Доц. д-р Владимир Корновски с лична инициатива за срещи с пациенти
Лично ангажиран е с каузата за подобряване на достъпа до високоспециализирана медицинска помощ
„Грижата за Вашия живот е наша грижа до живот“ – с това послание доц. Владимир Корновски, началник на клиниката по кардиохирургия и медицински директор на „Сърце и Мозък“ Бургас, подема инициатива за срещи с пациенти. Лично ангажиран с каузата за подобряване на достъпа до високоспециализирана медицинска помощ, доц. Корновски ще приема пациенти, за да предостави експертно мнение, да отговори на всички въпроси и да разсее притесненията им от предстояща сърдечна операция.
Доц. д-р Владимир Корновски oтдaвнa e cпeчeлил доверието на пациентите, мъдростта мy e присъща, a пpoфecиятa мy е призвание. Огромен е броят на благодарни пациенти, които с писмата си засвидетелстват признателността си към него. Πoтoмcтвeн лeĸap oт фaмилия c изĸлючитeлeн aвтopитeт и признание в родната му Варна (и нe caмo). Първо го привлича хирургията, а на по-късен етап – кардиохирургията, която определя за изключителна. Убеден е, че медицината е магия, която съчетава в едно наука, изкуство, умения и търпение. Тя е мисия, посветена на най-ценното – човешкото здраве и живот. През 2020 г. печели приза „Лекар на Бургас“. Вече повече от 5 г. е номиниран от пациентите в класацията „Лекарите, на които вярваме“.
- Доц. Корновски, „Сърце и Мозък“ е лидер в кардиохирургията в страната. Колко операции се правят годишно в клиниката и защо подехте инициативата?
- Около 700 операции годишно. В Бургас вече 40% от кардиохирургичните операции при коронарна патология се извършват при биещо сърце. Този подход дава изключително добри резултати при пациенти с тежко увредени съдове. Въведохме миниинвазивния коронарен артериален байпас, както при хибридни, така и в самостоятелни процедури, с разрез на гръдния кош максимум 6-7 см. Изолираните интервенции на митрална клапа – реконструкция или протезиране, се извършват почти изцяло минивазивно с ендоскопска апаратура.
Всички знаем, че профилактиката и ранната диагностика са от ключово значение при лечението на водещите социалнозначими заболявания, каквито са сърдечносъдовите, неврологичните, онкологичните и т.н. Затова нашата дългосрочна програма „Грижа за Вас“ е напълно безплатна и работи в полза на пациентите ежедневно. Това е част от мисията ни за подобряване достъпа до високоспециализирана медицинска помощ. Реших да провеждам тези срещи с пациенти, показани за кардиохирургия, защото хората все още изпитват страх от сърдечна операция. Искам лично да разговарям с тях, да чуя опасенията им и заедно да намерим решение на техния проблем. Вярвам, че това е особено полезно и от изключително значение за пациентите, защото отлаганата във времето сърдечна операция драстично влошава качеството им на живот.
- Кои усложнения от сърдечносъдовите заболявания стигат до кардиохирургия?
- В хода на лечението на сърдечносъдовите заболявания, исхемичната болест на сърцето, придобитите клапни пороци, хипертонията, атеросклерозата нерядко се налага планиране на кардиохирургична интервенция. По една или друга причина се случва пациентите да я отлагат. А когато се бави хирургичното лечение, нарастват рисковете от усложнения, а от там се забавя процесът за подобряване на качеството на живот на тези пациенти. Например при исхемичната болест на сърцето и преживян миокарден инфаркт усложненията, които водят към спешна кардиохирургична интервенция, са междукамерният дефект, руптура на папиларни мускули, водещи до остра високостепенна митрална инсуфициенция (недостатъчност) или руптура на стената на лявата сърдечна камера. При нелекувана артериална хипертония има вероятност при епизод на високо кръвно налягане да се разслои аортата – състояние, известно като дисекация на аортата, което се лекува със спешна хирургична интервенция. При установена аневризма на торакалната аорта също може да настъпи усложнение – дисекация или руптура на аортата, които също са обект на кардиохирургията. Заболяванията на сърдечните клапи могат да се усложнят с възпаление на тъканта на клапата – ендокардит, което не рядко изисква хирургична намеса.
Срещите с пациенти ще се проведат на 4-ти, 11-ти и 18-ти септември от 13:00 ч. до 16:00 ч., след предварително записване на специално разкрита телефонна линия и няма да се заплащат.
Тел. 0895584986 – Катя Стоянова – координатор пациенти.