×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Главният прокурор поиска сваляне на имунитета на Марио Рангелов
  • Прaвocлaвният cвят днec oтбeлязвa eдин oт нaй-вaжнитe дни в Cтрacтнaтa ceдмицa - Вeлики чeтвъртък
  • ЕС се отказа от идеята да забрани вноса на руски втечнен газ
  • Жан-Клод Ван Дам желае да посети Русия и да стане посланик на мира
  • Поне 50 загинали и над 100 изчезнали в трагедия с лодка в Конго
  • Арестуваха пиян актьора Хайли Осмънт в американски ски курорт
  • Близо 1000 патрула ще са на терен в пиковите часове на празниците
  • Депутатите гласуват втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Инфлацията остава висока, а критерият за еврото – трудно постижим


20 Август 2023, Неделя, 15:30 ч.
Автор: Флагман.БГ

Инфлацията остава висока, а критерият за еврото – трудно постижим
 

Националната статистика отчете годишна инфлация, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), за юли 2023 г. спрямо юли 2022 г. в размер на 8.5%. Годишната инфлация спрямо хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) е 7.8%, като дори леко се повишава спрямо юни 2023 г. Това е първото повишение на годишната инфлация спрямо ХИПЦ от септември 2022 г. Месечната инфлация и по двата индекса е сравнително висока – 0.9% по ИПЦ и 1.2% по ХИПЦ, след близо до нула или дори отрицателна месечна инфлация през предходните два месеца.

Най-голямо увеличение на цените през юли 2023 г. се наблюдава при развлеченията и културата – 7,5% спрямо юли 2022 г., следват ресторантите и хотелите – 2,9% на годишна база. Промяната в двигателите на инфлацията не е изненада. Преминахме през три етапа, които образно казано се движат по веригата на добавената стойност. През миналата година инфлацията беше водена от ръста в цените на енергията. В началото на 2022 г. енергията отстъпи на цените на храните, които бяха в центъра на вниманието и у нас. Сега, в средата на годината, ръстът на цените при храните е задминат от развлеченията и културата, както и от ресторантите и хотелите. През юли 2023 г. годишната инфлация в ресторантите и хотелите е над тази при хранителните продукти и безалкохолните напитки, като това се е случило за последно преди две години, предава economic.bg.

Тези данни са важни за икономиката на страната и интересни от потребителска гледна точка, но те имат директно влияние и върху подготовката и плановете на България за приемане на еврото в началото на 2025 г. Ако досега изглеждаше трудно да покрием „ценовия“ критерии за присъединяване към еврозоната, последните данни започват много сериозно да натежават към отлагане на приемането на еврото. Обяснението на това твърдение изисква малко разсъждения по методологията и механиката на оценката на критериите.

Ролята на хармонизирания индекс

Дискусиите за цените в България традиционно се водят на база индекса на потребителските цени (ИПЦ) на НСИ, като това е и официалният измерител на инфлацията в страната. През последните години все по-голям фокус се поставя върху хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), който е сравнимата мярка за инфлацията в страните от ЕС и се ползва в докладите за конвергенцията, тоест на база на него се оценява критерият за ценова стабилност. Двата индекса се различават по теглата на групите стоки, като българският е правен по наша мярка – на база на потреблението в България , а европейският – на база потреблението в европейските държави.

Различните тежести водят до различна оценка за общата инфлация. При нас, например, храните имат тежест от около 31%, а в европейския индекс – 24%. Развлеченията и културата при нас са с тежест 5%, а в Европа около 8%. Ресторантите и хотелите при нас са под 5%, а в Европа – над 7%. Просто европейските тегла са правени за „по-богато“ потребление. И сега, когато инфлацията се изтегли от „по-бедното“ потребление (енергия и храни) към „по-богато“ такова (развлечения и ресторанти), месечната инфлация по ХИПЦ у нас започна да изпреварва тази по ИПЦ. Това не е добра новина, когато чакаш да ти оценят инфлацията по ХИПЦ и вече си с двата крака в референтния период на докладите по конвергенцията.

Докладът за конвергенцията и референтният период

Следващият доклад за конвергенцията ще бъде публикуван през юни 2024 г. На база на него ще стане ясно дали отговаряме на критериите и дали можем да приемем еврото в началото на 2025 г. Конкретно по отношение на цените докладът ще вземе под внимание 12-месечната средна стойност на хармонизирания индекс (ХИПЦ) през референтния период спрямо средната за предходния 12-месечен период. Този референтен период най-вероятно ще бъде от май 2022 г. до април 2023 г. Възможно е периодът да бъде изтеглен и един месец назад, но за да не усложняваме дискусията, ще приемем, че първият месец от периода ще бъде май 2022 г.

Началото на референтния период е важно, тъй като всеки месец от този 12-месечен период тежи в изчислението. В общественото пространство сякаш преобладава мнението, че е важно да имаме ниска инфлация непосредствено преди конвергентния доклад, в края на периода, и така да изпълним критерия. Това дава измамното чувство, че има време инфлацията да падне и в началото на следващата година да сме близо до критерия. Истината обаче е, че всеки месец в този период тежи и ако изпуснеш критерия в първите месеци, после е много трудно да наваксаш.

Първите три месеца на референтния период не дават поводи за оптимизъм

В началото на годината инфлацията в страната тръгна надолу – след като до януари 2023 г. поддържахме годишна инфлация от 14-15% (по ХИПЦ), годишната инфлация се сви до 8,6% през май и 7,5% през юни, като в някои месеци падаше с по два процентни пункта. В този период намаляваше и инфлацията в Европа, но все пак разликата се свиваше. Отклонението от средната инфлация в ЕС (а критерият +1,5 пункта е на база трите най-добри примера) се сви от около 4 пункта през януари, февруари и март 2022 г., до около 1 пункт през юни 2022 г. Тъй като критерият е на база трите най-добри примера в ЕС обаче, отклонението на България и през юни е значително – годишната инфлация в страни като Белгия, Испания, Дания и Гърция вече е на нива от 2-3%.

Дори и някои страни да бъдат изключени от изчислението, през първите месеца от референтния период се отклоняваме с около 4 пункта от критерия. Макар инфлацията по ХИПЦ в споменатите Белгия, Испания, Дания и Гърция също да бележи лек ръст през юли, отчетените у нас 7,8% не дават поводи за оптимизъм. При 4 пункта отклонение от критерия в първите три месеца от периода, годишната инфлация в страната трябва се срине до стойности близки до нулата в следващите месеци, за да имаме някакъв шанс да покрием критерия. Това на този етап изглежда почти невъзможно.

Всичко това, разбира се, не променя цялостната рамка на дискусията за еврото. България извървя дълъг път от средата на 2018 г., когато беше изпратено писмото за намеренията на страната да кандидатства във Валутния механизъм II (ERM II). На този етап вече сме над две години в т. нар. „чакалня“, като сме изпълнили и всички други придружаващи ангажименти. Остава покриването на числовите критерии за конвергенция, като при нас винаги се е знаело, че инфлацията ще е най-голямото предизвикателство. И докато гоненето на критериите е дисциплиниращо – да имаш нисък дефицит и ниска инфлация например, влизането в една спирала от отлагане на датата с по една година крие рискове, както вътрешно политически, така и репутационни спрямо европейските партньори. 


В категории: Бизнес


Какво крие тази кифла от Ергенът
Какво крие тази кифла от Ергенът 17/04/2025, Четвъртък 13:00 0
2
Коментара по темата
2.
No to eur
21.08.2023 00:23:55
2
2
Честно казано съм за Шенген, но много се радвам, че се отдалечаваме от еврото, дано и така да си останем
1.
Ханко Брат
20.08.2023 20:36:26
3
6
Евро и Шенген.... добре, че извън Бг има трезвомислещи от които зависи и няма да приемат България!)
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Здравната служба в кв. „Долно Езерово“ се пропука, заложиха 450 хил. лева за основен ремонт Здравната служба в кв. „Долно Езерово“ се пропука, заложиха 450 хил. лева за основен ремонт В следствие на разговорите между ангажираните с проблема структури - Община Бургас, Медицински център и омбудсман, се взима решение в новия бюджет на Община Бургас да се заложат необходимите средства за реновиране Флагман.бг с отличие от Съюза на юристите в България Флагман.бг с отличие от Съюза на юристите в България Призът бе връчен на 16 април – Деня на Българската конституция След протеста: Бургас търси спасение за летището си с петиция до държавния връх След протеста: Бургас търси спасение за летището си с петиция до държавния връх Стотици се подписаха за часове  14-годишният заподозрян за убийството в Кошарица, гледал клипове с рязане на глави от талибани 14-годишният заподозрян за убийството в Кошарица, гледал клипове с рязане на глави от талибани Показвал екзекуциите на терористи на съучениците си, родители са в потрес Това са любимите ми солени великденски зайчета Това са любимите ми солени великденски зайчета Лесни, бързи и ефектни зайчета за настроение на празничната трапеза ЕК ще представи доклада за готовността ни за еврото на 4 юни ЕК ще представи доклада за готовността ни за еврото на 4 юни Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега, каза финансовият министър Теменужка Петкова Ще търка наровете в Сливен още, не й уважиха молбата Ще търка наровете в Сливен още, не й уважиха молбата Десислава Иванчева остава в затвора, осъдена е на шест години затвор за корупция „Възраждане“ изнася битката в Страсбург - иска референдум за лева „Възраждане“ изнася битката в Страсбург - иска референдум за лева Хората на Костадин Костадинов настояват и за осъждането на репресиите срещу техни хора Тези зодии ще преживеят най-големи промени през годината Тези зодии ще преживеят най-големи промени през годината Вижте кои са Борисов за протестите: Не спах, защото "Реал Мадрид" ни биха, но не мога да протестирам срещу "Арсенал" Борисов за протестите: Не спах, защото "Реал Мадрид" ни биха, но не мога да протестирам срещу "Арсенал" Нищо не може да ме отклони от пътя да ви вкарам в еврозоната, подчерта той
Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Жители на Бургас ще имат възможност да поставят важни въпроси пред депутата Андрей Рунчев Приемният ден ще се състои на 23 април 2025 г. (сряда) от 16:00 до 18:00 ч. ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти ЕС публикува списък на "безопасни страни" за връщане на мигранти Въпреки спада с 38% на незаконните влизания на мигранти в ЕС миналата година до най-ниското ниво от 2021 г. насам, имиграцията остава изключително чувствителен въпрос сред 27-те държави-членки на блока Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Върховният съд на UK: Транссексуалните не са жени! Дори да имат сертификат, няма да бъдат признати като дами Какво крие тази кифла от Ергенът Какво крие тази кифла от Ергенът Имала е връзка с милионер и 4 пластични операции Тръмп - Харвард е пълен с леви радикали, идиоти и пилешки мозъци Тръмп - Харвард е пълен с леви радикали, идиоти и пилешки мозъци Той не трябва да бъде включван в списъка с най-добрите университети, написа президентът в социалната си мрежа Развеждат се и водят битка за 400 млн. долара Развеждат се и водят битка за 400 млн. долара Всички мислеха, че в странния им брак всичко е цветя и рози, особено след като Уил зашлеви шамар на водещия на наградите „Оскар“ Крис Рок през 2022 година. Австрия пропищя от украински роми, иска край на социалния туризъм Австрия пропищя от украински роми, иска край на социалния туризъм Роми с украински паспорти заливат Залцбург и точат социалната система Над 80 000 домове в Ню Йорк застрашени от потъване Над 80 000 домове в Ню Йорк застрашени от потъване Ню Йорк Сити и населените места около мегаполиса не са инвестирали достатъчно в жилища в последните години, което води до все по-високи цени на имотите и остър недостиг на жилищна площ, предупреждават експертите В Русия е създадено лекарство против рак, което няма аналози в света В Русия е създадено лекарство против рак, което няма аналози в света Това се доказва от материалите по делото на Московския 9-ти арбитражен апелативен съд, който разглежда разногласия между руското министерство на промишлеността и търговията и разработчика на фармацевтичния продукт Lina M Ще потопи легендарен футболен клуб Ще потопи легендарен футболен клуб Христо Крушарски е на път да остави без лиценз за елита "Локо" Пд
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня Първа сутрин след сватбата.
Младоженецът казва:
- Скъпа, пие ли ти се кафе?
Тя усмихната:
- Да, може!
Той:
- Чудесно! Ще направиш ли и за мен, като станеш!
Виц на деня Виц на деня Апетитът идва с яденето! А зверският апетит - когато си на диета. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Обява:
"Продавам сватбени рокли, размер 42, 44, 46, 48,50, 52, 54, 56, 58. Не мога да го чакам повече принца.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори