимално състояние, преследване на промишлената незаконна сеч като престъпление срещу националната сигурност, залесяване и сгъстяване на горите където и доколкото е възможно; 
  • ясно регламентиране на лицата и организациите, отговорни за тези поддържащи дейности;
  • създаване на специално определени площи, които да се наводняват при определено превишаване нивото на реките, като тези площи намаляват и дори могат да предотвратят локални бедствия. Този метод се използва често в Швейцария например за предотвратяване или намаляване на ефекта от наводнения на места, където поради специфичния терен и метеорология наводненията са често явление;
  • увеличаване на зелените площи в градовете и използване на пропускливи покрития там, където това е възможно – например при изграждането на паркинги, спортни игрища и др. Проблем е, че голяма част от териториите на съвременните градове са заети от площи, които са асфалтирани или бетонирани и не пропускат и не задържат дъждовната вода в почвата.

Анализът на климатичните данни показва, че в основата на многобройните наводнения, случили се в последните десетилетия, винаги стоят интензивни валежи, при които за броени часове падат количества, превишаващи месечните, а понякога и годишните норми. Затова е ясно, че увеличаването на честотата на тези явления директно води и до нарастване на риска от наводнения. В тази връзка, вземането на адекватни стратегически мерки от държавата, местните власти и обществото става неотложен приоритет, ако искаме да опазим човешки животи и да спестим материални загуби. 

Визитка на автора на анализа:

Емил Гачев е автор в Климатека. Той е доцент в катедра “География, екология и опазване на околната среда” към Природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“, като работи и в департамент “География“ към НИГГГ-БАН. Докторска степен в специалност “Ландшафтознание” получава през 2005 г. от ГГФ на СУ „Св. Климент Охридски“. Оттогава се занимава с научно-изследователска работа в сферите на геоморфологията (ледников и криогенен релеф), хидрологията (изследвания на планински езера), глациологията (съвременни ледникови микроформи) и климатичните промени в планините на България и Балканския полуостров. Преподавател е по хидрология, геология (ЮЗУ) и ландшафтна екология (УАСГ).

Източник: climateka.bg




Флагман.БГ Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение 21/11/2024, Четвъртък 20:45 8
Флагман.БГ Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него 21/11/2024, Четвъртък 20:36 2
Флагман.БГ "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... 21/11/2024, Четвъртък 19:48 1
Флагман.БГ Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 21/11/2024, Четвъртък 19:40 0
18
Коментара по темата
18.
До 16
09.09.2023 09:58:35
0
1
Може да се направи Ханко , може !
Държавата да забрани рязането на дърва за промишлени цели .
Да се секат само изсъхнали дървета и то само за огрев на най-бедните.
Иначе , не Савана а Сахара ще станем.
17.
До Ханко Брат
09.09.2023 09:13:13
0
3
Ами давай тогава да изсечем всичките гори и да видим няма ли да повлияем .
Това което пишеш и да е истина , никой не го усеща в рамките на един живот , но изсичането на дърветата го усещаме .
16.
Хан Курбан
09.09.2023 08:18:50
3
3
Не се заблуждавайте. Планетата има цикличност, която се изразява в засилване на дадени “феномени” в определен период от време и затихването им в следващ. Това е естественият цикъл на Земята и човекът не може да му повлияе. Доказано е, че сегашни планини са били дъна на океани, доказан е ледников период (сигурно не е бил един)... Нищо е може да се направи за да се противодейства на естествения ход на Земята.
15.
Иван
09.09.2023 05:24:50
0
6
Номер 9 напълно си прав,всеки ден поне аз виждам по 10 камйона с хубави дървета за Кроношпан.
14.
Вгъзрагданин
08.09.2023 23:06:55
8
2
Аз деца ньмам, не ме интелесува кво ше е след 50 години. Искам евтин ток и бензин. Затова пледлагам отработевото гориво от аец-а да го бухаме направо в морето, че най евтено. И да махнат акциза на бензина, че да джиткам повече. Катализатора го избих - хем пари взех, хем по-върви беенвето.
13.
Знае се , но се трае.
08.09.2023 23:00:27
0
12
Всички местни знаят кой печели от нерегламентирана сеч в Странджа .
Приходите му са в пъти повече от колкото печели Боко от магистрали.
Заради тази масова сеч природата си отмъщава , но не на когото трябва.
12.
либерални глупости
08.09.2023 22:52:43
1
8
Дълбоко непознаване на българският манталитет !
На тази "статия" ще и се вържат евро-атлантиците и ще хукнат да си удрят поредната бустерна доза, защото така са им казали.
Но не и ние, неваксинираните !
Българите имаме силен инстинкт за самосъхранение и невероятно развито почти до цинизъм, критично мислене.
Цикличността на Слънчевата активност е водила и до ледникови периоди и до затопляне. Един протуберанс на Слънцето оказва много по-голяма роля за климата отколкото човешката дейност.
Приморско, Китен, Созопол и Черноморец при еднакви валежи с Царево изобщо не пострадаха.
Защо ли ?
11.
Странно
08.09.2023 22:52:32
0
11
Откакто промяната е във властта само плюсовите коментари вървят. Преди да дойдат на власт само минуси. Вие от сайта сте едни продажници обслужващи силните на деня.
10.
Полуграмотен
08.09.2023 22:47:39
2
9
Ще трябва да се научим да живеем в условия на подобни кризи и да прилагаме мерки за предотвратяването й..........може ли някой да ми разясни смисъла на написаното? И не се научихте кога се пише и ....и й.
9.
въпроси за размисъл
08.09.2023 22:27:19
1
18
Страхотен анализ.
Но!
Защо не си направите труда да проверите :
Кой и от къде захранва "Кроношпан" в Бургас и във Велико Търново с дърва?
От къде се снабдяват с дървен материал производителите на пелети в Турция ?
Как влияе това на природата ?
Кой печели от изсичането на горите в Странджа ?
Прокуратурата ще стигне ли в разследванията си до там или ще обвини за бедствието пак някой по ниските етажи ?
Анализът в това направление ще бъде страхотен , но няма да посмеете да го направите.
По лесно е да се обяснява всичко с "Глобалното затопляне".
8.
Смут
08.09.2023 22:16:17
1
20
Всички тъпаци-тарикати си навряха заведенията и караваните в прибоя на вълните. Другите алчни тарикати изсякоха гората за бърза печалба, но не засадиха едно коренче. Няма никакви климатични промени. Просто това което правят всички алчни "българи" е пагубно за останалите.
7.
Зелените талибани са фанатици
08.09.2023 22:08:47
0
13
Пълен оксиморон! В началото се изнасят едни факти
"В известна степен ускореното затопляне в последните десетилетия се подпомага и от подобряването на чистотата на въздуха и намаляването на концентрацията на прахови частици в северната зона от умерените ширини на Европа и Северна Америка."
А към края се предлагат като решения стремеж към неутралност на парниковите газове и СО2, без да се отчита, че СО2 е основата на живота на планетата Земя!!!
6.
Сандо
08.09.2023 22:07:33
2
7
Статията можеше и да звучи така.
1.Дойдох,Видях и се прибрах даже и нищо не убещах.
2.Европа щяла да помогне на страната ни като даде информация от спътника Коперник-толкова.
3.Горди Странджанци немат нужда от помощ-те са свикнали канят се да тричат всеки един политик де дойде у Царево.
4.Всеки занимаващ се с дърводобив в района е персона нон грата-а те местните ордите с талибани спряха та шиши с резачката ли нема да оправят.
Статията ви е в стил три дни траор после всичко по старо му виновен ония там горе-тук доло начальникът е в отпуск,а всъщност къде е Батко
5.
Q
08.09.2023 21:55:27
10
6
Отмъщава си защото хората сме боклуци не става ме и това е
4.
Аз
08.09.2023 21:41:59
14
7
Познайте дали някой ще отиде вече в това село Царево
3.
343
08.09.2023 21:27:51
11
6
GLUPOSTI. PISHETE ZA SREDNATA ZAPLATA VUV SRAVNENIE SUS GERMANIA.
2.
Бс
08.09.2023 21:21:33
15
18
Пак се стараете да отместите фокуса от случилото се в Царево и виновниците за тази трагедия. Не преписвайте от други сайтове, а се разровете по-надълбоко и ще ви стане ясно, както е ясно и на местните, че причината се крие в алчността и корумпираната местна власт.
1.
до Флагман
08.09.2023 21:15:36
15
15
Разкажете какво се е случило в Резово. Това е скандално. Българите са оставени на произвола на съдбата и дори спешният телефон 112 е прехвърлял обажданията към турски оператор. Пишете, бе, утре може вие да сте в същата ситуация, или всеки един от нас. Пишете за безобразията на сглобката и оня молец, който обясняваше, че всичко е под контрол.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те  Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме Ще се шокирате какво се твърди за него Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп Дъщеря й възражда най-големите й хитове Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент
Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Лицето на дявола ни гледа от евробанкнотите Сатаната наднича от всички купюри, но при най-масовите €50 е с рога Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война Апокалипсис: Тези столици в Европа са първи цели на Русия при Трета световна война София не е сред тях, но започне ли такъв ужасяващ конфликт, човечеството ще е пред изчезване Владимир Путин с извънредно обръщение Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл По телефона и пред камери: "Маша" Захарова получи заповед от върха на Кремъл В Москва са изнервени Съдът в Хага вече е виц Съдът в Хага вече е виц Днес, за да не изглежда прекалено пристрастен към араби и мюсюлмани в очите на света, МНС включи и Ал-Масри, който бе убит на 13 юли т.г. Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Румъния купува от САЩ "невидими" изтребители Съседите ще закупят 32 бойни самолета F-35 Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Америка в скръб – еднополова звездна двойка се изсели заради Тръмп Елън Дедженеръс  и Порша де Роси са се преместили в Англия Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Докато могат преди Тръмп: Огромни тълпи мигранти се насочват от Мексико към САЩ Веднъж встъпил в длъжност, новият президент на Щатите гарантира, че подобни гледки повече няма да виждаме. До тогава обаче... Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Извънредно: Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Бенямин Нетаняху и лидер на "Хамас" Йоав Галант също не е подминат от МНС Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Шолц каза защо не дава на Украйна ракети Taurus Не иска да носи такава отговорност
Валентин Тончев Валентин Тончев Няма как Доган да бъде изключен от нещо, в което никога не е членувал Виц на деня Виц на деня - Ти виждал ли си летяща чиния?
- Преди да се оженя не бях виждал...
Виц на деня Виц на деня Добрият футболист, дори от най-неудобното положение - може да вкара гол в собствената си врата! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Трябва да намеря начин да взема изпитите...
Мама: Ами седни да учиш!
- Ситуацията е сериозна, не ми е до шеги.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори