Съдът по правата на човека: България трябва да признае еднополовите семейства
Страната ни вече е задължена да създаде правна рамка
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови решението си по делото Коилова и Бабулкова срещу България и задължи България да създаде правна рамка, която да признае еднополовите връзки. В своето решение ЕСПЧ потвърждава установената практика, че България, както и другите държави, членки на Съвета на Европа, са задължени да създадат правна рамка, уреждаща отношенията на семействата на еднополови двойки.
За целта може да се въведе различна от брака правна форма за признаване на всички семействата, които не са сключили брак. Съдът постановява, че при липсата на официално признаване еднополовите двойки не са нищо повече от фактически съюзи според българското законодателство, като партньорите не могат да регулират основни аспекти от живота си като двойка, като например тези, свързани с имуществото, издръжката, защитата от домашно насилие и наследяването, както официално признато семейство. Те също така не могат да се позовават на съществуването на връзката си в отношенията със съдебните или административните органи.
Жалбоподателките имат особен интерес да получат възможност да регистрират съюза си, за да бъдат техните отношения законно признати и защитени без ненужни пречки – под формата на основни права, отнасящи се до всяка двойка в стабилна връзка.
Съдът намира, че нито едно от основанията за нарушаване на обществения интерес, изтъкнати от правителството, не надделява над интереса на жалбоподателките да получат адекватно признаване и защита от закона на отношенията си. Съдът стига до заключението, че България е надхвърлила пределите на свободата си на преценка и не е изпълнила позитивното си задължение да осигури правото на жалбоподателките на зачитане на техния личен и семеен живот.
Жалбата до пред ЕСПЧ срещу Република България е подадена от Лилия Бабулкова и Дарина Коилова и е с искане за установяване на нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) – право на зачитане на личния и семейния живот.
Двете сключват брак във Великобритания през 2016 г., но в България той не е признат.
Жалки прости работници - без цели в живота без смелост без нищо - стойте и търпете. Ще приемат и това и вие пак само ще джавфкате по коментари на статии или полу-пияни с аверите защото за нещо друго сте неспособни. Този който е способен работи развива се има пари и му все тая олиото 2лв ли е или 6лв. нито му пука за падали и лгтб. Този който има връзка с децата си не му дреме за лгтб защото на децата им е ясно кое какво е. Нито едно дете което има връзка с родителя си тия глупости и пропаганди каквито и да са не могат да минат. Минават само там където родителя отсъства - но на вас са ви по важни ракията салатата любовниците и чуждия живот отколкото възпитанието на децата ви. Така че аре фак оф
То бива бива права, ама... Все пак трябва някакви рамки да се сложат!!!
Когато искаш субсидии за агро производителите....
Когато искаш да въведеш еврото...
Ще трябва да заплатиш цената !!
И еднополови бракове. И джендър образование. и изтръгване на историята на бившата българия.
Всичко си има цена !
Амин