Вдигат оградата, която ще спасява Странджа от нова шап трагедия
По границата с Турция започна първият етап от изграждането на съоръжение, което трябва да предотврати зараза с шап.
През зимата хиляди домашни животни у нас бяха унищожени, след като бяха заразени от диви прасета от южната ни съседка.
За оградата, дълга 270 км, правителството отпусна 7 милиона лева. Половината от трасето, което минава през трите гранични области - Бургас, Ямбол и Хасково, е труднопроходимо. Затова и очертаването на точното място за оградата отнема време. В намирането и разчистването на пътя в гората помагат гранични полицаи и местни жители, съобщава bTV.
Оградата няма да следва плътно старото гранично съоръжение, голяма част от което липсва. Новото ограждение ще бъде с бетонови фундаменти, вкопани дълбоко в земята, за да не могат дивите животни да се провират отдолу.
Мрежата ще опасва цялата граница, но през нея ще може да се минава – чрез малко портали за хората. Предвидени са и по-големи - за автомобили и техника.
По проект от двете страни на оградата трябва да има път, широк два метра, и затова трябва да бъде изсечена част от гората.
Строежът трябва да започне в началото на следващата година. Дотогава, за да не пламне пак шап, ЕК отпусна 890 000 евро за вземане на проби. Близо година след разпространението на шап в Странджа, никой от стопаните в Резово не се е осмелил да гледа пак животни.