Ако в България има преврат като в Нигер, светът ще търпи ли, пита Макрон
Това е държавен преврат срещу демократично избран президент, който произлиза от малцинствена етническа група, каза френският държавен глава
Френският президент Еманюел Макрон запита риторично в понеделник дали демократичният свят би гледал с безразличие, ако в България или Румъния бъде извършен военен преврат като в Нигер.
“Това е държавен преврат срещу демократично избран президент, който произлиза от малцинствена етническа група, който проведе смели реформи - икономически, политически, на всички нива в родината си (...) Но какво щяхме да правим, ако в България или Румъния се случи такъв преврат?" запита той на годишната среща на френските посланици в Париж. Макрон даде пример с България и Румъния, за да покаже, че не може да има двойни стандарти за демокрация. "Това ли искат да направим другите столици? И искат да кажем, че демокрацията е добра идея за Африка и нямаме двоен стандарт? Това е неприемливо", реагира френският президент срещу призивите страната му да не се намесва прекомерно в африканските конфликти.
ЕС НА МНОГО СКОРОСТИ
Макрон отдели значително внимание и на реформите в ЕС. Според него Евросъюзът "може би" трябва да се развие към съюз на "много скорости", за да може да се интегрират Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани.
"Рисковано е да мислим, че можем да се разширяваме без реформи. Мога да свидетелствам, че за Европа е достатъчно трудно да напредва по чувствителни теми с 27 членове. С 32 или 35 членове няма да е по-лесно",
"Ще ни трябва дързост, за да приемем по-голяма интеграция в някои области, и може би дори ще трябва Европа да премине на няколко скорости", каза той.
Френският президент не уточни как ще функционира тази Европа на няколко скорости, но добави, че е необходимо преразглеждане на процедурите на ЕС, за да може блокът да се укрепи и да запази "своята привлекателност".
Според няколко френски официални лица правителството на Макрон работи по няколко предложения за Европа на много скорости, които ще включват създаването на неформални групи от държави членки по конкретни области на политиката.
Макрон също така отбеляза, че през следващите месеци и преди изборите за Европейски парламент през следващата година ще представи подробно своите мисли за разширяването и реформата на ЕС.
През юни Украйна и Молдова получиха статут на кандидати за членство в ЕС, а няколко държави призовават ЕС да започне преговори за присъединяване до декември.
Въпреки признаците, че украинската контраофанзива напредва по-бавно от очакваното, Макрон също така потвърди пълната си подкрепа за Украйна.
"Русия не може и не трябва да побеждава. Това би бил краят на всяко доверие към международното право. [Украйна] ще бъде инвестиция по отношение на дипломацията и ресурсите през следващите години. Не можем да се преструваме, че това усилие не е съществувало", заяви той пред дипломатите.
----
А да не би да нямаше през 1989г? С любезното подпомагане на кой?
И оттогава вместо под руско влияние сме под американско... и да ви кажа, кражбите станаха по-големи и народа обедня още повече. Ако скоро има някакъв преврат, то той може да прерастне в гражданска война даже. Дано не се случва, но тия оядените в парламента не знам къде ще се крият от народната любов. Най-много да отидат при господарите си отвъд голямата вода
Виктор Янукович не беше ли демократично избран президент, а жалък двуличник?
Преврат ли е, когато един народ иска сам да управлява държавата си, бе геронтофилска свиньо!