Студената вода спираше дъха ми, страхувах се и от акули в протокът "Каталина“, споделя Цанко Цанков
Близо два часа съм плувал при тези изключително трудни условия, само заради волята успях, каза бургазлията
Последните две-три мили в протока Каталина са най-трудни за плувеца и когато всичко вече ме болеше всичко, започнах да изпитвам трудности с дишането. Стана най-дълбоко – близо 650 метра и ледено студена вода излизаше от дъното на повърхността. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия плувецът Цанко Цанков.
„Тогава температурата й спада с около 5 градуса. На моменти ми спираше дъха от студа, което се случва при мен при 10-11 градуса. Близо два часа съм плувал при тези изключително трудни условия. Единствено моята психика и волята ми позволиха да завърша успешно за България този маратон“, сподели той.
След като водещият Виктор Николаев припомни, че бургазлията е преплувал 37 км за 10 часа в ледените води на Тихия океан и определи постижението му като историческо, Цанков призна, че е изключително щастлив от това, че е завършил успешно един от най-трудните плувни маратони в света.
На въпроса дали не се е страхувал от акули, той отговори, че те рядко нападат плувци, но той се е притеснявал, тъй като е бил намазан със специална мазнина, която се добива от овце. Тя предпазва кожата от възпаление заради морската вода, но привлича хищниците, обясни плувецът рекордьор.
„Маратонът започна при температура на водата от 18,3 градуса. Но във финалния етап падна на около 12 градуса“, добави той.
„Всеки път, когато плувецът му се ходи до тоалетна, трябва да даде сигнал на съдиите. Те записват в дневник, тъй като ако не уринираме толкова време, може да си създадем здравословни проблеми”, поясни Цанко Цанков.
„Това е единственият маратон, на който стартът се дава през нощта. Дълго време плувам в пълна тъмнина. Придружаващата лодка е на разстояние от 5-7 метра. Американските съдии от борда й ме наблюдават“, добави той.
„Забранено е плувецът да се хваща за плавателния съд и да получава каквато и да било помощ. Спирането за получаване на напитки трябва да става от 10 до 15 секунди. Ако остана на едно място за 30 сек., океанските течения са толкова силни, че ме отклоняват от траекторията с 200-300 метра“, добави той.
„Ориентацията в открити войни е абсолютно невъзможна. Единственият начин да не загубя посоката е чрез навигационните удари на придружаващата лодка“, заяви плувецът от Бургас.
„Най-трудните плувни маратони в света са седем. Досега имам записани на сметката си два – през миналата година Гибралтарския проток, а сега Каталина. Дал съм си кратка почивка и след това с моя екип ще обсъдим на кой от останалите пет да насочим своите усилия. Ако успея да реализирам всичките, ще бъда приет в Международната зала на плувната слава, което е и моята основна цел“, каза още той.