Музеят на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ кани бургазлии на Ден на отворените врати
Нефтопреработвателният комбинат празнува 60 години от началото на производствената си дейност
Малко производствени предприятия могат да се похвалят с дълголетието и достиженията на бургаския нефтопреработвателен завод. От самото му създаване в предприятието се влагат най-добрите достъпни технологии, най-ефективните и иновативни решения, благодарение на което то става мощен двигател за индустриализацията на българската икономика и значим фактор в енергетиката на региона за десетилетия напред.
Още през петдесетте години на миналия век се появяват първите икономически разчети, показващи, че изграждането на собствени нефтопреработвателни мощности и производство е по-изгодно от вноса на готови нефтопродукти. През 1957 г., младите тогава научни работници Гошо Джамбов (по-късно първи директор на Нефтохимическия комбинат) и Георги Панков (по-късно Министър на химическата промишленост) внасят в Министерски съвет на Република България доклад с предложение за построяване на завод за преработване на нефт. На 17 август 1959 г. Министерският съвет с разпореждане утвърждава планово задание за проектирането на завода. На 5 ноември 1960 г. в равнината между селата Камено и Долно Езерово е направена първата копка на Нефтопреработвателния завод. Започва да пристига първото оборудване, а на 04.08.1963 г. българският танкер „Антон Иванов“ доставя първия нефт от пристанище Новоросийск в нефтопристанището в Бургас.
През 1963 г. е изведена в експлоатация първата инсталация за атмосферна дестилация. На 2 септември 1963г., смяна „Г” с началник Николай Котов и старши оператор Георги Алексиев произвежда първия български бензин. Най-очакваната, най-отговорната победа - първата, която ще се превърне в отправен пункт към много следващи върхове в развитието на българското нефтопреработване и нефтохимия.
Нов етап в историята на бургаския „Нефтохим“ започва след приватизацията на предприятието от Нефтена компания „ЛУКОЙЛ“ през октомври 1999 г. Ясната стратегия за развитието на завода, оптимизацията на бизнес процесите чрез въвеждане на съвременен мениджмънт и мащабните инвестиции в модернизацията на производствените мощности извеждат „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД сред лидерите в европейското нефтопреработване по ефективност, екология и технологично съвършенство.
Предприятието продължава да заема значимо място на икономическата карта на България и региона, като затвърждава репутацията си на надежден доставчик на висококачествени нефтопродукти, познати не само на българския и европейския пазар, но и в САЩ, Северна Африка и Азия.
Несъмнено най-предизвикателният проект, с който се гордее предприятието, е изграждането и въвеждането в редовна експлоатация на Комплекса за хидрокрекинг на гудрон. Това е най-голямата каталитична инсталация за хидрокрекинг в Европа, с капацитет за преработка от 2.5 млн. тона суровина. Изградена е с най-крупната инвестиция в историята на завода и за България от над 1,5 млрд. USD и с труда на многонационален екип от 4 100 строители и инженери за рекордно краткия срок от три години. Внедряването на този сложен процес на практика наложи пренастройване всички технологични потоци в рафинерията, които са повече от 1000. Високо-професионалният екип на рафинерията овладя тази модерна технология за кратки срокове и постигна резултати значително превишаващи проектните стойности, спечелвайки признанието и уважението на световните лидери в бранша. Комплексът за хидрокрекинг на гудрона в „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД се наложи като международен обучителен център по тази технология, а българските специалисти споделят опита си и участват в пуска на три сходни обекта в Китай и един в Беларус.
И ако търсим отговор на въпроса какво обуславя успеха на предприятието, ще го намерим в музея на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД. Експозицията, открита по случай десетата годишнина на присъединяването на „Нефтохим“ към Групата „ЛУКОЙЛ“, е събрала в себе си ценни материални свидетелства за изграждането и развитието на комбината от далечната 1963 г. и до днес. От чернобелите снимки ни гледат усмихнатите, грейнали очи на първите строители на завода, и на нефтохимиците, които продължават делото им, влагайки ум, сърце и вдъхновение в тази сложна и предизвикателна професия. Именно хората са живият пулс на завода, силата, която му помага да върви неизменно напред, преодолявайки всички предизвикателства. Безграничният човешки потенциал, високият професионализъм на екипа на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ и силната корпоративна култура се преплитат с технологичното съвършенство, осигурявайки адаптивността и устойчивостта на предприятието в турбулентните социално-икономически и геополитически реалности на времето. Затова нефтохимиците са уверени, че заводът ще продължава да вписва в своята история нови върхове и победи, а музеят ще се обогатява с нови свидетелства за достижения в областта на производството, промишлената безопасност, охраната на труда и екологията, технологиите и корпоративната социална отговорност.
По случай Деня на нефтохимика и 60-та годишнина от началото на производствената си дейност „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД кани всички любители на историята да посетят Музея на Дружеството, за да се запознаят със значителната експозиция от материалното наследство на завода, с технологичния напредък и социалното развитие през годините.
Посещенията за гражданите са организирани в периодите:
- от 04.09.2023 г. до 08.09.2023 г.;
- от 11.09.2023 г. до 15.09.2023 г.
- от 11.00 ч. до 13.00 ч.
с осигурен транспорт (тръгване в 11.00 ч. бул. „Сан Стефано“, посока бул. „Мария Луиза“- 20 метра след спирка на градски транспорт до разклонението с ул. „Драма“).
Желаещите могат да се запишат в Дом на нефтохимика, Съвет на ветераните-нефтохимици, 2 етаж или на телефони: 056/903 822 и 056/903 821 от 09 ч. до 12 ч., всеки работен ден.