Руската база в "Камчия" е цел на закона за прилагане на международните санкции
През септември ще се обсъжда законопроект за прилагането на санкциите срещу Русия
Страната ни реално е единствената в ЕС, която не е наложила санкции на нито един руски граждани или на руска компания от санкционния списък на ЕС. Една от първите цели на бъдещия български закон за прилагане на международните санкции ще бъде руската база в курорта "Камчия", чийто собственик е правителството на Москва. Това съобщи "Медиапул", цитирайки депутати, които са запознати с подготвяното законодателство. Очаква се законопроектът да бъде представен още през септември, а между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС има постигнато съгласие, че по този проект трябва да се работи.
Разследване от началото на годината показа, че България на практика бойкотира напълно санкциите на ЕС срещу руски граждани и компании, наложени още след анксирането на Крим през 2014 г. След руската инвазията в Украйна през февруари 2022 година санкциите на ЕС бяха разширени срещу стотици руски граждани и компании, но България продължи упорито да не прави нищо по този въпрос.
Страната реално е единствената в ЕС, която не е наложила санкции на нито един руски граждани или на руска компания от санкционния списък на ЕС, защото процедурите са направени така, че да не работят. Единствената приличаща на санкционна мярка, предприета у нас до момента, за която се чу публично, е отказът през май 2022 г. на Агенцията по вписванията да позволи на бившия финансов министър Милен Велчев, брат му Георги Велчев и финансиста Красимир Катев да придобият бизнеса на руската банка ВТБ в България.
За последната година в ЕС са замразени над 300 милиарда евро на руските банки и имущество за 20 милиарда евро на руските олигарси. Дори Унгария, която често защитава руски позиции в ЕС, е запорирала руски активи за над 900 милиона евро. По последни данни в България близо 300 000 руснаци притежават над 500 000 имота. Междувременно Русия обяви България за неприятелска държава, което повдигна отново въпроса как е възможно Москва да притежава огромен терен от 300 дка с построена върху него огромен комплекс, за който руското правителство не крие, че иска да използва като база за разпръскване на влиянието си в българското общество.
Националната агенция за приходите (НАП) е единствената институция, която е посочена като отговорник по санкциите срещу Русия. Проектът за закон за прилагане на международните санкции в България вече е готов и ще бъде представен публично след лятната ваканция на депутатите. Той трябва да реши проблема с приложението на санкциите на ЕС срещу Русия, но не само. В момента България няма вътрешни инструменти и за прилагането на санкциите, наложени с решение на Съвета за сигурност на ООН.
Най-сложният въпрос остава прилагането на санкциите срещу Русия заради инвазията в Украйна, защото те включват замразяване на финансови активи и имущество. В сегашното българско законодателство изобщо липсва легална дефиниция за "замразяване" на имущество, както то се прилага от останалите държави в ЕС по отношение на руските активи. По силата на бъдещия закон външно министерство (МВнР) ще трябва да поддържа актуален списък на санкционираните от ЕС и ООН, срещу които българската държава е длъжна да предприеме мерки. Ще се разпишат процедури за замразяване и отнемане в полза на държавата на имущество, подлежащо на санкции, както и отговорните за това министерства и координиращи институции.
Крайният собственик на санитарно-оздравителния комплекс "Камчия" е правителството на Москва, което де факто е руската държава. В България обаче комплексът се притежава от българската фирма СОК "Камчия". Така е заобиколена през 2008 година конституционната забрана за продажба на българска земя на чужденци. Като действителни собственици на фирмата са посочени руснаците Максим Гаман и Кирил Пуртов, които не са част от европейския санкционен списък.
Проектозаконът за санкциите трябва да преодолява подобни казуси, тъй като собствеността на санкционираните лица в нередки случаи може да е прикрита зад верига от фирми.
По време на посещението си в България през февруари изпълнителният вицепрезидент на Европейската комисия Валдис Домбровскис съобщи, че в 10-я санкционен пакет влиза задължението за държавите членки да докладват за замразените руски активи на тяхна територия.
Детския санаториум служеше за ТАПА която да НЕ позволи евентуални бъдещи разработки на ГАЗ от БГстрана която щеше да е голяма конкуренция на крадците от ГАЗПРОМ които АКО се разработи находищуто ЩЯХА да обеднеят ЯКО и нямаше да имат пари за 150 метрови яхти и пари да ПОДКУПВАТ чужди правителства